Kobiety częściej cierpią na migreny, szczególnie w okolicach miesiączki

0
192
Częstość występowania migreny w populacji polskiej jest oceniana na około 8%, z czego 75% stanowią kobiety, a 25% mężczyźni. Zdjęcie: pl.freepik.com

Migrena to trzecia najczęstsza dolegliwość na świecie, ale w nieproporcjonalnym stopniu dotyka kobiety. Czemu? Cóż, jest to oczywiście związane z naszym cyklem menstruacyjnym.

Według organizacji charytatywnej The Migraine Trust migreny dotykają trzy razy więcej kobiet niż mężczyzn, a ponadto objawy u kobiet mogą być bardziej nasilone i trwać dłużej.

Dlaczego migreny u kobiet są takie złe?

Więc o co chodzi? Chociaż istnieje wiele wyzwalaczy migreny, od odwodnienia po słabą jakość snu, nie zdziwi Cię, gdy usłyszysz, że te nieznośne hormony są w dużej mierze odpowiedzialne.

Terapeutka żywieniowa Thalia Pellegrini cierpi na ciężkie migreny, odkąd zaczęła miesiączkować w wieku 12 lat, i wyjaśnia: „Zmiany hormonalne są kluczowym czynnikiem wyzwalającym wiele kobiet, które zmagają się z migrenami. Ponad połowa tych kobiet zauważa związek z miesiączką, a 70% kobiet cierpiących na migrenę zgłasza pogorszenie objawów tuż przed lub w trakcie miesiączki”.

Uważa się, że tak zwane „migreny menstruacyjne” są spowodowane naturalnym spadkiem poziomu estrogenów pod koniec cyklu miesiączkowego, tuż przed rozpoczęciem okresu. Ponadto kobiety, które cierpią na obfite i bolesne miesiączki, mają wyższy poziom hormonu prostaglandyny, który również może przyczyniać się do migreny menstruacyjnej, więc jest to podwójny cios.

Obfite miesiączki mogą również powodować niedobór żelaza, który może również przyczyniać się do wszelkich migren, które mają miejsce w okresie.

Czytaj: Niedobór tej substancji powoduje bóle głowy, migreny, zmęczenie, senność, zaparcia, problemy trawienne

Jeśli masz anemię, miesiączki mogą być bardziej wyczerpujące, a ćwiczenia mogą być trudniejsze. Zdjęcie: pl.freepik.com

Wpływ migreny hormonalnej na cierpiące kobiety jest ogromny. Pellegrini mówi: „Moje migreny są w 100% hormonalne. Kiedyś dostawałam je w połowie cyklu około owulacji, ale teraz, kiedy jestem w okresie okołomenopauzalnym, są bardziej nieprzewidywalne. Jedyny raz, kiedy nie cierpiałam, miało miejsce w późniejszych etapach obu moich ciąż, ale podczas moich pierwszych trymestrów miałam jedną co 10 dni jak w zegarku”.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Jak więc możesz stwierdzić, czy Twoje migreny są hormonalne? Eksperci zalecają prowadzenie dziennika przez co najmniej trzy miesiące, aby monitorować objawy towarzyszące wystąpieniu miesiączki. Aby zdiagnozować menstruację, migreny zwykle występują od dwóch dni przed i do trzech dni przed miesiączką, w co najmniej dwóch z trzech kolejnych miesięcy.

Zła wiadomość jest taka, że według badań opublikowanych w czasopiśmie Headache, migreny menstruacyjne są nie tylko cięższe niż „normalna” migrena, ale utrzymują się dłużej i są mniej podatne na leczenie. Maria Jones, 45-letnia instruktorka jogi wie o tym aż za dobrze: „Zazwyczaj co miesiąc miewałam migrenę lub klasterowy ból głowy, trwający około trzech dni, po których następowały dwa lub trzy dni zmęczenia i wyczerpania. Nie mogłam połknąć leków przeciwbólowych z powodu wymiotów, więc mój lekarz rodzinny musiał czasami przychodzić do mojego domu, aby podać kroplówkę w celu złagodzenia bólu. To było piekło.”

Dopiero gdy Jones zdecydowała się wypróbować plastry estrogenowe w marcu tego roku, zdała sobie sprawę, że jej migreny są czysto hormonalne: „Spędziłam lata, myśląc, że to stres lub odwodnienie. Miałam nawet rezonans magnetyczny, aby sprawdzić, czy mam zakrzepy w mózgu, ale odkąd zaczęłam przyjmować estrogen, nie miałam ani jednego bólu głowy”.

Czytaj: Butelkomaty w sklepach Lidl w Poznaniu

Postawmy sprawę jasno: to wielka sprawa dla kobiet. Oprócz radzenia sobie z miesiączkami jest prawie niemożliwe, aby którakolwiek z nas po prostu wszystko porzuciła na trzy dni w miesiącu, aby wyzdrowieć z migreny, i ważne jest, aby pamiętać, że kobiety, które zmagają się z migreną menstruacyjną, mogą również cierpieć na ataki w innych porach miesiąca.

Podobnie jak Jones, kobiety często nie zdają sobie sprawy, że ich bóle głowy to migreny menstruacyjne, a według Narodowego Centrum Migreny to „niedostateczne rozpoznanie” prowadzi do tego, że lekarze nie diagnozują migreny.

Powiedziawszy to, gdy już wiesz, że masz do czynienia z migreną menstruacyjną, istnieją sposoby na radzenie sobie z objawami, dlatego ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem rodzinnym w celu omówienia opcji. Twoje wybory antykoncepcyjne mają wpływ, ponieważ przyjmowanie pigułki dwuskładnikowej nie jest uważane za bezpieczne dla cierpiących na migrenę.

Jak to często bywa, wskazane jest ograniczenie spożycia alkoholu, dużo snu oraz dobre i częste odżywianie.