Kobiety, które przytulają ukochaną osobę, wykazały spadek produkcji kortyzolu

0
317
Liczne zalety przytulania udowodnione zostały naukowo. Zdjęcie: pl.freepik.com

Nowe badanie wykazało, że jedno przytulenie ukochanej osoby wystarczy, aby obniżyć poziom hormonów stresu u kobiety.

Jesteśmy zwierzętami społecznymi, wyewoluowaliśmy z niezwykle towarzyskich małp, które spędzają godziny dotykając się nawzajem. Na szczęście nie musimy spędzać godzin na uwodzeniu się nawzajem, aby odpocząć po dniu pracy, stresującym teście lub nieprzewidzianym problemie — wystarczy przytulić ukochaną osobę.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Wiąże się to z oksytocyną, która jest uwalniana podczas przytulania. Znana jako hormon miłości, zmniejsza krążący kortyzol, buforując reakcję na stres.

Co ciekawe, mężczyźni nie wykazali statystycznie istotnego obniżenia poziomu kortyzolu, ale naukowcy ostrzegają, że nie oznacza to, że to nie działa na mężczyzn.

„Efekt mógł być po prostu mniejszy i był po prostu niewykryty” – powiedział CNN starszy autor badania Julian Packheiser, badacz z tytułem doktora z Holenderskiego Instytutu Neuronauki.

Czytaj: 7 powodów zdrowotnych, aby przytulać bliskich tak często, jak to możliwe

Korzyści z przytulania są ogromne. Autorzy badania podkreślają we wstępie, że wykazano, że przytulanie obniża ciśnienie krwi, a także wiąże się ze zmniejszeniem stanu zapalnego, a także ze wzrostem subiektywnego samopoczucia, a także odpornością na infekcje i przyspieszonym powrotem do zdrowia po wirusach.

Czytaj: Znów coraz więcej osób korzysta z lotniska w Krakowie!