Kobiety potrzebują roku na powrót do zdrowia po porodzie

0
585
Połóg to czas, w którym organizm dochodzi do siebie po okresie ciąży i porodu. Zdjęcie: pixabay.com

Około 40 dni bezpośrednio po urodzeniu dziecka kobieta dochodzeni do siebie i przystosowuje się do nowej roli. Czas ten często jest mylony z połogiem, okresem, w którym kobieta musi się zregenerować po porodzie. A połóg może trwać nawet rok.

Połóg jest to proces fizycznego i emocjonalnego powrotu do zdrowia, którego kobieta potrzebuje po 9 miesiącach ciąży i porodzie. Według różnych badań i teorii połóg może trwać od jednego roku do dwóch – trzech lat.

Rok na powrót do zdrowia po porodzie

Badanie przeprowadzone w 2015 roku przez dr Julie Wray z University of Salkford w Wielkiej Brytanii wykazało, że „kobiety potrzebują co najmniej jednego roku na powrót do zdrowia po porodzie”. Zmiany hormonalne i fizyczne, jakich doświadcza ciało kobiety w czasie ciąży, nie kończą się wraz z porodem”.

Okres poporodowy obejmuje także zmiany fizyczne i emocjonalne w celu dostosowania się do nowej rzeczywistości bycia matką. Badaczka przeprowadziła wywiady z kobietami z różnych krajów, które urodziły dziecko i spędziły dwa do trzech tygodni, trzy miesiące oraz sześć do siedmiu miesięcy po urodzeniu swoich dzieci.

Robienie wielu czynności z naszym dzieckiem jest konieczne, aby wyzdrowieć po porodzie

Wray stwierdziła, że dla większości matek idealnym rozwiązaniem byłoby, gdyby dały sobie 12 miesięcy na powrót do zdrowia po porodzie, w tym zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie. „Kobiety uważają, że powrót do zdrowia trwa dłużej niż sześć tygodni i powinny one otrzymać wsparcie po upływie sześciu do ośmiu tygodni po urodzeniu” – powiedziała doktor.

Połóg

Wspomniane badania odnoszą się do szacowanego czasu, który świeże matki uznały za konieczny do powrotu do zdrowia po porodzie. Ale dla argentyńskiej psycholog Laury Gutman, autorki słynnej książki „Macierzyństwo i spotkanie z własnym cieniem”, połóg trwa do 2 lub 3 lat życia dziecka.

Matka i dziecko są tą samą jednostką emocjonalną. Poród „niszczy” jednostkę fizyczną, kiedy to matka nosiła pod swoim sercem przez 9 miesięcy dziecko. I pomimo że po tym czasie nie są już jednym ciałem, pozostają emocjonalnie złączeni. Separacja wymaga czasu.

Dla terapeuty rodzinnego połóg jest okresem, w którym zdarzają się sytuacje, które nie dotyczą tylko spraw fizycznych. Poród dla wielu kobiet był silnym „załamaniem emocjonalnym”, w którym przeszliśmy od jednej istoty do dwóch.

Czytaj: Dziecko, które urodziło się bez oczu potrzebuje nowego domu po tym, jak mama je porzuciła

Cień

Połóg konfrontuje nas z tym, co jest poza naszą kontrolą, z tym, co jest w nas samych, z naszymi własnymi cieniami i konfliktami. Aby odnowić się po porodzie, musimy być świadome procesu, przez który musimy przejść i w spokoju dochodzić do siebie, we własnym tempie.

Objęcie naszego dziecka jest niezbędne do powrotu do zdrowia po porodzie

Podczas gdy jesteśmy na tym polu, które porusza się między mistycznym, energicznym i emocjonalnym obszarze, mamy w rękach noworodka, którym musimy się zająć. Dziecko płacze dokładnie dlatego, że wyraża ból i lęki kobiety, który pojawił się u niej po urodzeniu dziecka.

Być może naszym babciom było łatwiej, ponieważ nie chodziły do pracy, były w domu i zajmowały się domem i opiekowały dziećmi. Jednak dzisiejsza, aktywna, zajęta, przedsiębiorcza i odnosząca sukcesy kobieta ma trudniejsze zadanie do wykonania.

Kobiety często nie mają czasu na powrót do zdrowia

Biorąc pod uwagę złożoność sytuacji emocjonalnej, którą opisuje Gutman, oczywiste jest, że oczekiwanie, że kobieta odzyska formę po ciąży, będzie aktywna seksualnie i wróci do pracy, to fantazja, której nie można zrealizować w ciągu sześciu tygodni.

Prawda jest taka, że ​​nie wszystkie matki mają wystarczająco dużo szczęścia, aby całkowicie poświęcić się opiece nad dzieckiem podczas fizycznego i emocjonalnego powrotu do zdrowia. Wiele milionów kobiet ma więcej niż jedno dziecko, nie mają pomocy ze strony ojca, muszą iść do pracy. Wydaje się, że nie mają czasu dla siebie, aby w spokoju powrócić do formy sprzed ciąży.

Fizyczny kontakt z naszymi dziećmi jest niezbędny do powrotu do zdrowia po porodzie

W rzeczywistości miliony pracujących kobiet i matek ma do czynienia z tym, że w ich krajach nie ma urlopu macierzyńskiego, który umożliwiłby im powrót do zdrowia po porodzie. Kobieta musi iść do pracy, musi znaleźć kogoś do opieki nad dzieckiem i traci szansę uświadomienia sobie, że sama potrzebuje czasu, aby pozbierać się emocjonalnie.

Rzeczywistość pracujących matek

Tylko 34 kraje przestrzegają zalecenia Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP), aby przyznać co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, z wynagrodzeniem nie mniejszym niż dwie trzecie poprzednich dochodów.

Większość urlopów macierzyńskich nie jest dostosowana do potrzeb matki i dziecka. Z nielicznymi wyjątkami: Chorwacja przyznaje 410 dni urlopu poporodowego; kraje takie jak Czarnogóra, Bośnia i Albania również oferują 365 dni urlopu poporodowego; Wielka Brytania (315 dni), Norwegia (315) i Szwecja (240).

Na przeciwległym biegunie znajduje się większość krajów w Afryce i Azji, w których urlop macierzyński trwa nie dłużej niż 8 tygodni. Oprócz przywiązania do dziecka kwestią zdrowia fizycznego i emocjonalnego jest kobieta, która musi odzyskać zdrowie po porodzie. Droga, którą musimy pokonać, aby rozpoznać potrzeby dziecka, jest bardzo długa.

Czytaj: Tak powinien wyglądać każdy poród na świecie!