Kobiety są biologicznie przystosowane do upijania się szybciej niż mężczyźni

0
573
Dlaczego alkohol inaczej wpływa na kobiety? Zdjęcie: Pixabay

Dlaczego alkohol bardziej wpływa na kobiety niż mężczyzn?

Alkohol wpływa inaczej na organizm kobiety niż na ciało mężczyzny. Kobiety są biologicznie przystosowane do upijania się szybciej niż mężczyźni, ponieważ ich ciała mają wyższy stosunek tłuszczu do wody.

Chociaż niektórzy myślą inaczej, kobiety i mężczyźni inaczej przetwarzają alkohol. Kobiety stają się bardziej odurzone, a ich stężenie alkoholu we krwi (BAC) jest wyższe po wypiciu tej samej ilości alkoholu co mężczyźni, nawet jeśli mają taką samą wagę.

Czytaj: Nie możesz pić, żeby „zapomnieć”: alkohol tylko wzmacnia złe wspomnienia

Istnieje kilka fizjologicznych powodów, dla których kobieta szybciej i silniej odczuje skutki alkoholu niż mężczyzna. Kobiety są często mniejsze od mężczyzn, a co za tym idzie mają mniejszą objętość krwi, więc spożywanie takiej samej ilości alkoholu jak większy mężczyzna spowoduje wyższy poziom BAC. Jednak nawet jeśli mężczyzna i kobieta mają tę samą wagę i piją taką samą ilość alkoholu, kobieta nadal będzie bardziej odurzona. Dzieje się tak z kilku powodów:

  • Kobiety mają mniej wody w ciele niż mężczyźni — woda stanowi 52% ciała kobiety w porównaniu do 61% ciała mężczyzny. Dlatego ciało mężczyzny może rozcieńczyć więcej alkoholu niż ciało kobiety, a więcej alkoholu pozostanie w ciele kobiety (zwiększając BAC).
  • Kobiety mają zwykle wyższy odsetek tkanki tłuszczowej niż mężczyźni o tej samej wadze, a to wpływa na to, jak organizm przetwarza alkohol. Alkohol nie może być rozpuszczony w tłuszczu, więc więcej alkoholu gromadzi się w płynach ustrojowych kobiety (takich jak krew), podnosząc jej BAC do wyższego poziomu niż u mężczyzny o podobnej wadze, który wypija taką samą ilość alkoholu. Tak więc dzięki naturalnie wyższemu poziomowi tkanki tłuszczowej i niższemu poziomowi wody w organizmie kobiety doświadczają jeszcze bardziej dramatycznej reakcji fizjologicznej na alkohol.
  • W porównaniu z mężczyznami, kobiety mają mniej dehydrogenazy alkoholowej (ADH), enzymu w wątrobie i żołądku, który rozkłada alkohol. Ponieważ alkohol w ciele kobiety nie jest rozkładany tak skutecznie, jak w ciele mężczyzny, więcej alkoholu dostaje się do krwiobiegu kobiety i zwiększa się jej BAC.
  • Różnice hormonalne między mężczyznami i kobietami mogą również wpływać na metabolizm alkoholu. Podczas cyklu menstruacyjnego kobiety zmiany poziomu hormonów wpływają na szybkość, z jaką kobieta ulega upojeniu. Metabolizm alkoholu ulega spowolnieniu w przedmiesiączkowej fazie cyklu kobiety (tuż przed miesiączką), co powoduje, że do krwiobiegu dostaje się więcej alkoholu i kobieta szybciej się upija. Tabletki antykoncepcyjne i inne leki zawierające estrogen również spowalniają tempo przetwarzania alkoholu przez kobiety.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Niektórzy rozumieją, że wątroba może przetwarzać tylko określoną ilość alkoholu na godzinę, ale błędnie wierzą, że tempo metabolizmu alkoholu jest takie samo dla wszystkich, niezależnie od płci. W rzeczywistości nie ma żadnych istotnych dowodów na obalenie twierdzenia, że kobiety upijają się szybciej niż mężczyźni.

Kiedy mężczyźni i kobiety piją alkohol w tym samym tempie, niezależnie od wagi, kobiety osiągną wyższy BAC i staną się bardziej upite. Wynika to z fizjologicznych różnic w składzie ciała, metabolizmie i hormonach. Więc dziewczyny, nie próbujcie iść na piwo z chłopakami — faceci mają biologiczną przewagę!

Czytaj: Nowa restauracja w centrum Wrocławia!