Kolorowa grafika drogowa zapobiega wypadkom drogowym o 50%

0
310
Zdjęcie: MARCBRUXELLE/Depositphotos

Murale są piękne, ale czy mogą sprawić, że nasze miasta i miasteczka będą bezpieczniejsze? Nowy raport Bloomberg Philanthropies i Sam Schwartz Consulting zbadał wpływ kolorowej grafiki na bezpieczeństwo na asfalcie i przejściach dla pieszych. Raport wykazał, że kolorowe dodatki do nawierzchni faktycznie zmniejszyły liczbę wypadków drogowych z udziałem pieszych lub rowerzystów o 50%.

Sztuka i funkcja spotykają się na skrzyżowaniu, jeśli chodzi o bezpieczeństwo na drogach, ponieważ nowe badanie pokazuje, że murale mogą znacznie zmniejszyć liczbę wypadków.

Te odkrycia pochodzą z firmy Bloomberg Philanthropies, która – w ramach projektu o nazwie Asphalt Art Initiative – zajmuje się ożywieniem przestrzeni publicznych sztuką. Asphalt Art Initiative ma na celu promowanie korzyści związanych z bezpieczeństwem asfaltu dekoracyjnego. Nazywają to „aktywowaniem ulic”. Projekt koncentruje się na jezdniach, przestrzeniach dla pieszych i infrastrukturze pionowej.

Sztuka asfaltowa obejmuje wszystko, od „malowideł ściennych na skrzyżowaniach i sztuki przejścia dla pieszych po malowane place lub przejścia podziemne mostów”, mówi organizacja charytatywna, która wsparła finansowo 42 dzieła sztuki na drogach w Stanach Zjednoczonych i Europie.

Czytaj: Kolorowe schody biegnące przez wzgórza

Zespół zbadał 17 miejsc ze sztuką asfaltową, które były zdobione od co najmniej dwóch lat. Wskaźniki wypadków od momentu instalacji sztuki asfaltowej zostały przeanalizowane w porównaniu do „zwykłej” przeszłości. Wypadki z udziałem pieszych lub rowerzystów zmniejszyły się o połowę, a wypadki prowadzące do obrażeń – o 37%.

Analiza materiału wideo w pięciu miejscach potwierdziła, dlaczego grafika asfaltowa może mieć wpływ na bezpieczeństwo. Kierowcy ustępowali pieszym na przejściach o 27% częściej, a niebezpieczne interakcje pieszych z samochodami spadły o 25%.

Dzięki tym inspirującym odkryciom organizacja non-profit ma nadzieję, że prawodawcy uznają sztukę asfaltu za część swoich wytycznych dotyczących malowania dróg.

Czytaj: Polski mural, którym zachwycił się świat

Instagram

Federalne Stowarzyszenie Autostrad zabrania obecnie używania sztuki asfaltowej jako formy oznakowania dróg, z rzadkimi wyjątkami. Bloomberg Philanthropies uważa, że jest to częściowo związane z brakiem opublikowanych badań dotyczących bezpieczeństwa dzieł sztuki na drogach.

W przeprowadzonej przez siebie ankiecie przeprowadzonej przez Sam Schwartz Consulting organizacja non-profit dowiedziała się, że sztuka publiczna przypomina kierowcom, aby zwalniali i zwracali uwagę na pieszych lub rowerzystów. Ponadto grafika to świetny sposób na zebranie się społeczności i upiększenie przestrzeni.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Bloomberg Philanthropies i Sam Schwartz Consulting zbadali wpływ kolorowych murali na bezpieczeństwo na asfalcie ulic i przejściach dla pieszych.

Instagram

Raport wykazał, że kolorowe dodatki do nawierzchni faktycznie zmniejszyły liczbę wypadków drogowych z udziałem pieszych lub rowerzystów o 50%.

Instagram
Instagram