Komisja Europejska zgadza się na kolejne dopłaty dla polskich rolników z polskiego budżetu

0
88
Jest zgoda Komisji Europejskiej na kolejne dopłaty dla polskich rolników. (zdjęcie: pl.freepik.com)

W odpowiedzi na trwający kryzys geopolityczny spowodowany wojną Rosji z Ukrainą, Komisja Europejska (KE) wyraziła zgodę na realizację znaczącego programu wsparcia dla polskich przedsiębiorstw. Program o wartości 47 mln euro (210 mln złotych) został ogłoszony w piątek i ma zapewnić kluczową pomoc firmom zajmującym się handlem lub skupem zboża, nasion rolniczych oraz skupem lub mrożeniem owoców miękkich.

W tym tygodniu Polska otrzymała zgodę Komisji Europejskiej na wypłacenie z budżetu państwa polskiego kolejnych pieniędzy na wsparcie rolników. Mowa o dopłatach do nawozów, pszenicy i gryki oraz trzody chlewnej. 

CZYTAJ: Rolnik i jego wiadra: lekcja, z której wszyscy możemy się czegoś nauczyć

Ze wsparcia ma skorzystać około 1000 beneficjentów. Głównym celem programu jest zaradzenie niedoborom płynności, z jakimi borykają się obecnie te spółki w związku z panującą niestabilnością gospodarczą w regionie.

Komisja Europejska w swoim oficjalnym oświadczeniu podkreśliła, że polski program spełnia warunki określone w tymczasowych ramach przejściowych i kryzysowych. W szczególności pomoc udzielona każdemu beneficjentowi nie przekroczy 250 000 euro na beneficjenta i zostanie udzielona nie później niż 31 grudnia 2023 roku. Komisja podkreśliła, że program wsparcia jest niezbędny, odpowiedni i proporcjonalny do złagodzenia poważnych zaburzeń w gospodarce państwa członkowskiego.

Zatwierdzony program wsparcia to ważny krok w udzielaniu pomocy polskim przedsiębiorstwom borykającym się ze skutkami konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Dzięki tym subsydiom, dotknięte nimi przedsiębiorstwa mogą na chwilę polepszyć swoją gospodarkę i dążyć do zrównoważonego wzrostu w tych niespokojnych czasach.

CZYTAJ NA SPORTEN.COM/PL – Młoda polska tenisistka zadebiutuje w rankingu WTA