Kongthong, indyjska wioska, w której każde imię ma swoją pieśń

0
311
Twitter

Kongthong, odległa wioska ukryta na wzgórzach indyjskiego stanu Meghalaya, ma wyjątkową, wielowiekową tradycję, w której każdemu mieszkańcowi nadaje się zarówno zwykłe imię, jak i piosenkę, które stają się jego tożsamością.

Kongtong przyciąga wielu turystów z całego świata, zarówno ze względu na swoje naturalne piękno i gościnnych mieszkańców, jak i wyjątkową tradycję nazewnictwa. To jedna z najlepszych wiosen turystycznych na świecie.

650 osób, które nazywają Kongtong swoim domem, ma normalne imię, którego używają do celów oficjalnych, a także przypisaną unikalną melodię skomponowaną dla nich przez rodziców po urodzeniu. Te piosenki są tworzone specjalnie dla nich, są używane jako imiona ich posiadaczy przez całe życie i umierają wraz z nimi, gdy nadejdzie ich czas.

Wszystkie piosenki są wyjątkowe i sprawiają, że Kongthong jest jednym z najbardziej muzycznych miejsc na świecie.

„Jest to wyraz nieokiełznanej miłości i radości matki z narodzin dziecka. To jak pieśń serca matki, pełna czułości, prawie jak kołysanka” – powiedział korespondentowi BBC Shidiap Khongsit, mieszkaniec Kongthong.

Czytaj: Indie zorganizują pierwsze w historii mistrzostwa świata w jodze

Praktyka ta nazywana jest jingrwai iawbei – dosłownie „Pieśń Matki”. Za rozwijanie bezsłownej melodii odpowiedzialne są matki, a proces ten jest postrzegany jako wyraz ich matczynej miłości.

Kongthong. Źródło: Twitter

Trzy plemiona, które nazywają tę wioskę domem, wierzyły kiedyś, że używanie pieśni do imion podczas polowań w lesie odstrasza złe duchy, ponieważ nie potrafią odróżnić ich od nawoływań zwierząt. Z biegiem lat przypominające gwizdki piosenki zyskały bardziej praktyczną funkcję, ponieważ ułatwiały mieszkańcom dzwonienie do siebie na duże odległości.

„Nikt nie może powiedzieć na pewno, kiedy to się zaczęło, ale większość zgadza się, że istnieje od początku istnienia Kongthong” – powiedział Shidiap. „Sama wioska Kongtong była tu jeszcze zanim królestwo Sohra zostało założone przez naszych ludzi i tych z innych wiosek w okolicy”.

Każda osoba w Kongthong uczy się zarówno śpiewanych imion, jak i imion swojej rodziny i przyjaciół w taki sam sposób, w jaki my uczymy się i używamy naszych zwykłych imion, słuchając ich od urodzenia i wypowiadając je regularnie.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Podobnie jak wiele innych wiejskich domostw w Indiach, Kongthong doświadczyło w ostatnich latach masowego exodusu swojej młodzieży. Przeprowadzają się do miast takich jak Shilong, położonych około 60 kilometrów od wioski, w poszukiwaniu pracy i łatwiejszego życia, a to zagraża tradycji unikatowego wyśpiewywania imion. Na szczęście Internet może temu zapobiec.

Czytaj: Tauron Arena Kraków szykuje atrakcje na zimę

Dzięki udostępnianiu w Internecie swoich unikalnych nazw jingrwai iawbei, wioska Kongthong zaczęła realizować swój potencjał turystyczny, a tysiące turystów przyjeżdża tu co roku, aby usłyszeć śpiewane imiona mieszkańców i podziwiać imponujące naturalne otoczenie.

Był czas, kiedy mieszkańcy Kongthong nawet nie zdawali sobie sprawy, że ich imiona śpiewane mogą przyciągać turystów, była to po prostu część ich kultury. Dziś wszystko się zmienia i może to ocalić tę szczególną tradycję.