
Najsłynniejsza polska linia autobusowa – 666 na Hel, miasto na wybrzeżu Bałtyku – została zakończona po tym, jak jej operator otrzymywał wielokrotne skargi na wybór numeru, który, jak ostrzegała jedna z grup chrześcijańskich, „szerzył satanizm”.
Autobus 666 kursował w miesiącach letnich między wsią Dębki a miastem Hel, położonym na końcu półwyspu – zwanego też Helem – oddzielającego Morze Bałtyckie od Zatoki Puckiej. Okolica słynąca z piaszczystych plaż jest popularnym celem podróży turystycznych.
CZYTAJ NA SPORTEN.COM/PL – Czesław Michniewicz podpisał kontrakt z nowym klubem. Sensacyjny kierunek!
🇵🇱 Hel, Poland pic.twitter.com/NKQiMwfy0a
— Expat in Poland 🇵🇱 (@BasedPoland2) June 11, 2023
Oznakowanie linii autobusowej – „666 Hel” – od dawna przyciąga uwagę, a niektórzy goście twierdzą, że przybyli w okolice tylko po to, by przejechać się tą linią.
Jednak w poniedziałek lokalny przewoźnik autobusowy PKS Gdynia poinformował o zmianie nazwy linii na 669.
„W tym roku odwracamy ostatnie 6 do góry nogami” – napisała firma, nie wyjaśniając swojej decyzji.
Posunięcie to spotkało się z powszechną krytyką w Internecie, a wielu komentatorów zauważyło, że trasa 666 przyciągnęła uwagę i odwiedzających ten obszar.
„To była ogólnoświatowa reklama” – napisał jeden z polskich użytkowników Facebooka pod postem PKS Gdynia.
CZYTAJ: To nie żart: linie lotnicze będą ważyć pasażerów przed wejściem do samolotu
Na Hel turystów woził autobus o numerze… 666. Dla wielu był to dobry żart, czasami nawet mówiło się, że jest to kurs po prostu kultowy. Ba, o 666 na Hel pisały zagraniczne media, że Polacy mają i pięknie. I dystans. No to już 666 nie pojedzie, bo obraża katolików. Po protestach… pic.twitter.com/mHOgQjNbF5
— tomasz.golonko (@TomaszGolonko) June 14, 2023
Wielu spekulowało, że zmiana została wprowadzona z powodu skarg religijnych konserwatystów w Polsce, która jest jednym z najbardziej chrześcijańskich krajów w Europie. W 2018 r. katolicki magazyn Fronda wezwał do zmiany numeru linii autobusowej, ponieważ „szerzył antychrześcijańską propagandę” i „satanizm”.
Dziś Marcin Szwaczyk, który nadzoruje planowanie tras PKS Gdynia, potwierdził, że właśnie takie skargi stały za decyzją firmy.
„Od lat otrzymujemy sprzeciwy od przeciwników tej liczby” – powiedział lokalnemu serwisowi informacyjnemu Trojmiasto.pl. „Więc zmieniliśmy ją z 666 na 669, co jest mniej kontrowersyjne i mniej rzucające się w oczy”.
Ujawnił jednak, że w ciągu dwóch dni od ogłoszenia zmiany firma została zalana skargami „z drugiej strony” przez tych, którzy chcą powrotu starego numeru 666.
To piękny przykład tego, że człowiek nie dogodzi każdemu.