Koniec z mandatami za brak dowodu rejestracyjnego i OC

0
621
Zdjęcie: pixabay.com

Na ten dzień – my kierowcy – czekaliśmy długo. Koniec z mandatami za brak posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i papierowego ubezpieczenia OC. 

W maju sąd przyjął zmiany w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Tym samym kierowcy zwolnieni zostają z obowiązku wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Zamiast tego policja ma sprawdzać potrzebne dane w Centralnej Ewidencji Pojazdów. 

Zmiany wchodzą w życie 1 października 2018. Kierowcy nie muszą wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC.

W chwili obecnej kierowca nie posiadający przy sobie wspomnianych dokumentów podlega, (podlegał) karze pieniężnej do 250 zł lub karze nagany.

Po zmianach nadal będą grozić kary za brak prawa jazdy. Warto to podkreślić, zmiana nie dotyczy dokumentu, jakim jest prawo jazdy.

Dowód rejestracyjny niezbędny będzie podczas wizyty w stacji kontroli pojazdów. Wersja papierowa tego dokumentu niezbędna będzie do wstawienia pieczątki.

W przypadku nie spełniania przez pojazd wymogów ochrony środowiska, zagrażania bezpieczeństwu lub porządkowi w ruchu drogowym, uprawniony organ odnotuje ten fakt w systemie informatycznym. Do tej pory dokument zatrzymywany był fizycznie. Od 1 października informacja, drogą elektroniczną ma być przekazana do Centralnej Ewidencji Pojazdów, a kierujący, jak dotychczas, otrzyma pokwitowanie.

Co myślicie o wchodzących w życie zmianach?

Co następne? Może niedługo wystarczy sam dowód osobisty żeby spokojnie, legalnie, prowadzić swój samochód?

Czekamy na Państwa opinie.

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedź się tutaj 🙂 

Koniecznie odwiedź naszą stronę z ciekawymi przepisami – f7kulinarne.com 

Odwiedź naszą stronę o zdrowiu – f7zdrowie.pl