Koniec ze zmianą czasu! Kiedy ostatni raz przestawimy zegarki o godzinę?

0
679
PE przegłosował likwidację zmiany czasu. Zdjęcie: pixabay.com

W końcu stało się! Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy. Kiedy na zawsze pożegnamy się z przestawianiem zegarków o godzinę?

Temat związany przestawianiem zegarków podejmuje się najczęściej dwa razy do roku. Już niedługo się to skończy, ponieważ wczoraj, tj. 26 marca 2019 roku Parlament Europejski przegłosował projekt zniesienia zmiany czasu w 2021 roku. Teraz kraje członkowskie muszą zaakceptować decyzję PE.

Koniec ze zmianą czasu! Parlament Europejski we wtorek 26.03 przegłosował reformę! Wczoraj odbyło się głosowanie dotyczące zniesienia zmiany czasy w 2021 roku:

  • 653 europosłów głosowało,
  • 410 posłów było „za”,
  • 192 posłów było „przeciw”,
  • 51 posłów wstrzymało się od głosu.

PRZECZYTAJ TAKŻE: W Polsce jest niedostatek lekarzy. Jesteśmy na ostatnim miejscu w Europie

Europejczycy nie chcą miany czasu od dawna.

W 2018 roku przeprowadzono konsultacje zorganizowane przez Komisję Europejską. Europejczycy mogli online wyrazić swoje zdanie na temat zmiany czasu. Wyniki ankiety wykazały, większość ankietowanych zdecydowanie chce zniesienia zmiany czasu (84%). Napłynęło 4,6 mln odpowiedzi, co jest rekordową liczbą. W taki sposób sprawa trafiła do obrad Parlamentu Europejskiego.

Parlament Europejski postanowił przyjrzeć się argumentom, że zmiana czasu nie przynosi żadnych korzyści ani oszczędności. Nawet okazało się, że kilka dni po zmianie czasu dochodzi do większej liczby wypadków samochodów czy zawałów serca.

Dlatego wczoraj w końcu zatwierdzono nowe przepisy. Oznacza to, że w 2021 zmiana czasu zostanie zlikwidowana i tego roku ostatni raz przesuniemy wskazówki. Nie wiadomo jeszcze, czy w Polsce zostaniemy na stałe przy czasie letnim czy zimowym, jednak polski rząd – po zorganizowaniu konsultacji przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii – przychyla się do tego, by pozostać jednak przy czasie letnim. W Polsce zmiana czasu obowiązuje od 1977 roku.

Ostatnia zmiana czasu dla państw, które wybrałyby czas letni – nastąpiłaby w marcu 2021 roku, a dla państw, które wybrały czas zimowy – w październiku 2021 roku.

Zachęcam do odwiedzenia naszej strony f7city.pl – znajdziesz tam wiele ciekawych artykułów.