Konopie na ulgę w bólu? Przegląd 20 badań dostarcza ciekawe wyniki

0
222
Czy marihuana uśmierza ból? Zdjęcie: pl.freepik.com

Konopie indyjskie to jeden z najczęściej używanych narkotyków na świecie. Chociaż istnieje tylko kilka krajów, w których konopie indyjskie są legalne do użytku rekreacyjnego, wiele innych krajów zalegalizowało używanie konopi indyjskich z powodów medycznych.

Zmniejszenie bólu jest jednym z najczęstszych powodów, dla których ludzie zgłaszają używanie medycznej marihuany. Według ogólnokrajowego badania przeprowadzonego w USA, 17% respondentów, którzy zgłosili używanie konopi indyjskich w ciągu ostatniego roku, otrzymało receptę na medyczną marihuanę.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Jeśli chodzi o samoleczenie, liczby są jeszcze wyższe – szacuje się, że od 17 do 30% dorosłych w Ameryce Północnej, Europie i Australii zgłasza, że używa konopie indyjskie do radzenia sobie z bólem.

Chociaż konopie indyjskie (i produkty pochodne konopi indyjskich, takie jak CBD) mogą być szeroko stosowane w celu zmniejszenia bólu, nadal nie jest jasne, jak naprawdę jest to skuteczne. Właśnie to naukowcy starali się odkryć w niedawnym przeglądzie systematycznym i metaanalizie.

Badanie, opublikowane w Journal of the American Medical Association, sugeruje, że marihuana nie jest lepsza w łagodzeniu bólu niż placebo.

Aby przeprowadzić badanie, naukowcy przyjrzeli się wynikom randomizowanych badań kontrolowanych, w których marihuanę porównywano z placebo w leczeniu bólu klinicznego. W szczególności uwzględnili badania, w których porównywano zmianę natężenia bólu przed i po leczeniu. W sumie przyjrzeli się 20 badaniom obejmującym łącznie prawie 1500 osób.

Badania, które uwzględnili, dotyczyły różnych stanów bólowych (takich jak ból neuropatyczny, który jest spowodowany uszkodzeniem nerwów i stwardnienie rozsiane) oraz rodzajów produktów z konopi indyjskich – w tym THC, CBD i konopi syntetycznych (takich jak nabilon). Te zabiegi podawano na różne sposoby, w tym za pomocą pigułek, sprayu, oleju i palenia.

Większość uczestników badania stanowiły kobiety (62%) w wieku od 33 do 62 lat. Większość badań przeprowadzono w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii lub Kanadzie – choć uwzględnili również badania z Brazylii, Belgii, Niemiec, Francji, Holandii, Izraela, Czech i Hiszpani.

Czytaj: Robert Makłowicz na polu marihuany w okolicach Poznania

Metaanaliza wykazała, że ból został oceniony jako znacznie mniej intensywny po leczeniu placebo, z efektem umiarkowanym do dużego w zależności od każdej osoby. Zespół nie zaobserwował również znaczącej różnicy między marihuaną a placebo w zmniejszaniu bólu.

Potwierdza to wyniki metaanalizy z 2021 roku. W rzeczywistości ta metaanaliza z 2021 roku wykazała również, że badania wyższej jakości z lepszymi procedurami zaślepiania (w których zarówno uczestnicy, jak i badacze nie są świadomi, kto otrzymuje substancję czynną) faktycznie miały wyższą odpowiedź na placebo.

Badanie wykazało również, że wielu uczestników potrafi odróżnić placebo od aktywnej marihuany, pomimo tego samego zapachu, smaku i wyglądu. Jeśli są świadomi, że otrzymują kannabinoidy lub ich nie otrzymują, jest bardziej prawdopodobne, że przedstawią stronniczą ocenę skuteczności interwencji. Aby więc mieć pewność, że naukowcy obserwują rzeczywisty efekt marihuany, uczestnicy nie mogą wiedzieć, co otrzymują.

Czytaj: Niemcy zgadzają się na plan legalizacji rekreacyjnej marihuany

Relacje w mediach

W badaniu naukowcy zbadali również sposób, w jaki badania były relacjonowane w mediach i czasopismach akademickich, aby sprawdzić, czy ma to związek z efektem terapeutycznym zgłaszanym przez uczestników. Zrobili to, ponieważ badania wykazały, że relacje w mediach i informacje w Internecie mogą wpływać na oczekiwania, jakie dana osoba ma wobec leczenia.

Obecność w mediach została zmierzona za pomocą Altmetric, czyli metody oceny wzmianek o badaniu w mediach, blogach i mediach społecznościowych. Wpływ akademicki mierzono na podstawie cytowań innych badaczy. W mediach i na blogach znaleźli łącznie 136 newsów.

Sklasyfikowali zasięg jako pozytywny, negatywny lub neutralny w zależności od tego, jak przedstawiały się wyniki dotyczące skuteczności konopi indyjskich w leczeniu bólu. Przytłaczająca większość wiadomości donosiła, że marihuana ma pozytywny wpływ na leczenie bólu. Oznacza to, że relacje w mediach na temat konopi indyjskich są zazwyczaj pozytywne, niezależnie od tego, jakie były rzeczywiste wyniki badań.

Istnieje wiele przykładów związku między oczekiwaniami dotyczącymi leczenia a odpowiedziami na placebo. Jeśli dana osoba myśli, że odczuje ulgę w bólu dzięki zastosowaniu określonego produktu lub leczenia, może to zmienić sposób, w jaki postrzega napływające sygnały bólowe – sprawiając, że będzie myśleć, że jej ból jest mniej dotkliwy. Ostatnie dowody sugerują, że efekt placebo może działać, nawet jeśli przedstawimy dowody, które są sprzeczne z naszymi początkowymi oczekiwaniami.

Naukowcy nie mogą powiedzieć ze 100% pewnością, że relacje w mediach są odpowiedzialne za wysoką odpowiedź na placebo zaobserwowaną w przeglądzie. Ale biorąc pod uwagę, że placebo jest tak samo dobre jak konopie indyjskie w leczeniu bólu, wyniki pokazują, jak ważne jest myślenie o efekcie placebo i o tym, jak mogą na niego wpływać czynniki zewnętrzne – takie jak relacje w mediach.

„W przypadku terapii, takich jak kannabinoidy, które cieszą się dużym zainteresowaniem mediów, musimy być wyjątkowo rygorystyczni w naszych badaniach klinicznych” – mówią naukowcy.

Tutaj przeczytasz oryginalny artykuł.