Jeden obraz powie Ci więcej niż tysiąc słów. Poruszające wiele strun. Prowokujące, szokujące prawdziwością.
Los Intocables (Nietykalni), dzieło Erika Ravelo, jest jedną z instalacji artystycznych na szczycie listy kontrowersyjnej sztuki wszechczasów. „Dotyka” bowiem wiele delikatnych kwestii.
Kubański artysta Erik Ravelo za pomocą projektu Nietykalni postanowił wyrazić swoje zaniepokojenie przemocą i niesprawiedliwością w otaczającym nas świecie. Zaaranżował wstrząsające kombinacje, aby podkreślić różne sposoby, w jakie dorośli krzywdzą dzieci zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio. Skupił się na cierpieniach dzieci.
Nietykalni to kampania mająca na celu podniesienie świadomości na temat prawa do dzieciństwa i czynników, które mu zagrażają. Łapy precz od dzieci!
Przejmujące portrety ukazują zło, które krzywdzi niewinne dzieci na całym świecie.
Siedem fotografii przedstawia główne problemy zagrażające podstawowej godności dzieci na całym świecie: pedofilia w murach religijnych, turystyka seksualna, wojny, handel organami ludzkimi, wolna broń w Stanach Zjednoczonych, otyłość i zanieczyszczenie nuklearne.
1. Pierwsze zdjęcie odnosi się do księży pedofilów i milczenia Watykanu.
To zdjęcie dotyczy wykorzystywania seksualnego dzieci przez księży katolickich i skandali związanych z wykorzystywaniem seksualnym, które nękają Kościół katolicki w ostatnich latach.
Czytaj: Tomasz Sekielski pokazał zwiastun filmu o pedofilii w polskim Kościele

2. Drugie zdjęcie dotyczy turystyki seksualnej w krajach azjatyckich.
Ta fotografia nawiązuje do nadużyć seksualnych w Tajlandii i dziecięcej prostytucji. Turyści pedofile traktują kilku-, kilkunastoletnie dzieci jak towar w Tajlandii.

3. Trzecie zdjęcie odnosi się do wojen.

4. Czwarte zdjęcie odnosi się do handlu organami na czarnym rynku, gdzie pierwsze ofiary to dzieci z biedniejszych krajów.

5. Piąte zdjęcie dotyczy licznych ofiar swobodnego dostępu do broni w Stanach Zjednoczonych.

6. Szóste zdjęcie odnosi się do ogromnych szkód, jakie wielkie firmy fast food wyrządziły dzieciom.

7. I ostatnie siódme zdjęcie odnosi się do małych ofiar wycieku radioaktywnego w Fukushimie.

Wszystkie dzieci biorące udział w projekcie o nazwie „Los Intocables” (Nietykalni) mają zamazane twarze.
Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Nazwa, która tłumaczy się jako „nietykalni”, sugeruje, że te problemy – takie jak otyłość i wojna nuklearna – są problemami, które mogą niestety dotknąć najbardziej niewinnych członków społeczeństwa na całym świecie.
Nie jest to pierwsza kolekcja o tematyce społecznej, jaką stworzył kubański artysta.
Według jego strony internetowej, wiele jego projektów w argentyńskiej agencji reklamowej zostało zleconych przez Światową Organizację Zdrowia, aby koncentrować się na takich tematach, jak przemoc, bezpieczeństwo na drogach i zagrożenia związane z tytoniem.
Czytaj: Światowa, multisensoryczna wystawa dzieł VINCENTA VAN GOGHA we Wrocławiu