Konwerter energii wykorzystuje moc fal do przekształcania ich w energię elektryczną

0
266

Wykorzystanie fal oceanu może pomóc ludzkości zapewnić zrównoważoną przyszłość. Pływające turbiny kołyszą się w górę i w dół, zamieniając ruch prądów wodnych w energię elektryczną.

Oscilla Power, jedna z firm będących pionierami w dziedzinie konwerterów energii fal (WEC), niedawno wypuściła swój Triton-C WEC na wody Hawajów. Po długim okresie rozwoju, nowe urządzenie zostanie teraz przetestowane pod kątem swojej mocy wyjściowej podczas stawiania czoła surowym elementom otwartego oceanu.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Triton-C wykorzystuje wielomodową strategię pochłaniania punktowego. Składa się ona z geometrycznie zoptymalizowanego pływaka powierzchniowego połączonego z asymetryczną pionowo płytą falującą w kształcie pierścienia za pomocą trzech elastycznych cięgien. W przeciwieństwie do większości WEC, pływająca część Tritona na powierzchni może zbierać energię z fal oceanicznych we wszystkich rodzajach ruchu z prądem: falowanie, nachylenie, kołysanie i odchylenie. Zapewnia to lepsze możliwości wychwytywania energii w różnych warunkach oceanicznych. Średnioroczna produkcja energii jest wyższa, a koszt energii elektrycznej spada.

Czytaj: Pływające turbiny wiatrowe, które mogą wytworzyć dwukrotnie więcej energii

Ta obietnica mocy elektrycznej i trwałości zostanie wkrótce wystawiona na próbę na wodach u wybrzeży Hawajów, gdzie rozpocznie pracę w bazie piechoty morskiej. Triton-C może wytworzyć 100 kW w falach energetycznych, jednak strona testowa pozwoli na produkcję tylko 30 kW (wystarczającą do zasilenia około 25 domów).

Czytaj: W Krakowie powstanie nowy park rzeczny

W przyszłości większe wersje Triton-C mogą dostarczać energię do osiedli w odległych miejscach, takich jak wybrzeże Alaski. Moc dla większych jednostek może sięgać 1 MW. Urządzenie tej wielkości przeznaczone jest do testów na Oceanie Indyjskim. Gubernator Jay Inslee z Waszyngtonu, stanu, który pomógł sfinansować badania nad Triton-C, powiedział: „Wprowadzenie na rynek Triton-C jest imponującym odzwierciedleniem innowacji w zakresie czystej energii wspieranych przez Fundusz Czystej Energii naszego stanu”.

Generator energii falowej Triton-C firmy Oscilla Power wykorzystuje energię ruchu oceanu.

Zdjęcie: Oscilla Power

Taka energia jest odnawialnym źródłem, które będzie ważne dla przyjaznej dla klimatu przyszłości.

Zdjęcie: Oscilla Power via Twitter

Triton-C jest wreszcie zwodowany i gotowy do testów na wodach otwartych.

Zdjęcie: Oscilla Power

Większe wersje Triton-C mogą w przyszłości wytworzyć 1 MW energii.

Zdjęcie: Oscilla Power