Kopalnia Soli w Wieliczce znajduje się 45 lat na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO

0
80
Kopalnia soli "Wieliczka" należy do najliczniej na świecie odwiedzanych podziemnych atrakcji turystycznych. (zdjęcie: Daniel Foubert, twitter)

Poznaj bogatą historię i znaczenie Kopalni Soli w Wieliczce, która od 45 lat znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Położony pod malowniczym miastem Wieliczka w Polsce leży podziemny cud, który od wieków urzeka świat – Kopalnia Soli w Wieliczce. 9 września 45 lat temu ten niezwykły podziemny labirynt został oficjalnie uznany i wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

CZYTAJ: Restauracja w Krakowie uznana za najlepszą w Polsce

Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO to prestiżowy katalog obiektów przyrodniczych i kulturowych o wyjątkowej uniwersalnej wartości. Ma na celu zachowanie i ochronę tych miejsc dla przyszłych pokoleń, uznając ich znaczenie z punktu widzenia historii, kultury i naturalnego piękna.

Kopalnia Soli w Wieliczce, której początki sięgają XIII wieku, jest świadectwem pomysłowości człowieka. Ogromne komnaty i misterne rzeźby solne, rzeźbione przez pokolenia górników, sprawiają, że jest to wyjątkowe i budzące podziw miejsce. Zwiedzający mogą poznać fascynującą historię kopalni, podziemne kaplice, a nawet słone jezioro.

Od 45 lat Kopalnia Soli w Wieliczce jest symbolem bogatego dziedzictwa kulturowego Polski, świadectwem umiejętności górników i świadectwem trwałej wartości wysiłków konserwatorskich.

CZYTAJ NA F7.PL – Polski film z nagrodą specjalną jury na festiwalu filmowym w Wenecji