Korea Południowa ponownie odnotowuje najniższy na świecie wskaźnik dzietności

0
168
Rząd ostro podniesie świadczenia, aby zachęcić do większej liczby urodzeń. Zdjęcie: pl.freepik.com

Korea Południowa ponownie odnotowała najniższy na świecie współczynnik dzietności, a liczba ta spadła do nowego niskiego poziomu.

Wskaźnik w kraju po raz pierwszy spadł poniżej jednego dziecka na kobietę w 2018 roku.

Jednak w środę dane opublikowane przez rząd pokazały, że liczba ta spadła do 0,81 – w porównaniu z 0,84 rok wcześniej i szósty z rzędu spadek.

Dla porównania, średni wskaźnik w najbardziej rozwiniętych gospodarkach świata wynosi 1,6 dziecka.

Czytaj: Najwolniejszy wzrost populacji od dziesięcioleci

Kraje potrzebują co najmniej dwojga dzieci na parę – wskaźnik 2,1 – aby utrzymać populację na tym samym poziomie, bez migracji.

Według OECD – Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, wskaźniki dzietności „znacznie spadły” w ciągu ostatnich sześciu dekad.

Jednak tendencja ta jest szczególnie widoczna w Korei Południowej, gdzie wielkość rodziny zmniejszyła się na przestrzeni kilku pokoleń. Na początku 1970 roku kobiety miały średnio czworo dzieci.

Zmniejszająca się populacja może narazić kraj na ogromne napięcie. Oprócz zwiększonej presji na wydatki publiczne w związku ze wzrostem zapotrzebowania na systemy opieki zdrowotnej i emerytury, zmniejszająca się populacja młodzieży prowadzi również do niedoborów siły roboczej, które mają wpływ na gospodarkę.

W 2020 roku w Korei Południowej pojawił się powszechny alarm, kiedy po raz pierwszy odnotowała więcej zgonów niż urodzeń.

Czytaj: Kraków: Szpital w Prokocimiu zamknął dziecięcą okulistykę

Eksperci twierdzą, że w ostatnich latach presja ekonomiczna i czynniki związane z karierą były kluczowymi czynnikami decydującymi o dzieciach.

W przypadku danych z 2021 roku eksperci przytoczyli wyższe koszty życia, wzrost cen domów i wpływ pandemii Covid-19 jako czynniki zniechęcające ich do posiadania dzieci.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Korea Południowa walczy z demograficzną katastrofą

Teraz Korea Południowa planuje potroić świadczenia za dzieci po tym, jak pobiła własny rekord najniższego na świecie współczynnika dzietności.

Zapewni każdej rodzinie z nowo narodzonym dzieckiem miesięczny zasiłek w wysokości 740 USD (3500 zł), w ramach swojego najnowszego ruchu, aby zachęcić do większej liczby urodzeń i spróbować rozwiązać problem najniższego na świecie wskaźnika dzietności.