Koronamandaty

0
535
Obostrzenia i zakazy, które rząd nałożył na nas w związku z epidemią koronawirusa dają się we znaki, a czasem skutkują mandatem. Zdjęcie: pl.freepik.com

Za co możemy dostać mandat w czasach pandemii koronawirusa?Czy przejażdżka rowerem lub spacer we dwoje musi zakończyć się mandatem?

Od 25 marca pojawiają się liczne obostrzenia w walce z koronawirusem. Od 1 kwietnia policja wraz z żandarmerią patroluje parki, lasy miejskie i ulice. Powołując się na rozmowę z rzecznikiem prasowym Komendanta Głównego Policji Mariuszem Ciarką z TVN 24 wyjaśniamy za co możemy dostać mandat.

1 – Przegląd techniczny samochodu jak najbardziej wskazany.

Przepisy nie przewidują wydłużenia terminu badań pojazdu. Stacje diagnostyczne normalnie działają.

2 – Grill na własnym podwórku w gronie domowników możliwy.

Głównym powodem ograniczeń jest izolacja od innych osób. Ten wirus rozprzestrzenia się bardzo łatwo, głównie drogą kropelkową. Dlatego zależy wszystkim, którzy zwalczają pandemię, aby izolować ludzi. Obejście tych przepisów w jakikolwiek sposób tworzyłoby te przepisy iluzorycznymi. Jeśli chodzi o rodziny, o nasze domy to te obostrzenia są wyłączone. Jeżeli jest to rodzina, mama, tata, dzieci, którzy mają swój ogród, to mogą w tym ogrodzie przebywać.

Czytaj: Seria klasycznych reprodukcji malarskich z policjantami w roli głównej

Policja nie nakłada kar za wyjście z domu, bieganie czy spacer.

Podobno sytuacje, aby ktoś dostał mandat za wspomniane wyżej czynności nie miały miejsca. To są zbyt duże skróty myślowe tworzone przez autorów, które wprowadzają niepotrzebny chaos i zamieszanie. Policjant nie karze za to, że ktoś biega, wyszedł na spacer czy myje samochód. Nie ma nawet takiej podstawy prawnej.

Policjanci nakładają grzywny w zgodzie z kodeksem wykroczeń. Rzecznik podkreśla, że można biegać, spacerować lub jeździć na rowerze, ale poza terenem parków czy lasów. Rząd kolejnym rozporządzeniem wydłużył do 19 kwietnia zakaz wstępu do lasów.

Ponadto, zakazem objęte są również tereny zieleni miejskiej i wiejskiej, w tym m.in. parki, zieleńce promenady, bulwary, ogrody botaniczne i zoologiczne oraz plaże (par. 16 ust. 1, pkt 1).

Należy również pamiętać, aby nie przebywać w grupach większych niż dwie osoby, gdyż to również może skończyć się mandatem.

Uważajmy na siebie nawzajem. Apeluję do wszystkich o więcej zrozumienia. Do policjantów, aby działali zgodnie z powyższymi stwierdzeniami. Do obywateli, aby w tym trudnym czasie stosowali się do wytycznych policji i nie utrudniali im pracy.  Szanujmy siebie nawzajem.

Czytaj: KRAKÓW ŚWIECI PUSTKAMI. TAK WYGLĄDA MIASTO PODCZAS EPIDEMII KORONAWIRUSA