Koronawirus dotarł już wszędzie. Antarktyda zgłasza pierwsze przypadki

0
541
PA/Wikipedia

Pandemia koronawirusa dotarła teraz do wszystkich kontynentów na Ziemi, ponieważ Antarktyda zgłosiła pierwsze przypadki wirusa.

W zeszłym tygodniu urzędnicy służby zdrowia i armii pracowali nad usunięciem i poddaniem kwarantannie personelu z bazy Bernardo O’Higgins, odległej stacji badawczej położonej na najbardziej wysuniętej na północ Antarktydzie, otoczonej oceanami i górami lodowymi.

Mówi się, że co najmniej 36 osób zostało zarażonych w bazie ze stałym personelem, obsługiwanej przez armię Chile. Obejmuje to 26 osób personelu wojskowego i 10 osób cywilnych wykonawców, którzy prowadzili prace konserwacyjne.

Czytaj: Chińska dziennikarka skazana na 4 lata więzienia za informowanie o epidemii

Zdjęcie wykonane 9 lutego 2019 r. pokazuje widok na stację Zhongshan, chińską bazę badawczą na Antarktydzie. Zdjęcie: Xinhua/Liu Shiping

Armia stwierdziła, że członkowie personelu „są już odpowiednio odizolowani i stale monitorowani” przez służby zdrowia w Magallanes, w chilijskiej Patagonii, bez żadnych komplikacji, donosi Reuters.

Stacje badawcze i wojskowe na Antarktydzie – które są jednymi z najbardziej oddalonych na świecie – podobno w ciągu ostatnich kilku miesięcy posunęły się do nadzwyczajnych odległości, aby powstrzymać wirusa. Obejmowało to anulowanie turystyki, ograniczenie działań i pracowników oraz zamknięcie obiektów.

Naukowcy z British Antarctic Survey oszacowali, że około 1000 osób w 38 stacjach na całym kontynencie zdołało bezpiecznie poruszać się po południowej półkuli zimą bez incydentów.

Jednak zwiększone podróże do i z regionu wiosną i wczesnym latem, jak się wydaje, zwiększały ryzyko infekcji. Oficer prasowy armii stwierdził, że pierwsze przypadki koronawirusa zgłoszono w połowie grudnia, kiedy zachorowało dwóch żołnierzy.

Czytaj: Wrocław: w tych szpitalach będą pierwsze szczepienia na koronawirusa

1 grudnia 2014 – Antarktyda. Źródło: © Deb Garside/Design Pics via ZUMA Wire

Rozwój nastąpił zaledwie kilka dni po tym, jak marynarka chilijska potwierdziła, że na statku, który przewoził zapasy i personel do bazy, doszło do trzech przypadków, donosi BBC News.

Sargento Aldea przybył do bazy 27 listopada, wracając do Chile 10 grudnia. Trzech członków załogi uzyskało pozytywny wynik testu na obecność wirusa po powrocie do chilijskiej bazy marynarki wojennej w Talcahuano.

Według chilijskiej marynarki wojennej wszyscy, którzy wyruszyli w podróż na Antarktydę, przeszli testy PCR, z których wszystkie dały wynik negatywny.

2 marca 2011 r. – Antarktyda – pingwin Adelie, Antarktyda. Żródło: © Jim Julien/Design Pics via ZUMA Wire

Uważa się, że Chile jest szóstym najbardziej dotkniętym krajem w Ameryce Łacińskiej, z ponad 585000 potwierdzonymi przypadkami koronawirusa.

Ta najnowsza wiadomość oznacza, że przypadki koronawirusa zostały już zarejestrowane na każdym z siedmiu kontynentów na Ziemi.

Źródło: unilad.co.uk

johannesfloe.com – Art to remember

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org