Korzyści zdrowotne cynamonu

0
180
Cynamon jest najstarszą przyprawą świata. Zdjęcie: Pixabay

Cynamon to nic innego jak suszona kora cynamonowca. To bardzo charakterystyczna przyprawa o barwie brązowej, znana od tysięcy lat.

Cynamon, pochodzący z kory drzewa cynamonowego, od dawna jest używany zarówno jako przyprawa, jak i jako tradycyjny lek. Jako suplement znajdziesz go w kapsułkach, herbatach i ekstraktach.

Cynamon zawiera około 11% wody, aż 80% węglowodanów, a w tym aż 51% błonnika pokarmowego oraz 4% białka i 1% tłuszczów. Wysoka zawartość błonnika może doprowadzić do zmniejszenia wchłaniania tłuszczów w jelitach, a wysoka zawartość antyoksydantów może zwiększyć metabolizm lipidów, co może obniżyć wagę.

1. Cynamon może pomóc obniżyć poziom cukru we krwi

Zdjęcie: Pixabay

Kilka badań dorosłych i zwierząt z cukrzycą wykazało, że cynamon może pomóc obniżyć poziom cukru we krwi, chociaż inne badania nie wykazały podobnych wyników. Naukowcy wciąż nie wiedzą, jak może działać cynamon. Nie jest również jasne, ile możesz wziąć i jak długo mogą trwać korzyści.

2. Cynamon zwiększa metabolizm

Zdjęcie: pl.freepik.com

Według badań laboratoryjnych olejek eteryczny w cynamonie zwany aldehydem cynamonowym może atakować komórki tłuszczowe i sprawić, że będą one spalać więcej energii. To ekscytująca wiadomość dla każdego, kto próbuje schudnąć, ale badania są wciąż na wczesnym etapie.

Czytaj: Kraków ma najmłodszego profesora w historii Polski!

3. Cynamon sprawi, że będziesz mieć ładną cerę

Zdjęcie: pl.freepik.com

Wpisz w Internecie „cynamonowa maska na twarz”, a znajdziesz mnóstwo przepisów na maseczkę, która jak twierdzą internauci, zwalcza pryszcze i zaczerwienienia. Niewiele jest na poparcie tego – tylko jedno małe badanie, które wykazało, że cynamon cejloński może zwalczać typy bakterii, o których wiadomo, że powodują trądzik. Inne małe badanie laboratoryjne sugeruje, że cynamon może zwiększyć produkcję kolagenu, co może pomóc Twojej skórze wyglądać młodziej.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

4. Cynamon może pomóc w leczeniu raka

Zdjęcie: pl.freepik.com

W badaniach na zwierzętach lub komórkach hodowanych w laboratoriach cynamon okazał się obiecujący, jeśli chodzi o jego zdolność do spowalniania wzrostu raka, a nawet zabijania komórek nowotworowych. Potrzebujemy dobrze prowadzonych badań na ludziach, aby wiedzieć, jaką rolę, jeśli w ogóle, może odgrywać cynamon w leczeniu lub zapobieganiu nowotworom.

5. Cynamon zmniejsza ciśnienie krwi

Zdjęcie: pl.freepik.com

Kilka badań sugeruje, że codzienne spożywanie cynamonu przez 3 miesiące może obniżyć skurczowe ciśnienie krwi (najwyższa liczba) nawet o 5 punktów. Potrzebne są większe badania, aby sprawdzić, czy to naprawdę działa, ile jeść, aby uzyskać najlepsze wyniki i jak długo utrzymuje się efekt. A ponieważ byli to ludzie, którzy mieli stan przedcukrzycowy i cukrzycę typu 2, nie wiemy, czy cynamon ma taki sam efekt, gdy nie masz problemów z poziomem cukru we krwi.

Czytaj: Dlaczego single w Danii są obsypywani cynamonem?

6. Cynamon chroni Twój mózg

Zdjęcie: pl.freepik.com

W warunkach laboratoryjnych cynamon zatrzymał gromadzenie się białka w mózgu, które jest cechą charakterystyczną choroby Alzheimera. W innym badaniu szczury, które spożywały cynamon, radziły sobie lepiej w labiryncie wodnym zaprojektowanym do testowania ich pamięci. Oczywiście musimy sprawdzić, czy te odkrycia sprawdzą się podczas testów na ludziach.

7. Cynamon zmniejsza stan zapalny

Zdjęcie: pl.freepik.com

Okazuje się, że cynamon był głównym środkiem zwalczającym stany zapalne w niedawnym badaniu laboratoryjnym, które dotyczyło 115 produktów spożywczych. Ponieważ choroby zapalne, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów, stają się coraz częstsze wraz z wiekiem, więcej badań może wspierać stosowanie cynamonu jako naturalnego środka dla osób starszych, aby pomóc w tego typu schorzeniach.

8. Cynamon zmniejsza cholesterol

Zdjęcie: Pixabay

Kiedy 60 dorosłych w małym badaniu jadło około 1/4 łyżeczki cynamonu dziennie przez 40 dni, ich poziom cholesterolu LDL („złego”) spadł. Inne badania wykazały, że podobne ilości cynamonu, spożywane codziennie przez okres do 18 tygodni, mogą obniżyć poziom cholesterolu LDL i całkowitego, jednocześnie podnosząc poziom cholesterolu HDL („dobrego”). Ale jest za wcześnie, aby polecać cynamon jako lek na wysoki poziom cholesterolu.

Czytaj: Klucz do zdrowszego serca: sięgaj po te produkty spożywcze

9. Cynamon zwalcza bakterie

Cynamon może zwalczać wiele rodzajów bakterii, które powodują choroby, w tym salmonellę, E. coli i gronkowce.

10. Pozbądź się infekcji drożdżowej

Zdjęcie: pl.freepik.com

Wydaje się, że cynamon ma moc niszczenia grzyba Candida albicans, który powoduje większość infekcji pochwy. Przynajmniej działa w laboratorium. Nie jest jasne, jak – a nawet czy można – używać cynamonu do zwalczania lub leczenia infekcji drożdżakowej.

11. Reguluj cykle menstruacyjne dla PCOS

Podczas przyjmowania dawki 1,5 grama (około 1/2 łyżeczki) cynamonu dziennie przez 6 miesięcy, kobiety z zespołem policystycznych jajników w jednym małym, ale dobrze zaprojektowanym badaniu miały bardziej regularne miesiączki. Jednak ich insulinooporność i poziom androgenów nie uległy zmianie.