Kosk – kontrowersyjna maska ​​do twarzy w Korei Południowej

0
342

Nowy typ południowokoreańskiej maski na twarz, która zakrywa tylko nos osoby noszącej, przyciąga ostatnio dużo uwagi zachodniej prasy.

Nazywana „kosk” – połączenie „ko”, koreańskiego słowa oznaczającego nos, i „mask” – niezwykła maska na twarz sprzedawana przez południowokoreańską firmę Atman składa się z dwóch części, z których jedną można zdjąć, aby odsłonić usta użytkownika.

Najwyraźniej są zaprojektowane, aby zapewnić pewien poziom ochrony przed Covid-19 podczas jedzenia, ale można je również nosić w trybie tylko do nosa w dowolnym momencie.

Kosk to tylko jedna z dostępnych obecnie w Korei Południowej maseczek do twarzy. Ten niezwykły trend wywołał kontrowersje w świecie zachodnim, a wielu twierdzi, że te maseczki są całkowicie bezużyteczne.

„Taki sam efekt, jak u ludzi, którzy noszą maski pod nosem”, jeden z użytkowników Twittera zareagował na maskę kosk.

„Następny poziom głupoty” – skomentował ktoś inny.

Jednak badania wykazały, że nos jest najłatwiejszą drogą dla koronawirusa do przedostania się do ludzkiego ciała, a niektórzy eksperci ds. zdrowia uważają, że maski tylko do nosa są lepsze niż nie noszenie maski w ogóle.

Czytaj: Sokół wędrowny leci z maską zaplątaną w szpony

„Prawdopodobnie robi to marginalną różnicę” – skomentowała profesorka Catherine Bennett, kierownik na dziale epidemiologii w Instytucie Transformacji Zdrowia Deakina, dodając, że to „dziwny pomysł”.

Chociaż ludzie nie wydają się być pod wrażeniem maski tylko do nosa, kosk ma 5 gwiazdek na podstawie 118 recenzji na południowokoreańskiej platformie handlowej Coupang, gdzie paczka 10 masek kosztuje 9800 wonów (33 zł).

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Podobna maseczka z Spar Clone Fabric kosztuje 2000 won (6,58 zł). Jest to zestaw trzech maseczek, które można wielokrotnie używać.

Czytaj: Nowa atrakcja w Centrum Szyfrów Enigma!