Kosowo zgadza się wynająć cele więzienne Danii, aby złagodzić przeludnienie

0
271
Rząd Danii planuje umieścić w Kosowie 300 więźniów, aby odciążyć przepełnione więzienia. Zdjęcie: Pixabay

Kosowo zgodziło się wynająć Danii 300 cel więziennych, aby zmniejszyć przepełnienie w więzieniach w skandynawskim kraju.

Dania będzie płacić roczną opłatę w wysokości 15 mln euro przez początkowy okres pięciu lat, a także pomoże finansować zieloną energię w kraju.

Wynajęte cele są przeznaczone dla skazanych przestępców z krajów spoza UE, którzy mają zostać deportowani z Danii po wydaniu wyroku.

Duńskie przepisy miałyby zastosowanie do wszystkich więźniów w wynajętych celach.

Kosowo ma od 700 do 800 niewykorzystanych miejsc więziennych.

Czytaj: Japońskie więzienie to nie wczasy. Dzieją się tam okrutne i straszne rzeczy!

Oba rządy podpisały w poniedziałek „polityczną deklarację intencji”, która będzie obowiązywać przez początkowy okres pięciu lat, jak głosi wspólne oświadczenie.

W sumie Kosowo ma otrzymać łącznie 210 mln euro w ciągu najbliższych 10 lat za wynajęcie więzienia w Gjilan, około 50 km od stolicy, Prisztiny, od 2023 roku. Duńscy ministrowie mieli odwiedzić więzienie we wtorek.

„Porozumienie stworzy przestrzeń w naszych więzieniach i złagodzi presję na naszych funkcjonariuszy więziennych, a jednocześnie wysyła jasny sygnał do obywateli państw trzecich skazanych na deportację: Twoja przyszłość nie leży w Danii i musisz w związku z tym nie służyć tutaj” – powiedział w oświadczeniu duński minister sprawiedliwości Nick Haekkerup.

Ten ruch był krytykowany przez aktywistów w obu krajach, którzy twierdzą, że Dania nie powinna wysyłać niechcianych zagranicznych skazanych do innych krajów lub z dala od swoich rodzin.

Zrobiliśmy, co w naszej mocy, aby zapewnić, że jest to zgodne z przepisami. Będą obowiązywały dokładnie te same zasady, co w przypadku więzień w Danii” – powiedział minister. „Deportowani skazani nadal będą mogli przyjmować gości, choć będzie to oczywiście trudne”.

Minister sprawiedliwości Kosowa Albulena Haxhiu powiedziała, że osoby wysłane do Kosowa nie będą więźniami wysokiego ryzyka. Nikt skazany za przestępstwa terrorystyczne lub śmiertelną chorobę nie zostanie wysłany do Kosowa.

Umowa będzie musiała zostać ratyfikowana w parlamencie Kosowa większością dwóch trzecich głosów.

Pomysł eksportu więźniów nie jest nowy w Europie, ponieważ Norwegia i Belgia wcześniej wynajmowały cele więzienne w Holandii.

Czytaj: Najbardziej luksusowe więzienia na świecie

Populacja więzienna w Danii wzrosła w ostatnich latach, podczas gdy liczba strażników więziennych spadła.

Od 2015 roku liczba osadzonych w Danii wzrosła z 3400 do 4200, podczas gdy liczba strażników więziennych spadła z 2500 do 2000.

W zeszłym tygodniu Haekkerup powiedział, że do 2025 roku Danii zabraknie 1000 miejsc w więzieniach.

W ostatnich latach Dania przyjęła twarde stanowisko w sprawie imigracji i wprowadziła dziesiątki ograniczeń, w tym nakaz odseparowania młodych par ubiegających się o azyl.

W zeszłym tygodniu były minister ds. imigracji został uznany winnym nielegalnego rozdzielenia par w przełomowym procesie o impeachment.

Sędziowie orzekali, że decyzja Inger Stoejberg w 2016 roku o rozdzieleniu par była niezgodna z prawem i skazali ją na 60 dni.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl