Koszty wynajmu w Polsce wzrosły o 62% od 2015 roku

0
233
Koszt wynajmu mieszkań rośnie w Polsce rekordowo. (zdjęcie: pl.freepik.com)

Koszty wynajmu w Polsce wzrosły o 62% od 2015 roku, co stanowi piąty najszybszy wzrost spośród 40 krajów objętych badaniem Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Zdecydowanie największy wzrost, bo 420%, zanotowano w Turcji, która zmaga się z kryzysem gospodarczym. Na kolejnych miejscach znalazły się Węgry (74%), Litwa (70%) i Słowenia (67%), a następnie Polska. Ceny wynajmu spadły, choć minimalnie, tylko w dwóch krajach: Grecji (-0,4%) i Japonii (-0,6%).

Procentowa zmiana cen najmu od 2015 roku do 4 kwartału 2023 roku:

Źródło: OECD

W krajach, które przyjęły dużą liczbę uchodźców z Ukrainy, takich jak Polska, Węgry i Litwa, od początku 2022 roku odnotowano szczególne przyspieszenie cen wynajmu. W tym czasie przez Polskę przewinęło się kilka milionów Ukraińców uciekających przed wojną, z czego około milion przebywa na dłużej.

W latach 2015-2022, przeciętne wynagrodzenie w Polsce wzrosło także o 24,5% według parytetu siły nabywczej, co było szóstym co do wielkości wzrostem odnotowanym przez OECD. Jednakże, podobnie jak w innych krajach, podwyżki te były znacznie mniejsze niż wzrost cen najmu.

CZYTAJ: Polskie miasto otwiera bezpłatne dystrybutory karmy dla ptaków, aby zniechęcić do karmienia ich chlebem

Kryzys mieszkaniowy był jednym z tematów często poruszanych podczas tegorocznej kampanii wyborczej. Dotyka szczególnie młodych ludzi, z których około połowa mieszka z rodzicami, co stanowi jeden z najwyższych odsetków w UE.

Zarówno Prawo i Sprawiedliwość (PiS), które po ośmiu latach sprawowania władzy straciło większość w parlamencie w październikowych wyborach, jak i Koalicja Obywatelska (KO), największe ugrupowanie w nowej koalicji rządzącej, która objęła władzę w zeszłym tygodniu, zaproponowały dopłaty do kredytów hipotecznych.

Rozwiązania te spotkały się jednak z krytyką Lewicy (Lewica), jednego z obecnych partnerów koalicyjnych KO, która zamiast tego opowiadała się za budową domów o tanich czynszach w odpowiedzi na niedobory podaży.

KO zaproponowała dodatkowo wprowadzenie dopłaty do czynszu w wysokości 600 zł.

CZYTAJ NA PL.SPORTEN.COM – Ładny gest PSG wobec stopera. Nowy kontrakt mimo kontuzji