Kot i pies najlepszymi przyjaciółmi dziecka!

0
961
zdjęcie: guidominciotti.blog.ilsole24ore.com

Dzieci, które wychowują się w towarzystwie zwierząt, zwłaszcza kotów i psów, są zdrowsze w porównaniu do dzieci, które nie mają w domu zwierzaka, donoszą fińskie badania naukowców. 

Wpływ zwierzęcia domowego na rozwój dziecka od wielu lat poruszany jest przez badaczy. Już w połowie lat sześćdziesiątych, Boris Levinson, amerykański psychiatra dziecięcy, jako pierwszy wygłosił teorię, że dziecko, które opiekuje się w dzieciństwie zwierzęciem wyrabia w sobie większą wrażliwość na uczucia i postawy innych ludzi, uczy się tolerancji i odpowiedzialności, panowania nad sobą i samoakceptacji. Dodatkowo twierdził, że najukochańszy zwierzak może bezpośrednio wpływać na rozwój emocjonalny dziecka, poprzez stałe źródło przyjaźni.

Levinson uważał, że ta wyjątkowa zdolność dawania bezwarunkowego uczucia, decyduje o terapeutycznym znaczeniu zwierząt. Aktualnie, coraz bardziej popularne stają się terapie ze zwierzętami w roli głównej. Kontakt ze zwierzęciem ma korzystnie stymulujący wpływ na każdą ze sfer rozwoju dziecka – emocjonalną, fizyczną, społeczną czy intelektualną.

PRZECZYTAJ TAKŻE: POZYCJA, W KTÓREJ ŚPI TWÓJ PIES, DUŻO CI O NIM MÓWI. OTO 6 POZYCJI – SPRAWDŹ, CO ONE OZNACZAJĄ – f7dobry.com

Dzieci, które dorastają w domu, w którym jest zwierzę domowe są zdecydowanie bardziej odporne na wirusy, łagodniej przechodzą choroby układu oddechowego i zapalenia ucha. Dzieje się tak za sprawą alergenów zwierzęcych oraz zanieczyszczeń przenoszonych z sierścią. Czynniki te mają pozytywny wpływ na układ immunologiczny dzieci.

Dodatkowo towarzystwo psa lub kota działa na dzieci antystresowo. Możliwość pogłaskania kotka lub pieska w domu zmniejsza stres, wpływa na wsparcie społeczne oraz poprawę umiejętności komunikacyjnych dzieci. Dzieci opiekujące się swoim zwierzątkiem są bardziej aktywne fizycznie, częściej się uśmiechają, są mniej ponure, rzadziej sprawiają rodzicom problemy wychowawcze oraz lepiej się uczą.

Wykonano eksperyment, w którym udział wzięło 36 dzieci w wieku 6-12 lat. Musieli oni głośno czytać książkę – raz w obecności psa, drugi raz bez zwierzęcia. Gdy pies był w pomieszczeniu, prawie wszystkie dzieci miały znacznie niższe ciśnienie krwi i tętno w porównaniu z grupą dzieci, które czytały pod nieobecność psa.

Zbawienny wpływ także na dorosłych

Bardzo korzystny wpływ zwierząt odczuwają także dorośli właściciele czworonogów. Ludzie, którzy w momencie przyjęcia zwierzaka do domu – skarżyli się na ból głowy, stawów, nerwowość czy bezsenność, już po miesiącu nie zauważali u siebie ponad połowy tych dolegliwości. Dodatkowo, kontakt ze swoim pupilem przyczynia się do zmniejszenia liczby zawałów wśród ich właścicieli. Czworonożny przyjaciel często nadaje ponownie życiu sens, wprowadza radość, odpędza smutek i działa antydepresyjnie.

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedź się tutaj ? 

Jesteś z Katowic? Koniecznie odwiedź f7katowice.pl
Jesteś z Krakowa? Koniecznie odwiedź f7krakow
Jesteś z Gdańska? Koniecznie odwiedź f7gdansk.pl
Jesteś z Poznania? Koniecznie odwiedź f7poznan.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie odwiedź f7lodz.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie odwiedź f7wroclaw.pl
Interesują Cię wszystkie miasta? Koniecznie zaglądaj do f7city.pl