Koty mają 32 mięśnie w każdym uchu, temu tak łatwo Cię ignorują

0
336
Zdjęcie: Pixabay

Koty mają 32 mięśnie w każdym uchu. Ludzie mają tylko 6.

Dzięki 32 mięśniom w każdym uchu koty mogą niezależnie obracać uszami, dzięki czemu są w stanie lepiej wykrywać dźwięki albo … lepiej Cię ignorować.

Koty to niesamowite stworzenia. Wygląda na to, że każda część z nich odgrywa dużą rolę w szybkości poruszania się i precyzji polowania w ciemności. Ich uszy nie są wyjątkiem! Uszy Twojego kota to precyzyjnie dostrojone instrumenty, które robią niesamowite rzeczy.

Oto 9 faktów, które mogą Cię zaskoczyć na temat tych kręcących się, puszystych trójkątów na czubku głowy Twojego kota.

1. Uszy mają niesamowity zakres ruchu

Koty mają aż 32 mięśnie w każdym uchu (dla porównania – my ludzie, mamy 6). Te mięśnie dają im kontrolę nad obracaniem i obracaniem uszu, dzięki czemu mogą doskonalić dokładne źródło dźwięku. Mięśnie pozwalają im również obracać uszami o imponujące 180 stopni!

2. Uszy pomagają Twojemu kotu zachować równowagę

Kanały uszne Twojego kota są wypełnione płynem. A kiedy płyn się zmienia, do jego mózgu wysyłane są sygnały, które informują go, że nastąpiła zmiana.

Sygnały pomagają jego mózgowi natychmiast określić, w którą stronę jest góra, aby mógł się naprawić. Ta umiejętność szybkiego znalezienia równowagi jest odruchem, który pomaga kotu zawsze (lub prawie zawsze) wylądować na czterech łapach, gdy zsuwa się z kanapy w środku głębokiego snu.

Na marginesie, Ty też masz płyn w uszach, który również pomaga znaleźć i utrzymać równowagę (choć nie w sposób tak precyzyjny i mocny jak u Twojego kota). Jeśli kiedykolwiek miałeś infekcję ucha, możesz pamiętać o zawrotach głowy i zdezorientowaniu.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

3. Twój kot używa ich do komunikowania się z innymi kotami… i z Tobą

Twój kot używa uszu jako subtelnego (ale efektywnego!) sposobu komunikowania się z innymi kotami. A jeśli zwrócisz uwagę, zobaczysz, że on również używa swoich uszu do komunikacji z Tobą.

Różnica między tym, czy jego uszy są wyprostowane i zwrócone do przodu, czy leżą blisko głowy, może być różnicą między tym, czy będzie szczęśliwy z bycia zwierzakiem, czy też spróbuje Cię ugryźć.

4. Koty mają bardzo silny zmysł słuchu

Zmysł słuchu Twojego kota jest pięć razy silniejszy niż Twój! Jego zdolność do słyszenia subtelnych dźwięków pomaga mu polować i chronić się przed czyhającymi drapieżnikami.

Czytaj: Ten kot jest najbardziej śmiercionośnym kotem na świecie

Zdjęcie: Pixabay

5. Koty mają bardzo precyzyjny zmysł słuchu

Twój kot nie tylko ma bardzo silny zmysł słuchu, ale także potrafi rozróżnić źródła dwóch różnych dźwięków, które znajdują się w odległości do 7,6 cm od siebie, gdy jest od nich do 91 cm! Wow!

6. Twój kot urodził się głuchy

Kocięta rodzą się z zamkniętymi przewodami słuchowymi. Kanał uszny otworzy się, gdy maluch ma około tygodnia. Następnie będzie zorientowany na dźwięk, gdy będzie miał około 2 tygodni. Kiedy będzie mógł rozróżniać różne dźwięki, skończy prawie miesiąc.

7. Niektóre koty stają się głuche w późniejszym życiu

Podobnie jak ludzie, niektóre koty nigdy nie rozwiną zmysłu słuchu. Mogą również stać się głuche w późniejszym życiu z powodu kontuzji, choroby lub podeszłego wieku. Jednak większość głuchych kotów dobrze się aklimatyzuje, ponieważ nadal mają wiele innych silnych zmysłów, na których mogą polegać.

8. Przycięte ucho może ci coś powiedzieć

Czy zauważyłeś kiedyś kota z sąsiedztwa bez czubka ucha? A może adoptowałeś jednego z lokalnego schroniska. Grupy TNR (Trap, Neuter, Return) często „przycinają” ucho kota podczas operacji kastracji, aby wiedzieć, że nie mogą ponownie próbować złapać tego kota.

9. Kępki są nie tylko urocze

Wiem, że nie jestem sama, myśląc, że puszyste kocie uszy są uroczo słodkie! Wierzcie lub nie, te głupie kępki w rzeczywistości służą celowi. Wszystkie te włosy pomagają utrzymać zanieczyszczenia i kierować dźwięk do ucha kota.

Zdjęcie: Pixabay

Czytaj: Cyberbudka we Wrocławiu – podglądaj życie ptaków 24 godziny na dobę