Podczas gdy naukowcy odkryli, że dodanie do rodziny kota ze schroniska może pomóc zmniejszyć stres i niepokój u dzieci z autyzmem, nowe badanie pokazuje, że dołączenie do rodziny czyni cuda również dla kotów.
„Ważne jest nie tylko zbadanie, w jaki sposób rodziny dzieci z autyzmem mogą odnieść korzyści z tych wspaniałych zwierząt towarzyszących, ale także, czy związek jest stresujący lub uciążliwy dla kotów ze schroniska adoptowanych w nowym, być może nieprzewidywalnym środowisku” – powiedziała Gretchen Carlisle, pracownik naukowy w Centrum Badawczym Interakcji Człowiek-Zwierzę na Uniwersytecie Missouri (ReCHAI) w Wyższej Szkole Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Medycznego.
„W naszym badaniu stwierdziliśmy, że koty dobrze zaaklimatyzowały się w nowych rodzinach i z czasem stawały się znacznie mniej zestresowane”.
Odkrycia podkreślają wzajemne korzyści z interakcji człowiek-zwierzę i opierają się na wcześniejszych badaniach Uniwersytetu Medycznego, które wykazały, że zwierzęta domowe mogą pomóc zmniejszyć stres i niepokój zarówno u dzieci z autyzmem, jak i ich rodziców.
Czytaj: Nie ma związku między szczepionkami a autyzmem
Carlisle i jej zespół monitorowali koty ze schroniska przez 18 tygodni po adopcji przez rodziny z Missouri z co najmniej jednym dzieckiem z autyzmem. Koty zostały najpierw przebadane za pomocą profilu temperamentu kotów, aby zidentyfikować koty ze schroniska o spokojnym i wyluzowanym temperamencie.
Po tym, jak rodziny wybrały kota, który przeszedł badanie przesiewowe, naukowcy odwiedzali koty 2-3 dni po adopcji, a następnie co sześć tygodni przez 18 tygodni, aby sprawdzić, jak przyzwyczajają się do nowo adoptowanych rodzin.
„Kortyzol jest miarą stresu, którą śledziliśmy, pobierając próbki kału kotów i zauważyliśmy znaczny spadek kortyzolu po jakimś czasie” – powiedziała Carlisle.
„Koty również tracą na wadze, ponieważ nie jedzą, jeśli są zestresowane, ale okazało się, że koty początkowo trochę przybrały na wadze po adopcji, a następnie utrzymywały swoją wagę w miarę upływu czasu, więc oba odkrycia wskazywały, że koty dobrze się aklimatyzują”.
Koniecznie zajrzyj na f7.pl
Carlisle wyjaśniła, że dzieci z autyzmem mogą mieć problemy z wrażliwością lub sensoryką, a od czasu do czasu mogą mieć problematyczne zachowania, którym towarzyszą głośne, nagłe wybuchy.
Z powodu tych obaw koty ze schroniska, które zostały przebadane pod kątem spokojnego, łagodnego temperamentu, mogą zwiększyć prawdopodobieństwo lepszego długoterminowego dopasowania zarówno dla dzieci, jak i dla kota.
„Konieczne jest dbanie o dobro kotów z humanitarnego punktu widzenia, a to badanie pomaga również personelowi schroniska dla zwierząt przezwyciężyć przeszkody finansowe i przeszkody związane z zarządzaniem, które mogą wystąpić, gdy koty wracają do schroniska, jeśli nie są dobrze dopasowane do adoptowanej rodziny”, powiedziała Carlisle o badaniu opublikowanym w Frontiers in Veterinary Science.
„Oczywiście schroniska chcą umieścić wszystkie swoje koty w domach, ale niektóre rodziny mogą wymagać bardziej szczegółowego dopasowania, a stosowanie opartych na badaniach, obiektywnych pomiarów temperamentu przesiewowego może pomóc zwiększyć prawdopodobieństwo udanych, długotrwałych dopasowań”.
„Mamy nadzieję, że inni naukowcy oprą się na naszych badaniach eksploracyjnych, tak aby schronienie kotów i rodzin dzieci z autyzmem mogło na tym skorzystać”.
Źródło: University of Missouri-Columbia
Czytaj: Masz kota lub psa? Zadbaj o niego w sylwestra! Oto nasze porady.