Kreatywne i sensowne sposoby na emocjonalnie zdrowy dom według eksperta

0
216
Twój dom powinien być najlepszym schronieniem emocjonalnym. Zdjęcie: pl.freepik.com

Kiedy eksperci doradzają, aby mieć zdrowy dom, rodzice automatycznie pomyśleliby o czystym otoczeniu i zorganizowanej kuchni lub salonie. Jednak zwykle zapomina się o jednym: stanie emocjonalnym osób przebywających w domu.

Ludzie nie zdają sobie sprawy, że priorytetowe traktowanie zdrowia emocjonalnego domu ma duży wpływ na osoby mieszkające w czterech ścianach. Niezależnie od tego, czy masz dzieci, czy nie, dom, który może wspierać Twoje samopoczucie psychiczne, jest ważny – oto jak to zrobić według eksperta.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Projektowanie

Psychoterapeutka Amy Morin sugeruje zaprojektowanie domu w taki sposób, aby zachęcić rodzinę do rozwoju i niekoniecznie oznacza to, że powinieneś robić to luksusowo. Pamiętaj, kilka zmian tu i tam wystarczy, aby zaprosić do pozytywnego nastawienia.

Na przykład zorganizuj swój dom tak, aby do środka wpadało jak najwięcej naturalnego światła, co jest pomocnym sposobem, aby wszyscy od razu poczuli się dobrze. Sprzątanie domu metodą KonMari może również poprawić Twój nastrój i zdziwisz się, że Twoja rodzina poczuje się tak samo.

Czytaj: W jaki sposób sprzątanie może przynieść korzyści umysłowi i ciału?

Dyskusje o emocjach

Trudno jest otworzyć się na to, jak się czujesz, gdy Twoja rodzina jest w pobliżu, zwłaszcza jeśli jesteś rodzicem, ponieważ Twoje dzieci patrzą na Ciebie. Jednak ważne jest, abyś dbał/a o przyjazną atmosferę do dyskusji o emocjach.

Niezależnie od tego, czy boisz się prezentacji, którą masz zamiar zrobić, czy przeraża Cię pandemia, otwarcie o swoich obawach natychmiast poinformuje innych członków rodziny, że dzielenie się swoimi emocjami jest w porządku.

Niewygodne problemy

O ile potrzebujesz środowiska, w którym można bezpiecznie rozmawiać o emocjach wszystkich, ważne jest również, aby mieć moment, w którym członkowie rodziny konfrontują się z niewygodnymi tematami. Łatwo zignorować takie problemy, aby uniknąć niezręczności i konfliktów.

Jednak rezygnacja z powiedzenia komuś problemu, na przykład nieświeżego oddechu, może pogorszyć sytuację. Aby rozwiązać ten problem, porozmawiaj o nim w pokoju z najwyższą ostrożnością.

Spędźcie razem czas

Czy słyszałeś kiedyś o aksjomie „jakość nad ilością”? W takim przypadku wspólne spędzanie czasu jest bardzo cenne.

Skupienie całego skupienia i uwagi na swojej rodzinie przez 30 minut byłoby bardziej preferowane niż rozmowa ze sobą przez godzinę podczas przeglądania mediów społecznościowych. Drobne chwile, takie jak gotowanie, pieczenie lub wspólne spożywanie posiłków, mogą ostatecznie poprawić wzajemne samopoczucie.

Czytaj: Nietypowe cytaty na chodnikach Wrocławia. O co chodzi?

Rozwiązanie konfliktu

Konflikty na pewno zdarzają się w domu i chociaż są nieuniknione, niekoniecznie oznacza to, że są złe. Jednak to, jak sobie z nimi radzisz, jest ostatecznie tym, co może stworzyć lub zerwać relacje.

Unikaj milczenia lub krzyczenia tylko po to, by udowodnić swoją rację. Zamiast tego znajdź sposób na kompromis lub wspólne rozwiązanie problemów.