Królowa Jednej Nocy – kwiat, który kwitnie tylko raz w roku

0
684
Zdjęcie: Facebook

Epiphyllum oxypetalum to popularny gatunek kaktusa słynący z produkcji dużych, pachnących, białych kwiatów tylko przez jedną noc w roku.

„Królowa Jednej Nocy” to tylko pseudonim, ale idealnie pasujący do Epifilum ostropłatkowego. To piękno natury jest epifitycznym kaktusem pochodzącym z Ameryki Południowej, głównie z Meksyku. Roślina ta posiada mocno błyszczące zielone liście, które posiadają skórzastą fakturę.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

To zjawiskowa roślina. Epifilum ostropłatkowe kwitnie tylko jedną noc w roku, przez kilka godzin, ponieważ jej urocze, pachnące, białe kwiaty rozkwitają tylko w nocy i przekwitają przed świtem. 

Rozkwit „Królowej Jednej Nocy” to rzadkie wydarzenie, które przyciąga rzesze miłośników kwiatów do dżungli Meksyku, Ameryki Środkowej i Antyli, aby mogli ją zobaczyć na własne oczy.

Kwitnienie „Królowej Jednej Nocy” jest zjawiskiem tak rzadkim, że nawet posiadacze takiej rośliny mogą uważać się za szczęściarzy, którzy przynajmniej raz w życiu byli tego świadkami. Niektórzy nigdy nie widzieli tego wydarzenia, pomimo uprawiania kaktusa od lat.

Przewidywanie kwitnienia tego kaktusa jest trudnym wyzwaniem, ale według większości źródeł, które sprawdziliśmy, wydarzenie to ma miejsce wiosną lub w letnie noce. Niektórzy twierdzą, że dzieje się to w noce z pełnią księżyca lub w takich porach, podczas gdy inni twierdzą, że roślina kwitnie po ulewnych deszczach.

Zdjęcie: Facebook

Dodając uroku i reputacji „Królowej Jednej Nocy”, duże, woskowe kwiaty są uważane za jedne z najbardziej pachnących na świecie, zatapiając powietrze wokół nich nieodpartym aromatem. Niestety trwa to tylko jedną lub dwie godziny, po czym imponujące kwiaty zaczynają więdnąć. Zapach tego nieuchwytnego kwiatu jest często porównywany do zapachu kwiatów magnolii lub gardenii.

Czytaj: 15 pachnących roślin, które sprawią, że Twój dom będzie ładnie pachniał

Zdjęcie: Facebook

Przez większą część roku Epiphyllum Oxypetalum, czyli kaktus orchidea, wygląda jak gigantyczne skupisko łodyg kaktusa pełzających po ziemi lub na jakiejkolwiek podporze, ale przez jedną noc w roku wszystkie jego kwiaty otwierają się w tym samym czasie, zamieniając się w „Królową Jednej Nocy”.

Czytaj: Kraków pierwszym miastem w Polsce, które zakaże wjazdu samochodom do miasta

Zdjęcie: Facebook

Kwiaty kaktusa orchidei otwierają się tylko w nocy, ponieważ nietoperze są głównym zapylaczem rośliny, ale naukowcy muszą jeszcze ustalić, dlaczego zdarza się to tylko przez jedną noc w roku.