Krwawa rzeka w Szkocji

0
406

Szkocja słynie z majestatycznych lasów, które wyglądają jak w najpiękniejszych bajkach. Devil’s Pulpit (Ambona Diabła) nabiera jednak bardziej złowrogiego klimatu, jeśli chodzi o folklor.

Zamiast marzyć o gnomach i wróżkach wśród bujnej zieleni, Finnich Glen jest szkarłatną rzeką, która płynie przez poskręcane i złowrogie formacje skalne, pasujące do samego diabła.

Twitter

Dziwna skała o złowrogiej reputacji czai się w szkarłatnych wodach szkockiej doliny.

Historycznie, nazwa Devil’s Pulpit odnosiła się do skały w kształcie grzyba, która czasami wystaje ponad rwący strumień. Według folkloru skała była miejscem, w którym Diabeł przemawiał do swoich wyznawców. Inne stare opowieści wskazują, że było to również miejsce odprawiania rytuałów przez druidów. Później, kiedy na obrazie pojawiły się czarownice, mówiono, że skała była również miejscem ich egzekucji. Tak czy inaczej, prawdopodobnie złowieszczy czerwony kolor strumienia był przyczyną powstania tych wszystkich mrocznych opowieści ludowych. W czasach współczesnych całe Finnich Glen nazywane jest Devil’s Pulpit.

Devil’s Pulpit to wodospad i strumień płynący między wysokimi formacjami skalnymi, do których prowadzą strome kamienne schody.

Twitter

Devil’s Pulpit to odpowiednia nazwa, ponieważ czerwona woda z pewnością nadaje całemu miejscu niesamowitą, prawie złowrogą aurę, chociaż jej kolor w rzeczywistości wcale nie jest dziełem diabła. To tylko wynik leżącego pod nim czerwonego piaskowca.

Twitter

W rzeczywistości szkarłatne wody są spowodowane czerwonym piaskowcem, który leży pod strumieniem. To całkiem naturalne zjawisko, które może się zdarzyć wszędzie, ale miejscowi wydaje się, że wykorzystali czynnik grozy stojący za Devil’s Pulpit. Śliskie skały, które spływają kaskadą do wody, są również trafnie nazwane Diabelskimi Schodami.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Twitter, Twitter

Zejście po śliskich schodach i wejście do tego królestwa zielonych, porośniętych mchem skał i rubinowej wody odsłania czarujący świat, w którym cienkie promienie światła słonecznego oświetlają bulgoczący strumień.

Czytaj: Zmiany w cenniku na parkingach przy szlakach do Morskiego Oka

Twitter

Błogosławiony tą naturalnie tworzącą się szkarłatną wodą i niesamowitym oświetleniem, nic dziwnego, że Devil’s Pulpit przyciągnęła również uwagę mediów głównego nurtu. Fani serialu Outlander uznaliby to miejsce za dziwnie znajome. To dlatego, że wąwóz był używany jako miejsce dla Źródeł Kłamcy, jak widać w serialu.

Czytaj: Starożytne autostrady: masywne podziemne tunele liczące 12000 lat od Szkocji do Turcji

Twitter

Ogólny widok Devil’s Pulpit jest niesamowity i zapiera dech w piersiach. Zejście do wąwozu jest dość trudne i śliskie, więc zachowaj ostrożność, jeśli masz ochotę na wizytę, aby samemu zobaczyć złowrogie, szkarłatne wody. Gdy będziesz podążać wąwozem, z łatwością znajdziesz drogę do Devil’s Pulpit, gdy natkniesz się na zbocze wyposażone w linę, gotowe do zejścia.