Krzywe Drzewa Hafford

0
395
Drzewa są nietypowe, ponieważ nie rosną w kierunku nieba. Źródło zdjęcia: Hihatimages/Shutterstock.com

Około dwadzieścia kilometrów na północny zachód od miasta Hafford w Saskatchewan, w Kanadzie i nieco ponad pięć kilometrów na południowy zachód od Alticane znajdują się The Crooked Trees, czyli Krzywe Drzewa.

Krzywe Drzewa są nazywane tajemnicą botaniczną i zostały uznane za jeden z „54 cudów Kanady” przez program CBC „Morningside”.

Szlak prowadzi przez małe skupisko drzew osikowych, które są nietypowe, ponieważ nie rosną w kierunku nieba; zamiast tego gałęzie skręcają się i obracają w kierunku poziomym i dolnym, nadając gajowi niesamowity, a jednocześnie hipnotyzujący wygląd.

Rick Simmonds przyzwyczaił się do obcych ludzi wędrujących po jego posiadłości w pobliżu Hafford w Saskatchewan.

Krzywe Drzewa są lokalną atrakcją od co najmniej 1940 roku. Według Simmondsa, właściciela posiadłości, na której znajduje się pokrzywiona kępa drzew, co roku miejsce to odwiedza pięć tysięcy odwiedzających. Miał nawet gości z Australii.

Dziwny wygląd drzew ustąpił miejsca wielu teoriom na temat tego, jak to się stało. Niektórzy mówią, że coś jest w glebie, jakieś zanieczyszczenia, które pojawiły się, gdy meteoryt uderzył w ten obszar. Niektórzy mówią, że to przez uderzenie pioruna. Jeszcze inni mówią, że to po lądowaniu UFO.

Legendy głoszą również, że ludzie wchodzący na teren odczuwają zawroty głowy i że pomimo braku ogrodzenia bydło nie przejedzie przez drzewa.

Dodatkowo drzewa rosną w odległości mniejszej niż 10 m od innych osiek, które nie wykazują tej mutacji.

Czytaj: Poznań: ścieżka w koronach drzew

Kiedy próbki tych drzew zostały pobrane i wyhodowane gdzie indziej, okazało się, że wykazują ten sam wzór skręconego wzrostu, co sugeruje, że przyczyna jest zakorzeniona w genetyce, prawdopodobnie w wyniku mutacji, która powoduje, że drzewo rośnie w dół zamiast w górę.

Gen odpowiedzialny za to zachowanie jest w rzeczywistości bardzo zabójczy dla drzewa, wyjaśnia Rick Sawatzky, technik pracujący na wydziale ogrodnictwa na Uniwersytecie Saskatchewan.

Jeśli te drzewa miałyby konkurować o światło słoneczne ze zdrowymi osikami, z pewnością zginęłyby, ponieważ inne osiki zasłaniałyby światło słoneczne. Sawatzky wierzy, że drzewa były w stanie przetrwać tak długo, ponieważ po prostu nigdy nie miały do czynienia z taką konkurencją.

Kilka lat temu lokalna rada turystyczna, wraz z pomocą społeczności, zbudowała drewniany chodnik, aby uniemożliwić odwiedzającym deptanie jakiegokolwiek nowego drzewa.

„Mamy tylko nadzieję, że ludzie zdadzą sobie sprawę, że jest to obszar do ochrony i nie ma innego takiego krzewu” – mówi burmistrz Hafford Ron Kowalchuk.

Czytaj: Ta okrężna ścieżka pozwala jeździć wśród drzew 10 metrów nad ziemią

Drzewa mają 4,5 – 6 m wysokości i mają około 70 lat. Normalne osiki osiągają tę wysokość zwykle po 15 latach. To, co naprawdę intryguje, to fakt, że drzewa rosną w normalnym tempie, ich gałęzie po prostu rosną w każdym kierunku innym niż prosto. Chociaż trasa jest dość krótka, posiada drewniany chodnik i jest obowiązkowym punktem docelowym dla osób w każdym wieku i o różnym poziomie umiejętności.

Obszar ten uważany jest za skarb przyrody. Znajduje się na gruntach prywatnych. Nie wolno wspinać się po drzewach, łamać gałęzi, nie zaśmiecać ani nie opuszczać drewnianego chodnika. Pomoże to zapewnić, że obszar pozostanie nienaruszony przez nadchodzące lata.

Zdjęcie: Jen Kim/Flickr
Zdjęcie: bwideen/Flickr
Zdjęcie: daryl_mitchell/Flickr
Zdjęcie: Jason Yoder/Shutterstock.com

johannesfloe.com – Art to remember