Krzywe drzewa Saskatchewan – intrygująca anomalia botaniczna

0
484
To niesamowite Krzywe Drzewa Saskatchewan, mały zagajnik osikowych drzew, który wije się i skręca we wszystkich kierunkach. Źródło: Twitter

The Crooked Bush of Saskatchewa to niewielki gaj osik, które rosły w bardzo nietypowy sposób. To botaniczna osobliwość, która od lat fascynuje zarówno turystów, jak i naukowców.

Drzewa osiki zwykle nie rosną krzywo. Jak większość innych drzew, rosną prosto, w kierunku słońca, ale nie okazy, które tworzą Krzywe Drzewa Saskatchewan.

Ta anomalia, położona w pobliżu Hafford, w kanadyjskiej prowincji Saskatchewan, jest jedynym znanym na świecie krzywym gajem osikowym.

Dziwny wygląd drzew po raz pierwszy zaobserwowano w 1940 roku i od tego czasu przyciąga do tego miejsca tysiące turystów. Pojawienie się Internetu tylko sprawiło, że Krzywe Drzewa stały się bardziej popularne. Powstał nawet drewniany chodnik, z którego odwiedzający mogą korzystać, aby uniknąć zniszczenia drzew.

Sękaty wygląd Krzywych Drzew przez lata był inspiracją dla wielu opowieści i lokalnych legend. Poprzedni właściciel gruntu, na którym te drzewa się znajdują, twierdził, że jego krowy nie chciały się zbliżać do tego gaju. Inni miejscowi powiązali niezwykły wzrost drzew z działalnością obcych, a niektórzy nawet wspomnieli o gigantycznych królikach, które kiedyś żyły wśród drzew, siorbiąc sok i powodując by rosły w ten sposób.

Czytaj: 15 najpiękniejszych drzewek Bonsai w historii

Facebook

Chociaż Crooked Bush jest technicznie własnością prywatną, Simmonds wpuszcza gości na swoją ziemię, mimo że ich liczba ostatnio znacznie wzrosła.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Facebook

„Dosyć często zobaczysz tutaj pięć lub sześć pojazdów, a czasem autobusy z dużą ilością seniorów” – powiedział rolnik, dodając, że niektórzy ludzie przyjeżdżają z tak odległych miejsc jak Australia tylko po to, by zobaczyć botaniczne anomalia.

Czytaj: Tysiące nowych roślin i drzewa przy alei Wielkopolskiej

Facebook

Dlaczego więc Krzywe Drzewa rośną w taki sposób? Wyżej wymienione teorie tworzą ciekawe historie, ale musi być na to naukowe wyjaśnienie, prawda? Cóż, przynajmniej w tym przypadku odpowiedź brzmi „tak” i ma to związek z osobliwością drzew osikowych.

Facebook

Gaje osikowe są często klonami genetycznymi tylko jednego okazu, połączonych podziemnym systemem korzeniowym, a w przypadku The Crooked Bush nie jest inaczej. Tylko w tym konkretnym przypadku oryginalny okaz drzewa osiki doznał mutacji genetycznej, która spowodowała wzrost w dół i na boki, a nie w górę.

Ponieważ pozostałe drzewa osiki są zasadniczo klonami tego samego drzewa, wszystkie mają ten sam kod genetyczny, więc rosną w ten sam sposób.

Facebook

„Gen kontrolujący tę cechę powoduje, że drzewo – nowy wzrost – rośnie w dół zamiast w górę. To część rośliny. To część genomu” – powiedział Rick Sawatzky, technik ogrodnictwa z Uniwersytetu Saskatchewa.

Tak zwykle rosną osiki:

Facebook

„Człowiek musi zrozumieć, że jest to prawie śmiertelny gen, ponieważ jeśli jest w konkurencji z innymi osikami, inne osiki otrzymują całe światło słoneczne i to biedne małe drzewko nie może dorosnąć – lub rośnie bardzo słabe, zostaje zacienione i umiera” – dodał Sawatzky.

Jedynym powodem, dla którego Krzywe Drzewa Saskatchewan przetrwały tak długo, jest to, że nigdy nie musiały konkurować o światło słoneczne z innymi pobliskimi drzewami.

Twitter
Twitter