Kto miał największy wpływ? Najbardziej autorytatywni przywódcy Europy

0
317
Mapa. Zdjęcie: Pixabay

Historia jest pełna największych przywódców, którzy podbili świat swoją odwagą i sławą. Europa składa się z wielkich przywódców, którzy kiedyś byli wielkimi zdobywcami i wciąż są wysoko cenieni w historii.

Jednak w historii Europy był różny typ przywódców. Można go podzielić na kategorie według poziomu ich sukcesu i tak dalej. Więc poniżej wymieniliśmy kilku najlepszych liderów ogólnie, bez podziału na bardziej szczegółowe aspekty.

Najbardziej autorytatywni przywódcy Europy:

1. Juliusz Cezar

Twitter

Juliusz Cezar był wielkim mężem stanu i generałem. Wygrał wojnę domową z Rzymianami i to był początek jego podboju Rzymu. Daleko mu jednak do tytułu pierwszego cesarza rzymskiego. Grupa senatorów, którzy stali się wówczas bardzo potężni, zamordowała go w 44 roku p.n.e.

Czytaj: Czy nazwa cięcie cesarskie pochodzi od Juliusza Cezara?

2. Aleksander Macedoński

Twitter

Był greckim wojownikiem i objął tron Macedonii w 336 r. p.n.e. Był wielkim następcą, gdy wyruszył z Grecji do Indii. Aleksander bardzo interesował się kulturą grecką, a także nauką. Żył bardzo niedługo, ponieważ rządził zaledwie 12 lat i zmarł w wieku 33 lat.

3. Konstantyn I Wielki

Twitter

Był synem rzymskiego oficera i został wychowany do objęcia stanowiska Cezara. Jego czas to 272 do 337 r. n.e. Zjednoczył Cesarstwo Rzymskie i uczynił je godnym rządzenia przez jednego człowieka. Założył Konstantynopol i odniósł militarne zwycięstwo. To uczyniło go jedną z wielkich postaci w historii. Był pierwszym cesarzem, który przyjął chrześcijaństwo i przyczynił się do jego rozpowszechnienia w całej Europie.

4. Karol Wielki

Cesarska Koronacja Karola Wielkiego przez Friedricha Kaulbacha, 1861 r. Źródło: Twitter

Odziedziczył część królestwa Franków w 768 r., a następnie rządził całym królestwem. Jego rządy rozszerzyły się na zachodnią i środkową Europę. Koronowany przez papieża był wielkim władcą i rozwijał wartości religijne. Wykazał się wspaniałym przywództwem, gdy rządził częścią Europy.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

5. Henryk VII Tudor 

Twitter

Panował od 1491 do 1547 roku. Był jednym z królów, który był przyczyną wielu wojen i angielskiej reformacji. Miał sześć żon, z których skazał dwie za cudzołóstwo. Był uważany za potwora i najbardziej znanego króla w historii.

6. Królowie Katoliccy

Twitter

Królowie Katoliccy to wspólny tytuł nadany królewskim małżonkom Izabeli I Katolickiej i Ferdynandowi II Katolickiemu przez papieża Aleksandra VI.

Małżeństwo między Ferdynandem i Izabelą było dwoma głównymi królestwami w Hiszpanii. Rządzili od 1452 do 1516 roku i od 1451 do 1504 roku. Ich rządy były wielką epoką. Choć zmarli w 1516 r., rządzili półwyspem i całą Hiszpanią. Ich wpływ jest bardzo ważny, ponieważ poparli wyprawę Krzysztofa Kolumba i zbudowali wspaniały fundament dla całego hiszpańskiego imperium.

7. Karol V Habsburg

Twitter

Karol V Habsburg rządził od 1500 do 1558 roku. Odziedziczył Święte Cesarstwo Rzymskie i królestwo Hiszpanii jako arcyksiążę Austrii. Walczył dobrze, aby utrzymać ziemię przed wpływami protestantów i zachować ją w całości jako katolicką. Po pewnym czasie zrobiło się ciężko i wycofał się z monarchii.

Czytaj: Nowe święto państwowe będzie upamiętniać Powstanie Wielkopolskie

Podsumowanie

Wielcy przywódcy Europy, jak wspomniano powyżej, bardzo się od siebie różnią. Aleksander Macedoński i Juliusz Cezar byli wielcy, ale jeden z nich musiał zginąć z ręki zabójcy, a drugi umarł w bardzo młodym wieku po 12 latach rządów.

Z drugiej strony, Henryk VII Tudor był notorycznym władcą. Podczas swojego panowania torturował ludzi, a nawet dokonał egzekucji dwóch ze swoich sześciu żon. W następstwie imperium angielskiej królowej Elżbiety I, córki samego Henryka VII, rozpoczęło wielką erę rządów. Rządziła od 1533 do 1603 roku.