Kultowa fabryka, która wprowadziła na polskie drogi legendarne samochody Syrena i Polonez, ma zostać przekształcona w „miasto przyszłości” bez samochodów.
Po dwóch latach badań, deweloper Okam ogłosił, że ma obecnie 25-letni projekt, którego celem jest przekształcenie FSO (Fabryki Samochodów Osobowych) w piętnastominutowe miasto, do którego do wielu miejsc można dotrzeć pieszo.
Projekt „minimiasto” stanowi dotychczas kontynuację prac rozpoczętych w 2017 roku przez ratusz przy wsparciu władz dzielnicy Praga-Północ.
CZYTAJ: Poznań i Katowice znalazły się w czołówce najlepszych polskich miast do życia
Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy powiedział: „W 2017 roku jako miasto rozpoczęliśmy proces przygotowania planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów zakładu Żerań.”
„Obejrzeliśmy cały teren od Ronda Starzyńskiego do trasy S8. Postawiliśmy sobie za cel uczynienie go lepszym miastem.
„Stworzy nową społeczną fabrykę i będzie ona ekologiczna”.
Wizualizacje projektu pokazują 62 hektary, na których znajdują się tereny mieszkalne, budynki usługowe i biurowe, szkoły i targowiska.
Do tego powstaną mieszkania dla 17-19 tys. mieszkańców i miejsca pracy dla 13 tys. osób.
Znajdzie się na nim także 20 hektarów zieleni, z czego połowę stanowić będzie park.
Aire Koren, założyciel i szef Okam powiedział: „Projekt zagospodarowania tego terenu, który przygotowaliśmy we współpracy z miastem, jest arcydziełem, ponieważ prezentujemy miasto przyszłości.
„Kiedy po raz pierwszy przyszedłem do ratusza z tym pomysłem, nie uwierzyli mi”.
Dodał, że projekt ten jest unikalny na skalę światową.
Promując swoje ekologiczne walory, inwestor powiedział: „Nowoczesne rozwiązania pozwolą na zmniejszenie o 100 proc. zapotrzebowania na energię cieplną z sieci niezbędną do podgrzania wody i klimatyzacji w miesiącach letnich oraz o 34 proc. energię z sieci w okresie zimowym.”
Brak samochodów oraz wprowadzenie ścieżek rowerowych i pieszych również zmniejszy ślad węglowy.
Firma FSO powstała po II wojnie światowej i wyprodukowała ponad 4 miliony samochodów, w tym legendarne polskie samochody, takie jak Warszawa, Syrena i Polonez.
Połowę produkcji fabryki eksportowano głównie do Europy, ale także do Chin, Egiptu, Kolumbii i Iraku.
Nowa inwestycja przyszłego miasta planuje obejmować centralny park o powierzchni 10 hektarów, który będzie punktem odniesienia do jego przeszłości, z możliwością zorganizowania muzeum motoryzacji.
Choć obecnie nie ma pozwoleń na budowę, pierwsze etapy planu mają rozpocząć się w 2025 roku.