Kultowe kąpielisko „Fala” w Parku Śląskim dostanie drugie życie

0
352

Jak poinformowało Biuro Prasowe Parku Śląskiego w Chorzowie, słynne i stare kąpielisko „Fala” zostanie wyremontowane i odmienione nie do poznania. Prace mają zakończyć się najpóźniej do września 2024 roku.

„Prace związane z modernizacją Parku Śląskiego trwają od kilku lat. Po Ogrodzie Japońskim, remoncie Kręgów Tanecznych, wielkiej inwestycji, jaką była totalna przebudowa Planetarium Śląskiego i rozpoczętych niedawno pracach przy Kanale Regatowym, czas na miejsce kultowe – „Falę”, która pozostanie przy swojej historycznej lokalizacji. Przypomnę, że to popularne, ważne dla wielu pokoleń mieszkańców regionu znajduje się w punkcie, w którym jest największe nasłonecznienie, biorąc pod uwagę całą parkową przestrzeń, co tylko uwydatnia jego walory” – powiedział marszałek województwa śląskiego, Jakub Chełstowski.

Czytaj na f7.pl – To będzie ostatni film Quentina Tarantino!

W podpisaniu umowy uczestniczyli: marszałek Jakub Chełstowski, poseł RP Wojciech Saługa, wicemarszałek Łukasz Czopik; członek zarządu Krzysztof Klimosz, radni Sejmiku: Dorota Konieczny-Simela i Marek Kopel oraz prezes Parku Śląskiego Paweł Bilangowski. Wartość projektu wynosi ponad 135 mln zł. Inwestycja została dokapitalizowana przez Województwo Śląskie na kwotę 60 mln zł.

Nowe centrum wypełnią atrakcje: basen z charakterystyczną falą, dzika rzeka, wodny gejzer, wodny taras oraz niecka z biczami wodnymi. Powierzchnia lustra wody zmodernizowanego basenu ma wynieść łącznie aż 3500 metrów kwadratowych. Powstanie również plaża z leżakami i strefą gastronomiczną. Dla miłośników sportowego pływania dostępne będą trzy tory pływackie o długości 25 metrów każdy oraz kultowa wieża do skoków z dwoma poziomami – 3 i 5 metrów.

Z myślą o najmłodszych powstaną dwa wodne place zabaw. Bedą tryskające gejzery, armatki, fontanny i zamki na wodzie z niewielkimi zjeżdżalniami.

„Remont będzie możliwy dzięki programowi Jessica, z którego środki udało się pozyskać jeszcze dzięki poprzedniemu zarządowi województwa, na czele z panem marszałkiem województwa Wojciechem Saługą oraz aktualnemu wsparciu Sejmiku. Łącznie będzie to ponad 135 mln zł. „Fala” to wyjątkowa przestrzeń rekreacyjna w sercu Śląska, nowoczesny i przyjazny rodzinom obiekt. Co ważne, czas oczekiwania na realizację tej inwestycji nie będzie długi, bo zajmie raptem 1,5 roku” – powiedział marszałek Jakub Chełstowski.

Czytaj na f7dobry.com – Polacy stają w obronie Jana Pawła II

„Obiekt pomieści nawet dwa tysiące gości. W obiekcie wdrożyliśmy również szereg rozwiązań, które zminimalizują koszty utrzymania. Kompleks będzie bardziej ekonomiczny. Porównując obiekt do starej „Fali”, stanie się wydajniejszy. System uzdatniania wody będzie ograniczał jej straty. Nowoczesne pompy ciepła ogrzeją wodę w natryskach, obiekt będzie oświetlany energooszczędnymi źródłami ledowymi” – informuje prezes Parku Śląskiego, Paweł Bilangowski.