Kwiecień i maj biły rekordy temperatur. Sprawdź jaka będzie pogoda w czerwcu.

0
586

W kwietniu i maju były rekordowo wysokie temperatury i dużo słońca. Chociaż od wtorku ma się ochłodzić, czerwiec ma być także wyjątkowo ciepły. Klimat ulega zmianie i za kilka lat może się okazać, że będziemy mieć tylko 2 pory roku – upalne, suche lato i deszczowe zimy. 

Na przykład w Resku i Pile termometry pokazały w maju rekordowe 31,6°C.

– W marcu odnotowywaliśmy nawet po -30°C, a kwiecień był najcieplejszy w historii pomiarów, czyli co najmniej w ciągu ostatnich około 200 lat. Dane z maja są jeszcze analizowane, ale prawdopodobnie ten tegoroczny będzie drugim najcieplejszym w historii pomiarów – powiedział dla Wirtualnej Polski Rafał Maszewski (klimatolog, autor portalu PogodaWToruniu.pl i wykładowca akademicki).

Od wtorku lekkie ochłodzenie

Od wtorku na krótki czas ma się ochłodzić, ale nie znaczy to, że będzie zimno. Temperatura spadnie do około 20°C i odczujemy, że się ochłodziło przez to, że przyzwyczailiśmy się do upałów.

Czerwiec będzie bardzo ciepły. W tym miesiącu będziemy mogli się poczuć tak, jakbyśmy leżeli na południu Europy. Wiele osób cieszy ta informacja, jednak trzeba też pamiętać, że wysokie temperatury powodują parowanie i susze. Rolnicy od dłuższego czasu narzekają na suszę i marzą o deszczu.

Każdy zauważa, że klimat się zmienia i jest coraz cieplej, ale w Polsce mamy jedne z większych anomalii. Jest dużo, dużo cieplej niż zazwyczaj. To przez trwały układ wyżów i niżów nad Europą, które umożliwiają napływ gorącego powietrza, a hamują chłodne znad Atlantyku i z północy.

Pierwsze dwa tygodnie czerwca

W Krakowie, Poznaniu i Warszawie pierwsze dwa tygodnie będą bardzo ciepłe, będzie dużo słońca, upały i temperatury od 24 do 30°C. Największe upały odczują mieszkańce województwa dolnośląskiego. We Wrocławiu, Wałbrzychu, Kłodzku przez pierwsze dwa tygodnie będzie od 25 do 33°C w cieniu!

Trzeci i czwarty tydzień czerwca

W trzecim i czwartym tygodniu czerwca będą nieco niższe temperatury i możliwe burze z piorunami. Nie spodziewajcie się większych opadów deszczu, więc o wszystkie rośliny w ogrodzie będzie musieli się sami zatroszczyć. W Warszawie termometry będą pokazywać 19-25°C, w Gdańsku 20-26°C, w Zakopanem 18-23°C, we Wrocławiu 24-28°C. Wieczorami termometry będą pokazywać 10-13°C w centrum kraju.

PRZECZYTAJ TAKŻE: 5 ROŚLIN, KTÓRE POWINNY SIĘ ZNALEŹĆ W KAŻDEJ SYPIALNI. DZIĘKI NIM BĘDZIESZ SZYBKO ZASYPIAĆ.