La Bufadora: cud natury, który wystrzeliwuje wodę 30 metrów nad morze

0
382
Niebezpieczeństwo przygody warte jest tysiąca dni spokoju i komfortu. -Paulo Coelho. Zdjęcie: Twitter

Meksykański stan Kalifornia Dolna jest pełen atrakcji przyrodniczych, a wśród nich wyróżnia się La Bufadora. Ta formacja geologiczna, położona 35 kilometrów na południe od Ensenady, daje niesamowity efekt: gdy fale się zderzają, strumień wody o wysokości do 30 metrów wystrzeliwuje w górę, imitując prychanie wściekłego zwierzęcia.

La Bufadora znajduje się na półwyspie Punta Banda, obszarze na południowym krańcu zatoki Todos los Santos. Ze względu na swój wygląd zjawisko to często mylone jest z gejzerem; nie jest to jednak gorące źródło.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Co to jest La Bufadora?

Bufadora to naturalny komin, który zwykle tworzy się w klifach i jest połączony z przepaściami lub jaskiniami morskimi, które powstają w wyniku naturalnej erozji. W zależności od warunków falowych i pływowych fale uderzają o klif i wytwarzają ciśnienie wewnątrz jaskiń. Powoduje to, że powietrze i woda morska unoszą się i wychodzą z dużą siłą w postaci piany przez te kominy, wytwarzając głośny dźwięk.

Chociaż Bufadora jest najbardziej znaną dziurą w Ensenadzie, nie jest jedyną. W okolicy znaleziono co najmniej 10 innych formacji tego typu, ale zbliżanie się do nich jest bardzo trudne.

W styczniu 2013 roku Oscar Velasco Fuentes z Wydziału Oceanografii Fizycznej Centrum Badań Naukowych i Szkolnictwa Wyższego Ensenada (CICESE), opublikował opracowanie na temat tego fascynującego miejsca. Wśród jego ustaleń jest to, że średni czas między każdą erupcją wynosi od 13 do 17 sekund, co jest również regularnym odstępem między każdą falą. W miarę odpływu odstępy są dłuższe.

Czytaj: W Kalifornii jest żarówka, która działa już 118 lat!

Według tego badania najlepszą porą na odwiedzenie La Bufadora i zobaczenie tej atrakcji w maksymalnej okazałości jest przypływ w zimowy dzień, podczas gdy najgorszą opcją jest letni dzień, kiedy jest odpływ; jednak bardzo rzadko zdarza się, aby erupcja trwała dłużej niż 10 minut.

Legenda La Bufadora

Migracja wielorybów szarych jest kolejnym ważnym elementem ekosystemu na tym obszarze Kalifornii Dolnej i to zainspirowało do stworzenia legendy o tym, jak powstała La Bufadora: podczas jednej z wielu podróży mały wieloryb, aby uciec z lodowatych wód zimą, został oddzielony od rodziny i utknął na skałach. Zdesperowany wzywał pomoc, wypuszczając coraz wyższe strumienie wody w nadziei, że inne wieloryby przyjdą mu z pomocą, ale nikt po niego nie wrócił. W ten sposób mały wieloryb stał się jednością ze skałami i do dziś tryska wodą.

Czytaj: Tajemniczy gejzer w Japonii od 2 tygodni tryska wodą

Dzięki niezrównanym widokom na zatokę i niezwykłemu fenomenowi, który wytwarza, La Bufadora stała się miejscem turystycznym uwielbianym zarówno przez mieszkańców, jak i turystów, a wiele osób odwiedzających Ensenadę nie przegapi okazji zobaczenia tego cudu natury. Droga do tego miejsca oferuje również przepiękne widoki, a sąsiednia okolica Ensenady zazdrości jej krajobrazów i niezwykłej oferty gastronomicznej. Zrozumiemy, jeśli to miejsce wzbudzi w Tobie chęć do podróżowania!