Owce Ladoum, znane jako „królowe owiec” w Senegalu, są uważane za znak prestiżu i symbol statusu w tym afrykańskim kraju, a ceny najlepszych okazów przekraczają 85 000 USD (384 tys. zł.)
Owce Ladoum zostały po raz pierwszy wyhodowane poza stolicą Senegalu, Dakarem, na początku 1970 roku.
Jak na tak młodą rasę Ladoum cieszy się niezwykłą popularnością w narodzie zachodnioafrykańskim, gdzie zamożne rodziny i hodowcy wydają na okaz fortuny. Jest też wiele osób, których nie stać na tę owcę i całe życie tylko marzą o tym, aby ją kupić.
Aby zrozumieć, jak szanowane jest Ladoum, w kraju, w którym około 40 procent populacji żyje za 1,90 dolara dziennie, niektórzy ludzie wydają dziesiątki tysięcy dolarów na jedną owcę.
Czytaj: Do sieci trafiło nagranie z owcą, która odkryła trampolinę
Nie można zaprzeczyć fizycznym cechom owiec Ladoum. Są olbrzymami swojego gatunku, osiągają wysokość 1,2 metra w kłębie i ważą 175 kg, mają gładką sierść i długie, kręcone rogi, a ich mięso podobno smakuje wybornie. Zdecydowana większość Senegalczyków uważa je za piękne, a nawet majestatyczne, więc oglądają konkursy piękności owiec Ladoum w telewizji i śledzą popularnych hodowców w mediach społecznościowych tylko po to, by podziwiać ich stada.
„Przede wszystkim w Senegalu kochamy piękne zwierzęta” – powiedział czołowy hodowca Abou Kane. „Ladoum jest duże i piękne. To rzadkość tej rasy sprawia, że jest ona tak droga i opłacalna. Ta rasa jest rzadka i wysoko ceniona, a wszystko, co rzadkie na świecie, jest drogie”.
Czytaj: Szkoła Magii i Czarodziejstwa na Zamku Czocha
Chociaż Ladoum istnieje od około pół wieku, hodowcy zaczęli udoskonalać rasę dopiero w ciągu ostatnich 20 lat, podkreślając jej proporcje i fizyczne piękno. Ich praca opłaciła się, ponieważ Ladoum jest obecnie uważane za coś więcej niż owcę. To symbol statusu, który wszyscy uznają za ważniejszy niż samochody, domy czy drogie ubrania.
Koniecznie zajrzyj na f7.pl
„Posiadanie Ladoum odróżnia Cię od innych ludzi” – powiedział szef kuchni Fatou Sen. „Kiedy moje dzieci widzą kogoś z dużą owcą, wiedzą, że to bardzo ważna osoba. Owce Ladoum są dla gwiazd, a nie dla zwykłych ludzi.
Koszykarz NBA Gorgui Dieng jest znany z posiadania stada Ladoum, podobnie jak Yékini, największy senegalski zapaśnik wszechczasów. Z drugiej strony, biedni Senegalczycy mogą tylko pomarzyć o posiadaniu własnej owcy Ladoum, nie mówiąc już o poświęceniu jednej owcy podczas Id-al-Adha („Święto Ofiarowania”).
95% populacji Senegalu to muzułmanie, a tradycja poświęcania owiec dla Id al-Adha to bardzo wielka sprawa, która przyczyniła się do popularności Ladoum. Duże rodziny mogą poświęcić ponad 10 owiec, aby uczcić Id al-Adha, a posiadanie cennych Ladoum jest uważane za znaczące.
„Kiedy poświęcamy coś dla Boga, musimy poświęcić coś, co kochamy” — wyjaśnia Abou Kane. „Naprawdę drogie owce Ladoum, te o najlepszych cechach fizycznych, nigdy nie są składane w ofierze. Zamiast tego są rozpieszczane i sprzedawane w celach hodowlanych.”
W tym roku cena owiec Ladoum przekroczyła 85 000 USD (384 633 zł) i chociaż można znaleźć okazy chude już za 3000 USD (13 574 zł), rasa ta jest zdecydowanie za droga dla większości Senegalczyków, którzy muszą zadowolić się podziwianiem owiec z dystansu.