Legendarne gigantyczne rośliny na wyspie Sachalin

0
816

Położona na rosyjskim Dalekim Wschodzie wyspa Sachalin jest domem dla gigantycznych odmian pospolitych roślin, takich jak gryka zwyczajna, łopian i lepiężnik, które mogą dorastać do 5 metrów wysokości.

Sachalin jest znana jako największa wyspa w Federacji Rosyjskiej, a także jako punkt sporny między Japonią a Rosją na przestrzeni wieków.

Jednak według niejasnych raportów sprzed ponad dziesięciu lat najbardziej wysunięta na północ wyspa archipelagu japońskiego, a także pobliskie Wyspy Kurylskie są domem dla odmian zwykłych roślin zielnych o naprawdę gigantycznych rozmiarach.

Rośliny, które normalnie sięgają kolan przeciętnego dorosłego człowieka, na tych wyspach przerastają wysokość człowieka.

Rosyjscy naukowcy od dawna badali gigantyczne rośliny, które rosły w niektórych regionach wyspy Sachalin. Rośliny gryki o wysokości do 3 metrów, liście łopianu, które osiągnęły 5 metrów, brzmią jak science fiction, ale zdjęcia gigantycznych roślin krążących w mediach społecznościowych sugerują, że jest trochę prawdy w tych twierdzeniach.

Naukowcy z Instytutu Geologii i Geofizyki Morza oraz Rosyjskiej Akademii Nauk przeprowadzili badania niezwykle dużych roślin zielnych w 12 różnych obszarach na południu wysp Sachalin i Kunashir i odkryli, że gigantyczne rośliny rosły tylko na niektórych obszarach wyspy i wydawały się być pod wpływem częstej aktywności tektonicznej, która wydziela między innymi znaczne ciepło.

Czytaj: Poznań: specjalne napisy przed przejściami dla pieszych

Najwyraźniej imponujący rozmiar trawy ma niewiele wspólnego z samymi roślinami, a bardziej ze środowiskiem. Po wyjęciu ze środowiska i posadzeniu w innym miejscu, rosły tylko do swoich zwykłych rozmiarów.

Gigantyczne rośliny rosną na podmokłej glebie znajdującej się nad uskokami skorupy ziemskiej, przez którą do korzeni roślin dostarczana jest duża ilość ciepła i węglowodorów ropopochodnych.

Czytaj: Fotograf uchwycił uroczą, roześmianą popielicę siedzącą na kwiatku

Jako potencjalny czynnik nadzwyczajnego wzrostu zidentyfikowano również wyższe stężenie związków miedzi i chromu.

Zdjęcia tych gigantycznych roślin – w tym gryki, łopianu i lepiężnika – które rosną na wyspie Sachalin i kilku wyspach Kurylskich, stały się ostatnio popularne w rosyjskich mediach społecznościowych.

Opinie opinii publicznej były mieszane, niektórzy, którzy twierdzą, że dorastali na Dalekim Wschodzie, potwierdzają wysokość roślin, a inni odrzucają twierdzenia jako prawdziwe historie.

johannesfloe.com – Art to remember