Lekarz i dwie pielęgniarki jechały SUV-em w śnieżycy, aby uratować wcześniaka

0
505
Dr John Loyd i dwie pielęgniarki.

Życie wcześniaka urodzonego podczas śnieżycy w Teksasie zostało uratowane dzięki zespołowi lekarzy, w tym lekarzowi i dwóm pielęgniarkom, którzy jechali w bardzo trudnych warunkach ze wschodniego Austin do Marble Falls, aby uratować życie noworodka.

Około 2:30 nad ranem 17 lutego Kimberly Arias zaczęła odczuwać bolesne skurcze. W 24 tygodniu ciąży Arias myślała, że nie może rodzić. Kiedy skurcze nie ustąpiły, wraz z rodzicami udała się do najbliższego szpitala, Baylor Scott & White.

Arias urodziła córeczkę Zaylynn, która ważyła zaledwie 600 gramów i wymagała zaawansowanej intensywnej opieki noworodkowej.

Jednak Baylor Scott & White jest szpitalem poziomu 1, który nie oferuje specjalistycznej opieki noworodkowej, jakiej wymagają wcześniaki.

W normalnej sytuacji zespoły szpitalne mogą zazwyczaj przenosić maluchy, takie jak Zaylynn, do placówki z oddziałem intensywnej terapii. Jednak z powodu ekstremalnej zimowej pogody jednostki ratownictwa medycznego z okolic Highland Lakes i środkowego Teksasu nie mogły dotrzeć do dziecka.

„Mieliśmy pięć lub sześć osób na stanowisku pielęgniarek, które dzwoniły do sieci szpitali w całym stanie Teksas” – powiedziała Meredith Schubert, pielęgniarka porodowa na dyżurze, gdy przybyła Arias. „Nikt nie mógł odpowiedzieć na nasze wołanie o pomoc”.

W końcu dotarli do dr Johna Loyda, szefa neonatologa oddziału w Dell Children’s Medical Center w Austin w Teksasie.

Dziewczynka Zaylynn

„Mając mocny, ważący 3,5 ton z napędem na cztery koła SUV, po prostu czułem, że mogę się tam dostać i nie odpowiadał mi pomysł nic nie robienia” – powiedział Loyd GMA.

Około godziny 17:00, 17 lutego, po przepracowaniu już pełnej zmiany, Loyd spakował w swojego SUV-a sprzęt, zmieniając go w prowizoryczny oddział intensywnej terapii noworodkowej i wraz z dwiema pielęgniarkami NICU z Dell Children’s wyruszył do Marble Falls, około 88 km dalej.

Jazda zajęła Loydowi i pielęgniarkom około dwóch godzin, ponieważ jechali nocą przez lód i śnieg.

Czytaj: We Wrocławiu powstanie pierwszy ośrodek leczenia otyłości

Kimberly Arias w szpitali Baylor Scott & White

Po bezpiecznym przybyciu do centrum medycznego Marble Falls około godziny 20:00, ekipa Dell Children’s przygotowała prowizoryczny oddział intensywnej terapii noworodków. Zespoły Dell Children’s oraz Baylor Scott & White pracowały razem przez całą dobę, opiekując się matką i córką.

Gdy pogoda się poprawiła na tyle, że śmigłowiec mógł bezpiecznie wylądować, Zaylynn została przeniesiona do Dell Children’s, gdzie znajduje się oddział intensywnej terapii noworodków IV poziomu.

„To było niesamowite, kiedy helikopter wystartował. Każdy z nas płakał” – powiedziała Schubert. „To była ogromna ulga i poczucie spełnienia i radości, że tak dobrze sobie radziła i dotarła do miejsca, w którym musiała być”.

Czytaj: 12 wcześniaków, którzy swoim uśmiechem dali rodzicom tę najpotrzebniejszą nadzieję.

Śmigłowiec przetransportował dziewczynkę do Dell Children’s.

Arias została wypisana następnego dnia i ponownie spotkała się z córką w Dell Children’s.

Powiedziała KVUE, że jest wdzięczna lekarzom i pielęgniarkom, którzy razem pracowali, aby uratować jej córkę.

– Doceniam to, jak lekarz i pielęgniarki ryzykowali swoje bezpieczeństwo, podróżując, aby nam pomóc – powiedziała Arias.

johannesfloe.com – Art to remember