Po trwającej 27 godzin operacji udało się rozdzielić bliźnięta syjamskie połączone mózgami – poinformowała w poniedziałek stacja Sky News. Przed przystąpieniem do operacji w Rio de Janeiro chirurdzy spędzili wiele tygodni na próbach przy wykorzystaniu technik wirtualnych. Bernardo i Arthur Lima byli najstarszymi bliźniętami połączonymi mózgiem, które rozdzielono.
Brazylijskie bliźniaki, które były połączone mózgami, zostały skutecznie rozdzielone dzięki wcześniejszym próbom w rzeczywistości wirtualnej.
Trzylatki Bernardo i Arthur Lima przeszli operacje w Rio de Janeiro pod kierunkiem brytyjskiego chirurga dziecięcego Noor ul Owase Jeelani z londyńskiego Great Ormond Street Hospital oraz doktora Gabriela Mufarreja z Instituto Estadual do Cerebro Paulo Niemeyer.
Zespoły spędziły miesiące na testowaniu technik wykorzystujących projekcje bliźniaków w rzeczywistości wirtualnej, oparte na skanach CT i MRI.
Chirurg Noor ul Owase Jeelani opisał to jako „rzecz kosmiczną” i „niezwykłe osiągnięcie”.
Był to jeden z najbardziej złożonych procesów separacji, jakie kiedykolwiek ukończono, według fundacji charytatywnej Gemini Untwined, którą pan Jeelani założył w 2018 roku.
Powiedział, że po raz pierwszy chirurdzy w różnych krajach nosili słuchawki i operowali razem w tym samym „pokoju wirtualnej rzeczywistości”.
Bliźniacy przeszli łącznie siedem operacji, z czego ostatnie dwie trwały ponad 27 godzin, a udział brało w nich ponad 100 członków personelu medycznego.
Czytaj: 14 lat temu w Arabii Saudyjskiej rozdzielono polskie bliźniaczki
Niebywały sukces współczesnej medycyny!
Mówiąc o operacji VR, pan Jeelani powiedział agencji prasowej PA: „To po prostu cudowne. Wspaniale jest zobaczyć anatomię i wykonać operację, zanim faktycznie narazisz dzieci na jakiekolwiek ryzyko.”
„Możesz sobie wyobrazić, jak uspokaja to chirurgów.”
„Pod pewnymi względami te operacje są uważane za najtrudniejsze w naszych czasach, a wykonanie ich w wirtualnej rzeczywistości było po prostu jak stanięcie na Marsie”.
Powiedział, że wcześniej nieudane próby rozdzielenia chłopców oznaczały, że ich anatomia była skomplikowana przez tkankę bliznowatą i był „naprawdę zaniepokojony” ryzykowną procedurą.
Pan Jeelani powiedział, że był „całkowicie rozbity” po 27-godzinnej operacji, w której zrobił tylko cztery 15-minutowe przerwy na jedzenie i wodę, ale „wspaniale” było zobaczyć, jak rodzina czuje się „w siódmym niebie”.
Czytaj: Kraków szuka genetycznych bliźniaków. Uratuj komuś życie.
Doktor Jeelani dodał, że operacja nie byłaby możliwa bez wsparcia organizacji charytatywnej Gemini Untwined, która utrzymuje się z darowizn.
„Udane rozdzielenie Bernardo i Arthura jest niezwykłym osiągnięciem zespołu w Rio i fantastycznym przykładem tego, dlaczego działalność Gemini Untwined jest tak cenna. Nie tylko zapewniliśmy nową przyszłość chłopcom i ich rodzinom, ale pokazaliśmy naszym pracownikom możliwości i wpoiliśmy im pewność siebie, aby w przyszłości z powodzeniem podjąć się tak skomplikowanej pracy” – powiedział brytyjski chirurg.
Lekarz dodał przy tym, że „to właśnie poprzez ten proces pracy zespołowej i dzielenia się wiedzą na całym świecie możemy mieć nadzieję na poprawę wyników dla wszystkich dzieci i rodzin, które znalazły się w tej trudnej sytuacji”.
Bliźniacy dobrze wracają do zdrowia w szpitalu i otrzymają wsparcie w postaci sześciomiesięcznej rehabilitacji.
Zmiana życia
Była to szósta operacja separacji pana Jeelaniego z Gemini Untwined, po wcześniejszych operacjach bliźniaków z Pakistanu, Sudanu, Izraela i Turcji.
Prowadził zabieg u boku dr Gabriela Mufarreja, szefa chirurgii dziecięcej w Instituto Estadual do Cerebro Paulo Niemeyer w Brazylii.
Koniecznie zajrzyj na f7.pl
Dr Mufarrej powiedział, że szpital, w którym pracuje, opiekuje się chłopcami od dwóch i pół roku, a ich rozłąka „odmieni życie”.
„Odkąd dwa i pół roku temu rodzice chłopców przybyli ze swojego domu w regionie Roraima do Rio, aby szukać naszej pomocy, stali się częścią naszej rodziny w szpitalu. Cieszymy się, że operacja się powiodła tak dobrze.”
Bernardo i Arthur, w wieku prawie czterech lat, są najstarszymi bliźniakami craniopagus – to znaczy bliźniakami ze zrośniętym mózgiem – które zostały rozdzielone.
Według organizacji charytatywnej jedno na 60 000 urodzeń powoduje bliźnięta syjamskie, a tylko 5% z nich to bliźnięta połączone głowami.