Lekarze ujawniają sześć zaskakujących rzeczy, które mogą wywoływać migreny

0
237
Częstość występowania migreny w populacji polskiej jest oceniana na około 8%, z czego 75% stanowią kobiety, a 25% mężczyźni. (zdjęcie: pl.freepik.com)

Migreny to coś więcej niż tylko bóle głowy, co potwierdzi każdy regularnie cierpiący.

Pulsujący ból zaczyna się głęboko w mózgu i zwykle pozostaje skoncentrowany na jednej części głowy przez długi czas, zwykle pogarszając się z czasem.

Czytaj: Natychmiastowa pomoc w migrenie! Szybko poczujesz ulgę w bólu.

Szacuje się, że 40 milionów ludzi w Stanach Zjednoczonych i około 6 milionów w Wielkiej Brytanii ma do czynienia z migreną, a większość z nich cierpi na atak od jednego do dwóch razy w miesiącu. W Polsce na migrenę cierpi ponad 8 mln osób. Na początku tego roku otwarto pierwszą w Polsce przykliniczną Poradnię Leczenia Migreny i Innych Bólów Głowy przy Klinice Neurologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Neurolodzy wciąż próbują ustalić przyczyny migreny, która jest powiązana ze zwężeniem i rozszerzeniem naczyń krwionośnych oraz dysfunkcją układu nerwowego.

Daily Mail rozmawiał z neurologami, którzy specjalizują się w leczeniu bólów głowy. Lekarze ujawniają 6 rzeczy, które mogą wywoływać migreny.

1. Perfumy

Wiele osób kojarzy owocowe lub kwiatowe nuty perfum z zabawnymi wieczorami z przyjaciółmi lub romantycznymi randkami – ale dla osób cierpiących na migrenę jest to główny czynnik wyzwalający.

Według badań przeprowadzonych w 2016 roku przez American Headache Society (Amerykańskie Towarzystwo Bólu Głowy), perfumy są zdecydowanie głównym wyzwalaczem zapachu u osób cierpiących na migrenę.

Substancje chemiczne zawarte w perfumach, środkach czystości i dymie papierosowym, które aktywują sygnały zapachowe w naszym mózgu, znane jako środki zapachowe, mogą czasami podrażniać zatoki, prowadząc do silnych bólów głowy.

Ta nietolerancja zapachu nazywana jest osmofobią, która nie tylko nasila istniejące ataki migreny, ale także może wywołać nowe.

Zwiększona wrażliwość jest wymieniana jako czynnik wyzwalający dla ogromnej części osób cierpiących na migrenę, chociaż różne badania przyniosły różne wyniki.

Dr Niushen Zhang, neurolog i szef oddziału odnośnie bólu głowy w Stanford Medicine, powiedział Daily Mail: „Myślę, że większość ludzi ma pewien stopień wrażliwości na zapach.”

„To zaburzenie integracji sensorycznej. Chodzi o tę nadwrażliwość na zapach, światło, dźwięk.”

Amerykańskie Towarzystwo Bólu Głowy oszacowało, że 95 procent osób cierpiących na migrenę zgłosiło nietolerancję silnych zapachów.

Tymczasem badanie przeprowadzone w 2014 roku na 200 pacjentach z migreną i 200 pacjentach z napięciowymi bólami głowy wykazało, że 70 procent osób, które cierpiały na migrenę, miało również objawy osmofobii. Spośród tych 70 procent, ponad trzy czwarte obwiniało perfumy.

Nie jest do końca jasne, dlaczego niektórzy ludzie są bardziej wrażliwi na szkodliwe zapachy, ale badania sugerują, że może to być związane z rozmiarem receptora w mózgu, który przetwarza bodźce zapachowe, zwane opuszką węchową.

Osoby, które często doświadczają migreny, wydają się mieć mniejszą opuszkę węchową niż osoby nie cierpiące na migreny. Co więcej, ludzie, którzy mają zarówno migreny, jak i osmofobię, mają jeszcze mniejszą objętość opuszki węchowej.

Domowe środki czyszczące, farby i benzyna są również częstymi przestępcami węchowymi. Wśród 70 procent osób cierpiących na migrenę w badaniu z 2014 roku, które zostały wywołane przez zapachy, opary farby były wyzwalaczem w około 42 procentach przypadków, benzyna była winowajcą w 28 procentach przypadków, a wybielacz w 27 procentach przypadków.

Czytaj na f7.pl: Sensacja! 12-latek z Polski pokonał 35-letniego szachowego arcymistrza

2. Bycie zbyt zrelaksowanym

Choć może się to wydawać sprzeczne z intuicją, ataki migreny pod koniec długiego dnia lub tygodnia, kiedy stres ustąpił, nie są rzadkością.

Neurolodzy twierdzą, że te migreny są wynikiem wahań poziomu hormonu kortyzolu, który wzrasta w chwilach stresu i spada w okresach relaksu, przyczyniając się do początku ataku.

Naukowcy z Montefiore Headache Center i Albert Einstein College of Medicine na Uniwersytecie Yeshiva zbadali związek między relaksacją po stresie a początkiem migreny w badaniu z 2014 roku.

Odkryli, że osoby ze skłonnością do migreny, które mają drastyczny spadek poziomu stresu, są bardziej narażone na migrenę następnego dnia.

Główny autor, dr Richard Lipton, powiedział, że ryzyko ataku migreny było prawie pięciokrotnie wyższe w ciągu pierwszych sześciu godzin spadku stresu niż w innych okresach.

A w ciągu 12 do 24 godzin po zmianie nastroju ze „smutnego” lub „nerwowego” na „szczęśliwy” lub „zrelaksowany”, prawdopodobieństwo ataku migreny wzrasta o 20 procent.

Istnieją inne cechy po stresie, które mogą wywołać migrenę, niezależne od wahań poziomu kortyzolu, np. higiena snu.

Dr Anne Yacoub, neurolożka specjalizująca się w bólach głowy w Johns Hopkins Medicine, powiedziała: „Naprawdę klasyczną rzeczą jest to, że ludzie śpią w sobotę, a potem natychmiast budzą się z migreną, więc wiemy, że regularne pory snu i czuwania są naprawdę ważne dla migrenowego mózgu.”

Dr Zhang powiedziała Daily Mail, że organizm może niekorzystnie reagować na każdą zmianę, nie tylko na wzorce snu, co skutkuje migreną.

Powiedziała: „Ten migrenowy mózg nie lubi zmian”. Więc w pewnym sensie jest to próba powiedzenia nam, hej, dzieje się coś nie tak. Ale czasami błędnie interpretuje te zmiany jako niebezpieczne lub nieprzydatne. Kiedy więc błędnie interpretuje te rzeczy, może wywołać objawy, które mogą być dość uciążliwe dla ludzi.

Anegdotycznie seks został uznany za wyzwalacz migreny. Intensywna aktywność fizyczna o wysokiej intensywności – bieganie, podnoszenie ciężarów, wioślarstwo i tak, seks – może wywołać migrenę.

Czytaj: Kobiety częściej cierpią na migreny, szczególnie w okolicach miesiączki

Dr Ali Zandieh, neurolog specjalizujący się w bólach głowy z University of Wisconsin, powiedział Daily Mail: „Ćwiczenia aerobowe, zwykle zalecamy je każdemu, właściwie zasadniczo są dobre dla zdrowia i prawdopodobnie są dobre na bóle głowy. Ale paradoksalnie, niektóre rodzaje ćwiczeń mogą powodować bóle głowy”.

Jednocześnie wiele osób uważa, że seks może złagodzić objawy migreny. Uwalnianie endorfin lub hormonów poprawiających nastrój wytwarzanych podczas orgazmu może pomóc zablokować odczuwanie bólu w ciele.

3. Pogoda

Około jedna trzecia osób cierpiących na migrenę twierdzi, że kiedy nadciągają burzowe chmury, niebo ciemnieje, a wiatr się wzmaga, objawy się pogarszają.

Uważa się, że jest to spowodowane zmianami ciśnienia barometrycznego, które odnosi się do ciśnienia w powietrzu lub siły, która jest przykładana do ciała z powietrza.

Ludzkie zatoki są wypełnione powietrzem, a kiedy ciśnienie barometryczne spada podczas burzy, powstaje różnica między ciśnieniem powietrza na zewnątrz a powietrzem w zatokach, co powoduje ból.

Międzynarodowy zespół naukowców z Kanady, Nowej Zelandii i Włoch stwierdził to samo w badaniu z 2017 roku opublikowanym w Journal of Oral Rehabilitation.

Nawet niewielkie spadki ciśnienia atmosferycznego, które nieuchronnie towarzyszą pogodzie, mogą prowadzić do bólu głowy.

Czytaj: Jedzenie ryb może powstrzymać migreny. Zaskakujące odkrycie

4. Złość

Przypomnij sobie coś, co cię zdenerwowało. Może to była niesprawiedliwa ocena w szkole lub nieznajomy ukradł Twoją kawę z baru Starbucks. Może ktoś zajechał ci drogę na autostradzie w drodze do pracy albo właśnie powiedziałeś znajomemu, że masz do czynienia z migreną i zasugerował olejki eteryczne. Zauważysz, że Twoje mięśnie ramion kurczą się, a szyja napina.

Wysoki poziom złości został powiązany ze zwiększonym napięciem mięśni i podatnością na bardziej intensywny ból fizyczny.

Napięcie mięśniowe jest odruchem na zewnętrzne czynniki stresogenne, takie jak wydarzenia, które wywołują złość. To sposób organizmu na ochronę przed bólem. Ta instynktowna reakcja na złość i frustrację może prowadzić do ataku migreny.

„Zdecydowanie wiemy, że napięcie w szyi i ramionach może być wyzwalaczem migreny i wiemy, że istnieją stany, takie jak migrena szyjnopochodna, w których patologia szyi wydaje się być naprawdę ważna w wyzwalaniu migreny. Istnieje więc naprawdę intymny związek między migreną a szyją” – mówi dr Zhang.

Związek między gniewem a fizycznym napięciem mięśni jest nadal badany, ale niektóre badania wykazały, że większość osób zmagających się z przewlekłym bólem ma również problemy z przetwarzaniem i kontrolowaniem gniewu.

Fizyczne objawy gniewu są bardzo rozległe, od napięcia mięśni i bezsenności po podwyższone ciśnienie krwi, z których wszystkie mają związek z atakami migreny.

Czasami trudno jest stwierdzić, czy napięcie mięśni jest wyzwalaczem migreny, czy jej przejawem. Może to być przyczyna, ale może to być również objaw, a neurolodzy twierdzą, że różni się to w zależności od osoby.

Wyzwalacze migreny są subiektywne i według dr Yacouba „mogą być bardzo różnym doświadczeniem dla różnych osób”.

Powiedziała: „Często mamy pacjentów, którzy opisują ucisk w szyi i ramionach z migreną lub prowadzi to do migreny i nie są to ludzie, którzy zazwyczaj mają ten problem. Może więc być tak, że to napięcie jest przejawem samej migreny.”

„Jednym z wyzwań związanych z migreną jest to, że migreny u każdego mogą objawiać się inaczej”.

5. Zgrzytanie zębami

Prawie 10 procent ludzi zgrzyta zębami, ten stan nazywamy bruksizmem, może to się dziać podczas snu lub wykonywania prac domowych.

Wiele osób, które to robią, nie zdaje sobie z tego sprawy, ponieważ często zdarza się to podczas godzin snu, ale budzi się z intensywnym bólem, który odbija się echem od szczęki do innych obszarów czaszki.

Ciągłe i mimowolne zgrzytanie zębami powoduje zużycie stawu skroniowo-żuchwowego (TMJ), rodzaj przesuwnego zawiasu, który łączy czaszkę ze szczęką. Otacza mięśnie, które rozluźniają się i kurczą, aby kontrolować szczękę.

Mięśnie otaczające staw skroniowo-żuchwowy są również połączone z policzkami i pod brodą, więc gdy ktoś zaciska zęby i ściera ten staw, bolesne efekty odbijają się echem wokół ust i całej głowy.

Dr Yacoub powiedziała: „Ten ból szczęki z pewnością może być wyzwalaczem migreny lub niezależnym źródłem bólu głowy”.

„Osoba podatna, a więc osoba, która być może jest genetycznie podatna na migreny, może być bardziej wrażliwa na inne wyzwalacze wywołujące migrenę, takie jak ból szczęki lub staw skroniowo-żuchwowy. Samo zgrzytanie zębami powoduje wszelkiego rodzaju bóle głowy związane ze stawami skroniowo-żuchwowymi.”

6. Dojrzałe sery

Wiele rodzajów sera – między innymi camamber, gorgonzola, dojrzewający cheddar, szwajcarski i parmezan – zawiera związek zwany tyraminą.

Tyramina jest substancją, która powstaje, gdy różne białka w serze stopniowo się rozkładają, więc im dłużej ser dojrzewa, tym więcej będzie zawierał tyraminy. Jest to również aminokwas występujący naturalnie w organizmie, który pomaga regulować ciśnienie krwi.

Dokładny mechanizm łączący tyraminę i migrenę jest wciąż badany. Ale naukowcy przyglądają się enzymowi w organizmie, który rozkłada monoaminy, takie jak tyramina, zwany oksydazą monoaminową (MAO). Osoby z niedoborem MAO są bardziej podatne na bóle głowy po spożyciu pokarmów bogatych w tyraminę.

Tyramina powoduje również zwężenie, a następnie rozszerzenie naczyń krwionośnych w mózgu. Naukowcy skupiali się wokół teorii, że migrena jest zaburzeniem naczyniowym, co oznacza, że mechaniczne zmiany w naczyniach krwionośnych były motorem pulsującego bólu głowy.

Dziedzina neuronauki odeszła od przekonania w ciągu ostatnich 20 lat, że migreny są funkcją zmian w naczyniach krwionośnych, zamiast tego wskazuje, że zmiany w mózgu związane z nerwami prawdopodobnie mają silniejszy wpływ na to, czy dana osoba będzie doświadczać chronicznie, czy okazjonalnie migreny.

Dr Zandieh powiedziała: „Nie sądzimy, aby początek bólu związanego z procesem migreny pochodził już z naczyń. Uważamy, że jest to bardziej neurologiczne, związane z nerwami i neuronami niż z naczyniami.”

Osoby z migreną mają nadwrażliwy układ nerwowy. Kiedy neurony nie działają, mogą wywołać tak zwane zapalenie neurogenne, które jest przyczyną bólu. Nie jest jasne, co powoduje ten rodzaj przerw w działaniu neuronów, ale oznaki wskazują na genetykę.

Dr Zandieh dodała: „Wielu pacjentów ma jakąś cechę dziedziczną, więc nawet mały stres może aktywować te szlaki w ich mózgu i wywołać migrenę.”

Mimo to naukowcy utrzymują, że naczynia krwionośne odgrywają rolę w wyzwalaniu i kontynuacji napadu migreny. W raporcie neurologów z University of Texas z 2016 roku napisano: „Chociaż rozszerzenie naczyń samo w sobie może nie przyczyniać się do migreny, pozostaje możliwe, że naczynia odgrywają rolę w patofizjologii migreny przy braku rozszerzenia naczyń”.

Dr Yacoub powiedziała: „Tyramina może powodować podobne selektywne zwężenie naczyń, a następnie rozszerzenie naczyń”. To, co kiedyś myśleliśmy, że wyzwala migrenę, to że ludzie mieli zwężenie naczyń, a następnie mieli kompensacyjne rozszerzenie naczyń, które doprowadziło do migreny.”