Leki przeciwdepresyjne mogą zwiększać ryzyko samobójstwa – największe odkrycie w historii

0
755

Leki depresyjne mogą zwiększać ryzyko samobójstwa, jak dotąd stwierdzono to w największym badaniu, ponieważ firmy farmaceutyczne zostały oskarżone o niezgłaszanie skutków ubocznych i zgonów związanych z lekami przeciwdepresyjnymi. 

Badania zostały przeprowadzone przez Nordic Cochrane Centre i przeanalizowane przez University College London (UCL), które dziś popierają tezy w artykule redakcyjnym British Medical Journal.

Analiza 70 najczęstszych leków przeciwdepresyjnych – z udziałem ponad 18 000 osób – wykazała, że ryzyko popełnienia samobójstwa oraz agresywnego zachowania w wieku poniżej 18 lat wzrasta dwukrotnie.

Chociaż podobnie silny związek nie występował u dorosłych, autorzy stwierdzili, że błędne raportowanie danych z badań mogło doprowadzić do „poważnego niedoceniania szkód”.

„Z tego kolosalnego niedostatecznego zgłaszania samobójstw wynika, że ​​leki przeciwdepresyjne prawdopodobnie zwiększają liczbę samobójstw w każdym wieku.  To absolutnie przerażające, że firmy farmaceutyczne tak lekceważą ludzi żyjących” – powiedział profesor Peter Gotzsche, główny autor z Nordic Cochrane Centre.

PRZECZYTAJ TAKŻE: POLSKA NA DRUGIM MIEJSCU W EUROPIE POD WZGLĘDEM SAMOBÓJSTW NIELETNICH – f7dobry.com 

Po porównaniu informacji z badań klinicznych z rzeczywistymi raportami pacjentów Dr Joanna Moncrieff z UCL Psychiatry wraz z innymi naukowcami stwierdziła, że nowe dowody z raportów z badań klinicznych ujawniają błędną klasyfikację, błędne przedstawienie i zaniżone zgłaszanie poważnych szkód. Firmy farmaceutyczne regularnie błędnie klasyfikują zgony i zdarzenia samobójcze u osób przyjmujących leki antydepresyjne, aby „faworyzować swoje produkty”.

„Ludzie w Wielkiej Brytanii spożywają ponad cztery razy więcej antydepresantów niż dwie dekady temu. Mimo to wciąż nie rozumiemy w pełni skutków tych leków” – dodała Dr Joanna Moncrieff.

Wielka Brytania ma siódmy najwyższy wskaźnik przepisywania antydepresantów w świecie zachodnim, przy czym około czterech milionów Brytyjczyków bierze je każdego roku – dwa razy więcej niż dziesięć lat temu.

Chociaż wytyczne NHS mówią, że osoby poniżej 18 roku życia nie powinny otrzymywać leków antydepresyjnych, każdego roku dla nastolatków wypisanych jest ponad 100 000 recept na Prozac.

Jonathan Nourok/Getty Images

Najnowsza recenzja dotyczy pięciu najpopularniejszych leków przepisywanych na depresję w Wielkiej Brytanii. Przeanalizowano opublikowane raporty zbiorcze dostarczone przez firmy farmaceutyczne do organów regulujących kwestię narkotyków i porównano je z nieprzetworzonymi danymi z badań klinicznych.

„Firmy farmaceutyczne nie zawsze myślą o Twoim zdrowiu” – wskazuje na to nowe badanie.

Dr Tarang Sharma, z Nordic Cochrane Centre w Kopenhadze, powiedziała: „Analiza sugeruje, że raporty z badań klinicznych, na których oparte są decyzje dotyczące pozwolenia na dopuszczenie do obrotu, prawdopodobnie nie docenią rozmiarów szkód związanych z narkotykami.”

Cztery zgony zostały zgłoszone przez jedną firmę farmaceutyczną, która twierdziła, że ​​zgony miały miejsce po zakończeniu leczenia.

Jeden pacjent udusił się po przyjęciu wenlafaksyny, ale ponieważ przeżył pięć dni, został wykluczony z wyników, ponieważ twierdzono, że nie był już w trakcie leczenia, podczas gdy on umierał w szpitalu.

Ponad połowa prób samobójczych i myśli samobójcze zostały błędnie zapisane jako emocjonalna niestabilność lub pogorszenie depresji. W skróconych raportach próbnych od giganta narkotykowego Eli Lilly w 90 procentach przypadków brakowało prób samobójczych.

Autorzy badania doszli do wniosku, że ćwiczenia i psychoterapia powinny być oferowane dzieciom i młodzieży przed lekami przeciwdepresyjnymi, ponieważ szkody prawdopodobnie przeważają nad korzyściami.

Lucie Russell, dyrektor kampanii dla YoungMinds, organizacji charytatywnej, powiedziała, że ​​opinia była „głęboko niepokojąca”.

Marjorie Wallace, szefowa organizacji charytatywnej SANE, powiedziała: „Ten nowy raport wskazuje, że należy zachować szczególną ostrożność przy przepisywaniu leków przeciwdepresyjnych nowej generacji (SSRI) dzieciom i młodzieży”.

W rzeczywistości raport wskazuje, że te leki przeciwdepresyjne nie są bezpieczne dla dzieci i młodzieży i dlatego nie powinny być przepisywane.

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedź się tutaj 🙂 

Jesteś z Krakowa? Koniecznie odwiedź f7krakow
Jesteś z Gdańska? Koniecznie odwiedź f7gdansk.pl
Jesteś z Poznania? Koniecznie odwiedź f7poznan.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie odwiedź f7lodz.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie odwiedź f7wroclaw.pl