Lerik – Azerbejdżańska Kraina Długowieczności

0
387
Makhmud Eyvazov z regionu Lerik w Azerbejdżanie. To zdjęcie zostało zrobione w Moskwie w 1955 roku, kiedy miał 147 lat. Zdjęcie: Twitter

Lerik, górzysty region w południowym Azerbejdżanie, słynie z niezwykle dużej koncentracji stulatków.

Regiony, w których ludzie żyją dłużej niż średnia, są znane jako „niebieskie strefy”. Należą do nich – japońska wyspa Okinawa i Ikaria, grecka wyspa długowieczności. Są jednak miejsca słynące z długowieczności miejscowej ludności, które nie są oficjalnie zaliczane do niebieskich stref. Jednym z takich miejsc jest Lerik, region w górach Talysh w południowym Azerbejdżanie, słynący z dużej liczby stulatków, a nawet z jedynego na świecie Muzeum Długowieczności.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Według Azer Tag, państwowej agencji informacyjnej Azerbejdżanu, był kiedyś czas, kiedy Lerik było domem dla ponad 500 stulatków, czyli mniej więcej jednego procenta całej populacji. Liczba ta spadła do około 100 z około 63 000 mieszkańców i do nieco ponad 20 znanych obecnie stulatków. Gwałtowny spadek liczby stulatków jest zwykle przypisywany czynnikom związanym ze współczesnym życiem, takim jak zanieczyszczenie, przetworzona żywność i stres.

Mimo to reputacja Lerik jako krainy długowieczności jest żywa dzięki jego historii i legendarnym stulatkom, takim jak Shirali Muslumov. To, że Muslumow zmarł w 1973 roku, jest udokumentowanym faktem, ale twierdził, że urodził się w 1805 roku, co daje mu 168 lat, 52 lata więcej niż zweryfikowany najstarszy mężczyzna świata i 46 lat więcej niż najstarsza znana kobieta.

Czytaj: Przykazania 104-letniego mędrca na szczęśliwe i długie życie. Urzekają swoją prostotą!

Zdjęcie: Facebook

Muslumow twierdził, że był w pobliżu, gdy wymarły już tygrys kaspijski był powszechną obecnością w górach Talysh, a porywanie panny młodej było powszechną praktyką. Mówi się, że spłodził dziecko w wieku 80 lat, ze swoją drugą żoną w wieku zaledwie 36 lat, i dał łącznie 330 potomków, którzy rozciągali się na pięć pokoleń.

Brat Muslumova, Mahmüd Eyvazov, dożył podobno 150 lat, a jego żona Gizil Guliyeva dożyła 120 lat. Jedna z jego córek nadal mieszka w Lerik i odziedziczyła po nim geny, bo ma 95 lat i jest w doskonałym zdrowiu. Właściwie kwalifikuje się jako jedna ze stulatków regionu, ponieważ tutaj słowo odnosi się do osób powyżej 90 roku życia.

Czytaj: Serial „Wielka woda” o powodzi we Wrocławiu hitem Netflixa

Shirali Muslumov, najsłynniejszy stulatek w historii Lerika, za życia był znany na całym świecie. Otrzymał listy gratulacyjne od wietnamskiego przywódcy Ho Chi Minha i zwrócił na siebie uwagę lekarza z Harvardu, Alexandra Leafa, który odwiedził ten region w 1973 roku, aby poznać sekret długowieczności. Odkrył 117-letniego rolnika, który wciąż pracował w polu, 108-letniego pasterza, który twierdził, że żyje bezstresowo i innych, którzy zdawali się potwierdzać, że jest w tym miejscu coś wyjątkowego.

Niestety, wydaje się, że sława długowieczności wyrządziła Lerikowi więcej szkody niż pożytku. Otworzyło górzysty region na świat zewnętrzny i wszystkie jego pokusy. Chociaż świeże produkty, lokalny nabiał i mięso są nadal dostępne, są one obecnie w cieniu batonów czekoladowych i innych słodkich napojów, a także wódki i innych napojów alkoholowych.

Czytaj: 66% chorób leczy się jedzeniem. Przepis na długowieczność znanego genetyka

Nigdy nie było jasne, czy Lerik zawdzięcza długowieczność swoich mieszkańców jednej rzeczy, czy kombinacji czynników, takich jak beztroskie życie, świeże górskie powietrze czy zdrowa dieta, ale wydaje się, że coś się zmieniło w ostatnich dziesięcioleciach, chociaż tutejsi mieszkańcy wciąż starają się trzymać się reputacji.

Muzeum Długowieczności Lerika, mały ceglany budynek w mieście Lerik, jest pełen hołdów dla stulatków regionu, od słynnego Shirali Muslumova, po zwykłych ludzi, którzy dożyli dziewięćdziesiątki i więcej. Składa się z dwóch sal i ponad 2000 eksponatów, w tym fotografii i dokumentów związanych z dziesiątkami stulatków.