„Letnie piątki” to klucz do poczucia szczęścia w pracy

0
351
Coraz więcej firm daje pracownikom wolne w piątek albo skracają ten dzień pracy. Zdjęcie: pl.freepik.com

Nowy sondaż sugeruje, że „letnie piątki” są kluczem do poczucia szczęścia w pracy.

59% z 2000 pracujących dorosłych ankietowanych ujawniło, że ich praca oferuje „letnie piątki” – możliwość krótszego dnia pracy lub dnia wolnego w sporadyczne piątki w trakcie sezonu.

Ponad ośmiu na dziesięciu pracowników twierdzi, że zyskuje z tej korzyści, ponieważ sprawia, że czują się znacznie szczęśliwsi w pracy (85%).

Badanie, zlecone przez Wisetail i przeprowadzone przez OnePoll, zagłębiło się w wpływ, jaki pogoda może mieć na produktywność — stwierdzając, że 73% uważa, że ma to bezpośredni wpływ na ich pracę.

Respondenci twierdzili, że niskie temperatury (28%) i czyste błękitne niebo (27%) są związane z byciem najbardziej produktywnym w pracy, co zbiega się z 43%, którzy uważają, że najlepiej wykonują swoją pracę na wiosnę.

Nic więc dziwnego, że 65% woli pracować na świeżym powietrzu, gdy jest ładna pogoda — od pracy w lokalnych kawiarniach (53%) po dachy (48%) i patio (48%).

Czytaj: 12 prostych sposobów na zachowanie zdrowia w pracy

Pracownicy opowiedzieli, jakie czynniki pogodowe mogą sprawić, że będą mieli zły dzień w pracy – a warunki takie jak ulewny deszcz (25%) i mróz (25%) są główną przyczyną bezproduktywnych dni pracy. Tymczasem 22% pracowników kojarzy śnieg z kiepskim dniem w pracy.

Ogólnie 68% stwierdziło, że motywacja do uczenia się lub przyswajania informacji w pracy spada, gdy pogoda jest zła.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Prawie tyle samo (67%) zmniejsza jasność swoich ekranów, jeśli na zewnątrz jest szaro lub ciemniej, a 64% stwierdziło, że muszą robić częste przerwy od swoich ekranów, gdy jest pochmurno.

Złe warunki pogodowe wystarczają, aby 63% uznało, że jest usprawiedliwione poświęcanie większej ilości czasu na wykonywanie swoich zadań.

Sześćdziesiąt cztery procent zauważyło, że czas letni wpłynął na ich produktywność w przeszłości, a większość (85%) twierdzi, że czuje się nieproduktywna, gdy zmienia się czas z zimowego na letni i odwrotnie.

Czytaj: Wakacje z WOT: w mundurze i z bronią!

„Chociaż istnieją zmieniające się zmienne wyjaśniające i uzasadniające produktywność i ładną pogodę, możemy skorelować lepszą pogodę z bardziej pozytywnym nastawieniem na dzień i ogólnie lepszym nastrojem” – powiedział Kyle Reichelt, menedżer w Wisetail. „Wiemy również, że lepsze nastroje prowadzą do zwiększonej motywacji i pewności siebie, co przyczynia się do wzrostu wydajności w produktywności”.

Poza miejscem pracy pogoda wydaje się odgrywać rolę w codziennym życiu ludzi. Przeciętny respondent powiedział, że ma siedem migren lub bólów głowy rocznie, na które ma wpływ pogoda.

Prawie dwie trzecie (63%) stwierdziło, że zmagało się wcześniej z sezonowym zaburzeniem afektywnym (SAD) – zaburzeniem zachowania, w którym zimna, szara pogoda wpływa na poziom witaminy D i dopaminy.

Spośród osób, które doświadczają tego stanu, 80% stwierdziło, że wpływa on na jakość pracy, jaką wykonują w swojej pracy.

Czytaj: Islandia: 4-dniowy tydzień pracy ogromnym sukcesem

„Zwiększenie produktywności w miejscu pracy zaczyna się od nauczenia się, które sztuczki zarządzania zadaniami są dla Ciebie najlepsze” — kontynuuje Reichelt. „Chociaż nie możemy kontrolować pogody, możemy kontrolować, jak radzimy sobie z naszym dniem i dostosowywać się do różnych warunków pogodowych, wiedząc, jak na nas wpływają.

„Skupianie się na jednym zadaniu na raz, robienie regularnych przerw i inicjowanie małych celów to sztuczki, których możesz spróbować. Spróbuj też wstać trochę wcześniej. Jak zauważono w sondażu, wielu uważa, że pobudka przed 7:30 wpływa na produktywność i energię w ciągu dnia”.

„Ponadto, przydzielanie sobie najtrudniejszych zadań, które wymagają intensywnego skupienia w szczytowej, porannej porze dnia, prowadzi do zwiększonej produktywności i wydajności”.

Czytaj: Przepracowanie zabiło ponad 745 000 osób w ciągu jednego roku