Lewica wzywa, aby wszystkie psy miały numery identyfikacyjne

0
127
„Każdemu damy PIESEL, by nie było bezdomnych piesków” - powiedział współprzewodniczy Nowej Lewicy Robert Biedroń. (zdjęcie: pl.freepik.com)

Lewica, część koalicji rządzącej w Polsce, wezwała, aby każdy pies miał obowiązek posiadania numeru identyfikacyjnego. Twierdzą, że dzięki temu zapobiegną bezdomności.

Lewica do wyborów do Parlamentu Europejskiego idzie, by walczyć o postulaty nie tylko swoich wyborców – lecz także ich pupili. Obok postulatów takich jak utworzenie Europejskiego Funduszu Mieszkaniowego, skodyfikowania Karty Praw Kobiet czy zwiększenia praw pracowniczych – pojawił się PIESEL – czyli psi odpowiednik PESELU, który ma każdy polski obywatel.

„PIESEL”, czyli PESEL dla psów był częścią programu ogłoszonego przez Lewicę w niedzielę podczas kampanii na przyszło-miesięczne wybory europejskie.

Inne propozycje obejmowały lepszą ochronę praw kobiet, specjalny fundusz UE przeznaczony na budowę tanich mieszkań na wynajem oraz pakiet środków mających na celu ochronę pracowników.

Każdemu psu wprowadzimy PIESEL – czyli PESEL dla psów. Tak, by nie było bezdomnych piesków. Pamiętajcie te wybory są nie tylko o nas. Są również o naszych najlepszych przyjaciołach – zapowiedział w niedzielę Robert Biedroń, eurodeputowany i jeden z liderów Lewicy.

CZYTAJ: Kot i pies najlepszymi przyjaciółmi dziecka!

Pomysł właściwie nie jest nowy. W grudniu 2022 roku ówczesny minister rolnictwa Henryk Kowalczyk z PiS ogłosił plany wprowadzenia obowiązku posiadania przez każdego psa mikrochipa z unikalnym numerem identyfikacyjnym, co porównał do systemu PESEL.

Pomogłoby to zapewnić, że „każdy jest odpowiedzialny za zwierzę, którym się opiekuje” – powiedział wówczas Kowalczyk. Rząd PiS nie wprowadził jednak tej polityki przed odejściem ze stanowiska w grudniu 2023 roku, kiedy to został zastąpiony przez obecną koalicję rządzącą.

Podczas niedzielnej konwencji politycznej, Biedroń zapowiedział także, że Lewica będzie zabiegać o powołanie rzecznika praw zwierząt na szczeblu europejskim. Przed ubiegłorocznymi wyborami parlamentarnymi w Polsce Lewica zapowiadała także, że będzie zabiegać o utworzenie takiego rzecznika w samej Polsce.

Musimy powołać na poziomie europejskim Rzecznika Praw Zwierząt, on powinien zająć się dobrostanem zwierząt – powiedział Biedroń.

Wśród innych postulatów ogłoszonych w niedzielę Lewica wezwała do wprowadzenia wspólnych europejskich standardów opieki okołoporodowej i dostępu do badań prenatalnych, a także silniejszej ochrony kobiet przed przemocą, w tym zasady, że „tylko „tak” oznacza zgodę na seks”.

W tym celu Lewica zauważyła, że popiera „Kartę praw kobiet UE”, zaproponowaną w Parlamencie Europejskim, która miałaby na celu, między innymi, zapewnienie dostępu do aborcji do 12 tygodnia.

Lewica postulowała także utworzenie Europejskiego Funduszu Mieszkaniowego o wartości 100 miliardów euro, w tym 10 miliardów dla Polski, z którego ma powstać 100 000 nowych mieszkań dostępnych z tanim czynszem.

CZYTAJ NA PL.SPORTEN.COM – Legenda Realu Madryt zakończy karierę po Euro 2024

Lewica chce też Europejskiego Pakietu Pracowniczego, który wprowadziłby „europejską płacę minimalną, przejrzystość wynagrodzeń, ochronę przed mobbingiem, ale też prawo do bycia offline” – powiedziała Joanna Scheuring-Wielgus, wiceminister kultury. Powtórzyła, że celem Lewicy jest wprowadzenie 35-godzinnego tygodnia pracy.

Ponadto Lewica chce rozwiązać problem luki płacowej. – Luka płacowa między kobietami i mężczyznami wynosi obecnie 13 procent. To oznacza, że na każde euro zarobione przez mężczyznę, kobieta pracująca na takim samym stanowisku otrzymuje 87 eurocentów – podkreśliła Scheuring-Wielgus.

Lewica zobowiązała się także do „walki o poszanowanie praw tęczowych rodzin” w całej UE, na przykład poprzez zapewnienie, że akty urodzenia i małżeństwa z jednego państwa członkowskiego muszą być uznawane w innych. Kwestia ta stanowi w Polsce problem dla niektórych par tej samej płci.

Liderka podkarpackiej listy Lewicy Wiktoria Barańska przedstawiła kolejne postulaty – zakaz bezpłatnych praktyk i staży, wybudowanie nowych i remont istniejących akademików, a także wprowadzenie darmowych podróży koleją, „żeby młode osoby miały szansę na rozwój i zyskanie szerszej perspektywy”.

CZYTAJ NA F7SPORT.PL – Polska reprezentacja 3×3 jedzie na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Polacy będą wybierać 53 posłów.