Nowy raport pokazuje, że liczba zgonów na gruźlicę spadła o 14% w ciągu pięciu lat, oszczędzając 60 milionów ludzi w ciągu ostatnich dwóch dekad.
W corocznym raporcie Światowej Organizacji Zdrowia na temat gruźlicy, agencja ONZ odpowiedzialna za międzynarodowe zdrowie publiczne przewiduje, że setki tysięcy ludzi wyzdrowieje z gruźlicy lub całkowicie jej uniknie.
Od 2000 roku leczenie gruźlicy zapobiegło śmierci 60 milionów ludzi, a samą chorobę można leczyć odpowiednimi lekami.
Czytaj: Glistnik – roślina ta jest prawdziwym „darem niebios” dla osób cierpiących na te choroby
„W 2014 i 2015 r. wszystkie państwa członkowskie WHO i ONZ zobowiązały się do zakończenia epidemii gruźlicy poprzez przyjęcie przez siebie Strategii WHO „Koniec gruźlicy” i celów ONZ dotyczących zrównoważonego rozwoju” – czytamy w podsumowaniu raportu. Jak wygląda strategia końca gruźlicy, skoro minęło pięć lat i pozostało 10 lat, zanim zostaną zbadane cele zrównoważonego rozwoju do 2030 r.?
W ciągu ostatnich pięciu lat zapadalność na gruźlicę na świecie spadła o 9%. Co więcej, nie ograniczało się to do bogatych krajów. W Europie, w tym samym okresie udało się obniżyć zachorowalność na gruźlicę o 19%.
19% spadek zachorowań na gruźlicę miał również miejsce w kilku biedniejszych regionach świata, takich jak Afryka Subsaharyjska i Afryka Wschodnia, przy czym narody Zimbabwe, Tanzanii, Etiopii, Kenii, Namibii, RPA i Lesotho przyczyniły się do 16% spadku całkowitej liczby przypadków na kontynencie.
Skumulowana liczba zgonów z powodu gruźlicy na świecie również spadła, spadając o 14% w ciągu ostatnich pięciu lat. Europa, ze swoimi silnymi gospodarkami i szerokim dostępem do wysokiej jakości opieki medycznej, obniżyła w tym okresie wskaźnik zgonów na gruźlicę o 31%, podczas gdy Afryka poczyniła „duże postępy”, zmniejszając ich o jedną piątą przy znacznie mniejszych zasobach.
„Pod koniec 2019 r. globalne wskaźniki dotyczące zmniejszenia zachorowalności na gruźlicę, lepszy dostęp do zapobiegania gruźlicy i opieki oraz zwiększone finansowanie szły we właściwym kierunku” – czytamy w raporcie z 2020 r.
Nawet w środku globalnej pandemii ważne jest, aby nie zapominać o innych chorobach zakaźnych, takich jak malaria i gruźlica, które nadal wymagają intensywnych wysiłków, aby walczyć w regionach, takich jak Azja Południowo-Wschodnia i Środkowa, Afryka i Oceania.
Czytaj: Wielkie pęknięcie jest dowodem na to, że Afryka Wschodnia dzieli się na dwie części.
johannesfloe.com – Art to remember