Anonimowy kolekcjoner dokumentów kupił ostatnio list Alberta Einsteina ze słynnym równaniem E = mc2 za nieco ponad 1,2 miliona dolarów od bostońskiego domu aukcyjnego RR Auction.
Ktoś jest teraz właścicielem odręcznego listu Einsteina z jednym z najsłynniejszych równań na świecie.
Sprzedaż, która zakończyła się w czwartek 20 maja, miała wynieść około 400 000 dolarów, napisał dom aukcyjny RR Auction na swojej stronie internetowej, ale sprzedała się za ponad trzy razy więcej. To pokazuje, jak cenny jest Einstein dla świata.
Czytaj: Hipoteza Einsteina o Słońcu udowodniona z największą precyzją
List z 1946 roku
Aby dodatkowo podkreślić wartość tego listu, archiwiści z Projektu Dokumentów Einsteina w Caltech i Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie wyjaśniają, że jest to dopiero czwarty znany odręczny list Einsteina, który zawiera równanie E = mc2.
List został napisany 26 października 1946 r. na papierze firmowym Princeton University i był odpowiedzią na zapytanie dr Ludwika Silbersteina, polsko-amerykańskiego fizyka znanego z kwestionowania teorii Einsteina. Znane na całym świecie równanie zostało zapisane w wierszu jednostronicowego listu z 1946 roku.
„Na twoje pytanie można odpowiedzieć, korzystając ze wzoru E = mc2, bez żadnej rozległej wiedzy” – stwierdza w nim Einstein. List jest całostronicowy, ale tylko ten jeden fragment został upubliczniony przez organizatora licytacji – bostoński dom aukcyjny RR Auction.
Równanie – energia równa się masie pomnożonej przez prędkość światła do kwadratu – wyjaśnia zamienność energii i masy. Einstein zmienił świat fizyki, wskazując, że czas nie był absolutny.
Czytaj: Służba więzienna rusza z rekrutacją na Dolnym Śląsku
Einstein – geniusz świata
Albert Einstein uważany jest za jednego z najwybitniejszych uczonych wszech czasów. Do tego stopnia, że dzięki aktualizacjom technologii możesz teraz rozmawiać z cyfrową wersją danego człowieka. Cyfrowy Einstein, jak nazywa się ta technologia, wykorzystuje sztuczną inteligencję do stworzenia całkiem realistycznego zsyntetyzowanego głosu Einsteina, który odpowiada na Twoje pytanie w mniej niż trzy sekundy – niemal w czasie rzeczywistym.
Inny z listów Einsteina trafił niedawno na pierwsze strony gazet, kiedy odkryto jeden z jego dawno zaginionych listów napisanych w 1949 roku. W nim Einstein omawia zmysły pszczół i ptaków i nawiązuje do „fizycznego procesu, który nie jest jeszcze znany”.
Te trzy przykłady pokazują, jak szanowany jest Einstein i jak wysoko cenione są jego teorie i równania.
johannesfloe.com – Art to remember