Listopadowy kamień narodzin: topaz

0
552
Pixabay

Urodziłeś się w listopadzie? Twoim kamieniem jest topaz.

Ten znakomity klejnot w wielu kolorach, jest bardzo poszukiwanym kamieniem jubilerskim. W starożytności ludzie wierzyli, że topaz posiada właściwości magiczne i lecznicze. Jego nazwa może pochodzić od sanskryckiego słowa oznaczającego ogień.

Topaz występuje w wielu wspaniałych kolorach: jasnoniebieskim, różowym, czerwonym, brązowym, różnych odcieniach żółci, a nawet czerni. Sam czysty topaz jest kamieniem bezbarwnym.

Czerwone i niektóre różowe topazy czerpią swój kolor z atomów chromu w krysztale. Większość innych kolorów powstaje z powodu drobnych podstawień pierwiastków i defektów w krysztale.

Niektóre kolory są niestabilne i mogą wyblaknąć. W innych kamieniach ciepło może powodować zmiany koloru. Wysokoenergetyczne napromieniowanie bezbarwnego topazu może przekształcić go w niebieskie kamienie szlachetne.

Chemicznie topaz jest minerałem z krzemianu glinu zawierającym fluor i wodorotlenek (cząsteczka wodoru i tlenu). Silne wiązania chemiczne w topazie sprawiają, że jest to najtwardszy z minerałów krzemianowych, oceniany na 8 w skali Mohsa. Według Geoscience Australia wysokie stężenie fluoryny – warunku potrzebnego do tworzenia topazu – jest geologicznie rzadki. Wyjaśnili, że topaz powstaje w zagłębieniach niektórych skał magmowych:

„Kryształy rosną w późnych stadiach schładzania magmy, kiedy jest wystarczająco dużo fluoru, aby umożliwić tworzenie się topazu. Niektóre kryształy topazu rosną po tym, jak gorące płyny (roztwory hydrotermalne), bogate w fluor, przepływają przez szczeliny w skałach, które już ostygły”.

Czytaj: Jaki jest Twój kamień urodzinowy? Ciekawostki o każdym z 12 kamieni szlachetnych

Kamienie topazowe

Kamienie topazowe występują w wielu rozmiarach, od drobnych kryształów po duże skały. Jeden z największych nieoszlifowanych kamieni topazowych, okaz z Brazylii, waży prawie 270 kg. Jest wystawiony w Amerykańskim Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku.

A jeden z największych topazów ciętych na świecie znajduje się w Muzeum Historii Naturalnej w Waszyngtonie. Nazywany American Golden Topaz, waży 4,6 kg i ma około 18 cm długości.

Zastosowania kamienia narodzin w listopadzie

Żywy ogień, wyrazistość, kolory i twardość topazu sprawiają, że idealnie nadaje się na biżuterię, taką jak naszyjniki, broszki i bransoletki. Ludzie czasami mylą genialnie oszlifowany, bezbarwny, czysty topaz z diamentem.

Ze względu na swoją rzadkość topaz jest drogim klejnotem. Najbardziej cenionym i najrzadszym kolorem jest czerwień. Topaz cesarski – odmiany o barwie wiśniowej, brązowo-żółtej, pomarańczowo-żółtej i czerwonawo-brązowej – to najbardziej popularne kamienie topazowe. Mają wysokie ceny, podobnie jak różowe kamienie. Jasnoniebieski i bladożółty topaz mają mniejszą wartość, ale i tak zachwycają swoim pięknem.

Oprócz zastosowania w biżuterii, topaz ma zastosowania przemysłowe. Jest stosowany jako materiał ogniotrwały w piecach, ponieważ zachowuje swoją wytrzymałość w ekstremalnych temperaturach. Ta właściwość sprawia, że jest również przydatny jako forma do stopionego szkła i metali.

Brazylia jest największym producentem topazu, a najważniejszym źródłem jest region Minas Geranis. Topaz jest również wydobywany w kilku krajach, w tym w Pakistanie, Sri Lance, Rosji i Australii. W Stanach Zjednoczonych ludzie znaleźli go w Utah, Teksasie i Kalifornii.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Twitter

Wiedza o topazach

Nazwa kamienia, topaz, mogła pochodzić od sanskryckiego słowa oznaczającego ogień. Jest też bardziej zawiła alternatywna historia. Kamień może być nazwany na cześć starożytnej greckiej wyspy na Morzu Czerwonym zwanej Topazos. Na wyspie, podobno trudnej do zlokalizowania, wydobywano żółty kamień. Większość uważa teraz, że kamień to tak naprawdę chryzolit.

W starożytnej tradycji topaz miał moc chłodzenia wrzącej wody. Kamienie te podobno rozweselały ich właścicieli, dając im przyjemne sny. Ludzie wierzyli również, że ci, którzy nosili topaz, będą mieli długie życie, będą piękni i inteligentni.

W średniowieczu wierzono, że kamienie szlachetne ze specjalnymi grawerunkami mają wielką moc.

Twitter

Jako lekarstwo ludzie próbowali leczyć gorączkę topazem. Dodawali do wina sproszkowany topaz, aby zapobiec astmie i bezsenności. Wierzyli, że topaz trzymany w ręce kobiety podczas porodu zmniejsza jej ból.

Św. Hildegarda, XII-wieczna niemiecka uzdrowicielka benedyktyńska, polecała topaz jako lekarstwo na osłabienie wzroku. Kamień zanurzano w winie na trzy dni i noce, po czym nacierano płynem oczy. XV-wieczny rzymski lekarz twierdził, że leczył wrzody dżumy, dotykając ich topazem, który kiedyś należał do dwóch katolickich papieży.

Podsumowując, topaz jest kamieniem osób urodzonych w listopadzie. Jest to twardy minerał popularny w biżuterii, o trwałej mitologii magicznych i leczniczych mocy.

Czytaj: Polski mural, którym zachwycił się świat