Litwa za ograniczeniem napływu migrantów z Białorusi

0
357
Litwa zatrzymała w tym roku około 1700 osób na swojej granicy z Białorusią. Zdjęcie: REUTERS

Litwa głosowała za rygorystycznymi nowymi przepisami migracyjnymi w obliczu napływu imigrantów z Białorusi.

We wtorek politycy poparli kontrowersyjną ustawę, zezwalającą na masowe przetrzymywanie migrantów i ograniczającą ich prawo do odwołania.

Wynika to z faktu, że w ostatnich tygodniach setki migrantów nielegalnie przedostały się na Litwę z Białorusi.

Litwa oskarża Białoruś o latanie z zagranicznymi migrantami, którzy następnie udają się na granicę, czemu Białoruś zaprzecza.

W tym roku na granicy z Litwą zatrzymano ponad 1700 osób. Kraj UE rozmieścił wojska i rozpoczął budowę 550-kilometrowego ogrodzenia z drutu kolczastego wzdłuż granicy z Białorusią, która nie jest członkiem bloku.

Stosunki między obydwoma krajami pogorszyły się w 2020 roku po tym, jak prezydent Aleksander Łukaszenko wygrał sporne wybory i rozpoczął brutalną rozprawę z demonstrantami.

Opozycjoniści, w tym Swiatłana Cichanouska, która ogłosiła zwycięstwo w tych wyborach, uciekli na Litwę wkrótce po głosowaniu.

Stosunki uległy dalszemu pogorszeniu w maju br. po aresztowaniu białoruskiego dysydenta Romana Protasiewicza.

On i jego dziewczyna Sofia Sapega lecieli z Grecji na Litwę, kiedy białoruski myśliwiec eskortował ich samolot na lotnisko w Mińsku, w związku z fałszywym zagrożeniem bombowym. Zostali zatrzymani zaraz po wylądowaniu samolotu Ryanair.

Czytaj: Dwa światy na jednym zdjęciu. Te fotografie głośno krzyczą prawdę o dzisiejszym świecie!

Kraje zachodnie – które oskarżają Łukaszenkę o sfałszowanie zeszłorocznych wyborów – nałożyły dalsze sankcje na jego rząd w następstwie aresztowania Protasiewicza.

Łukaszenko odrzucił zarzuty.

Przedstawiając projekt ustawy w parlamencie, minister spraw wewnętrznych Agnė Bilotaitė powiedziała, że migranci „nie są prawdziwymi osobami ubiegającymi się o azyl”, ale zamiast tego są „narzędziem do użycia przeciwko Litwie” Łukaszenki.

Powiedziała również, że „wyśle wiadomość do Irakijczyków i innych, że nie jest to dogodna trasa”.

Czytaj: 5 miejsc, które warto zobaczyć na Litwie.

Prawo zakazuje zwalniania migrantów z aresztu przez sześć miesięcy po ich przybyciu. Umożliwi szybszy proces deportacji migrantów, ograniczy ich zdolność do apelacji, a nawet pozwoli na deportację osób w trakcie procesu apelacyjnego.

Minister spraw zagranicznych Litwy, Gabrielius Landsbergis, powiedział, że migranci są „wysyłani na przymusowe warunki jako broń przeciwko nam”.

Ale organizacje prawnicze skrytykowały prawo. Dyrektorka Litewskiego Czerwonego Krzyża, Egle Samuchovaite, powiedziała agencji Reuters, że ustawa stanowi „potencjalne naruszenie praw człowieka”.

johannesfloe.com – Art to remember