Lluvia de Peces – coroczny deszcz ryb w Hondurasie

0
499
Dziwne zjawisko deszczu ryb w Hondurasie. Źródło: Twitter

Każdego roku Yoro, małe miasteczko w północnym Hondurasie, podobno doświadcza tajemniczego zjawiska znanego jako „Lluvia de Peces”, czyli dosłownego deszczu ryb.

Zjawisko deszczu ryb zostało odnotowane w wielu miejscach na całym świecie, ale departament Yoro w Hondurasie jest jedynym miejscem, gdzie dziwny deszcz podobno występuje co roku, czasami kilka razy w roku.

Słynny Lluvia de Peces ma miejsce między majem a czerwcem, zwykle po bardzo silnej burzy. Najdziwniejsze w tym niezwykłym wydarzeniu jest to, że pomimo tego, że jest to wydarzenie coroczne, nikt nigdy nie widział ryby spadającej z nieba. Istnieją jednak fotograficzne i wideo dowody na to, że setki ryb pokrywały całe obszary po potężnych burzach, więc zdecydowanie nie można tego odrzucić jako zwykłej legendy, a naukowcy faktycznie zbadali to zjawisko, aby dostarczyć wiarygodnego wyjaśnienia.

Mówiąc o Lluvia de Peces, większość mieszkańców Yoro odwołuje się do legendy o hiszpańskim misjonarzu Jose Manuel Subirana, który odwiedził departament w 1850 lub 1860 roku.

Będąc bezpośrednim świadkiem ubóstwa miejscowej ludności, modlił się przez trzy dni i trzy noce, prosząc Boga o zapewnienie im pożywienia. Pewnego dnia niebo pociemniało i zaczęły padać z nieba ryby, co jest znane jako pierwszy w historii Lluvia de Peces. Podobno cud zdarzał się od tego czasu co roku.

„To cud, postrzegamy to jako błogosławieństwo od Boga” – powiedział jeden z mieszkańców The New York Times.

„To tajemnica, którą zna tylko nasz Pan. To wielkie błogosławieństwo, ponieważ pochodzi z naszego nieba” – powiedział ewangelicki pastor w departamencie Hondurasu.

Facebook

Więc co tak naprawdę dzieje się podczas Lluvia de Peces? Cóż, wydaje się, że nikt nie wie tego na pewno. Niektórzy miejscowi rzeczywiście uważają ryby spadające z nieba za cud, który zdarza się od ponad półtora wieku, to nikt tak naprawdę nie widział deszczu ryb na własne oczy.

Czytaj: Po raz pierwszy w historii bobry nad Morskim Okiem

Najczęstszym wyjaśnieniem podawanym przez miejscowych jest to, że nikt nie może znieść przebywania na zewnątrz podczas potężnej burzy, która poprzedza Lluvia de Peces, ale skutki są zawsze widoczne dla wszystkich.

Twitter

W 1970 roku zespół naukowców był w Yoro, kiedy miał miejsce deszcz Lluvia de Peces, i chociaż nie widzieli deszczu ryb, potwierdzili, że ziemia była pokryta rybami. Jednak jedną interesującą rzeczą, którą zauważyli, było to, że wszystkie ryby były ślepe i nie należały do gatunków zwykle spotykanych w wodach tego obszaru. Odkrycia te doprowadziły ich do hipotezy, że ryby muszą żyć w podziemnych rzekach lub jaskiniach, gdzie brak światła powoduje ich ślepotę. Powódź, która ma miejsce podczas silnego sztormu, musi zepchnąć podziemne ryby na powierzchnię. Jest to teoria najczęściej powtarzana, chociaż nie została jeszcze potwierdzona.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Twitter

Teoria trąby wodnej, w której lejkowate chmury tworzą się nad zbiornikami wodnymi, wysysając zarówno wodę, jak i ryby i przenosząc je w głąb lądu, również została odrzucona, ale jest to mało prawdopodobne, biorąc pod uwagę, że Yoro leży około 72 km od Oceanu Atlantyckiego. Trąby wodne mogą transportować ryby na ląd, ale nie na tak duże odległości.

Czytaj: Rzadka ryba z przezroczystą głową

Pomimo teorii rzucanych przez naukowców, na razie Lluvia de Peces pozostaje nierozwiązaną zagadką, a mieszkańcy Yoro wolą, żeby tak zostało. Zachowują swój cud, a tajemnica każdego roku przyciąga coraz więcej turystów z całego świata. Jest to korzystne dla obu stron.