Łódź jedynym miastem w Polsce w rankingu National Geographic

0
311
Łódź jako jedyne polskie miasto w rankingu „Best of the World 2022” National Geographic. Źródło: Instagram/kochamlodz

Łódź jako jedyne polskie miasto w rankingu „Best of the World 2022” National Geographic.

Gotowy do podróży? Redaktorzy National Geographic wybrali 25 najbardziej ekscytujących miejsc na świecie na rok 2022. W prestiżowym zestawieniu znalazło się jedno polskie miasto!

Każdego roku magazyn wyróżnia 25 miejsc na świecie, w 5 kategoriach: przyroda, przygoda, zrównoważony rozwój, kultura i historia oraz rodzina.

Tegoroczna lista obejmuje wiele miejsc światowego dziedzictwa na cześć 50-lecia pomocy UNESCO w ochronie skarbów kultury i przyrody. Chociaż pandemia zmieniła się, kiedy, gdzie i jak podróżujemy, do tych 25. miejsc naprawdę warto się udać i przeżyć niezapomniane odkrywcze podróże.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Łódź w rankingu „Best of the World 2022”

Polskie miasto zachwyciło ekspertów National Geographic Traveler. Ocenili oni Łódź jako jedno z najciekawiej rozwijających się miast pod względem zrównoważonego rozwoju.

Łódź jest drugim miastem z Polski, które znalazło się w tym rankingu. Wcześniej, w 2019 roku na tej liście pojawiła się Puszcza Białowieska, jednak powody nominacji różniły się diametralnie.

Redaktorzy magazynu docenili metamorfozę Łodzi, w tym rewitalizację poprzemysłowych terenów, nowe role zabytkowych fabryka, wdrażanie zielonych rozwiązań oraz filmowe dziedzictwo w tym tytuł Miasta Filmu UNESCO.

Oto, co napisali:

„Nazwane Miastem Filmu UNESCO w 2017 roku ze względu na bogatą kulturę filmową, Łódź, liczące prawie 700 000 mieszkańców w centralnej Polsce, było w XIX i XX wieku głównym ośrodkiem produkcji tekstyliów. Teraz polskie Hollywood odwraca scenariusz na swoją przemysłową przeszłość, aby stworzyć bardziej zieloną przyszłość.”

„W ostatnich latach Łódź przyjęło nowe ekologiczne technologie, takie jak wykorzystanie pre-RDF (paliwa pochodzącego z odpadów) i energii z biomasy do ogrzewania domów. W 2021 r. miasto nawiązało współpracę z europejską platformą dostawczą e-commerce InPost, aby znacząco ograniczyć emisję CO₂ i ruch w centrum miasta, instalując 70 lokalizacji paczkomatów i stacje ładowania samochodów elektrycznych.”

„Prawie jedna trzecia Łodzi to tereny zielone, od nowych parków po 2977-hektarowy Las Łagiewnicki. W starych przemysłowych obszarach miasta fabryki odradzają się jako parki, centra kultury, rezydencje i powierzchnie handlowe. Najmodniejszym miejscem na kulturalnej mapie jest OFF Piotrkowska, tętniąca życiem dzielnica sztuki, designu, gastronomii i klubów mieszcząca się w dawnej przędzalni bawełny.”

„Kolejna ogromna fabryka, zbudowana przez I.K. Poznański Zakład Wyrobów Bawełnianych, który w 1913 roku zatrudniał aż 7000 osób, został przekształcony w Manufakturę, centrum sztuki i galerię handlową, rozmieszczoną w 13 zabytkowych ceglanych budynkach. Muzeum Fabryki w Manufakturze przybliża „bawełniane imperium” rodziny Poznańskich i życie pracowników fabryki.” —Martyna Szczepanik, National Geographic Traveller Polska.”

Czytaj: W Łodzi mieszka najmniejszy koń na świecie

Poza Łodzią w kategorii zrównoważony rozwój wyróżniono także:

  • Park Narodowy Yasuní w Ekwadorze,
  • Park Narodowy Chimanimani w Mozambiku,
  • Zagłębie Ruhry w Niemczech,
  • kanion rzeki Columbia River Gorge na pograniczu Oregonu i Waszyngtonu.

Pełną listę wyróżnionych miejsc na świecie znajdziecie na stronie National Geographic Traveler.

Czytaj: Schronisko w Gdańsku wstrzymuje adopcje psów i kotów przed Bożym Narodzeniem