Lonely Planet wymienia najlepsze miejsca do odwiedzenia w 2022 roku

0
392

Eksperci podróży z Lonely Planet wymienili najlepsze miejsca do odwiedzenia w 2022 roku.

Świat jeszcze nie do końca wrócił do normalności, niepewnie jeszcze podróżujemy. Pandemia jeszcze się nie skończyła, ale przygody są bardziej możliwe. Ucieczka w jakieś piękne miejsce jest znowu możliwa, a planowanie wakacji nie wydaje się już nierealne.

Lonely Planet powraca z corocznym zestawieniem „Best in Travel”. Eksperci wymieniają 10 najlepszych krajów, 10 najlepszych regionów i 10 najlepszych miast do odwiedzenia w przyszłym roku.

Lista krajów, które należy odwiedzić jest intrygująca.

Odległy archipelag Wysp Cooka to kraj nr 1 do odwiedzenia, Auckland to najlepsze miasto, a Islandzkie Fiordy Zachodnie to najlepszy region.

Eksperci zajmujący się przewodnikami turystycznymi uznali Wyspy Cooka na Południowym Pacyfiku za kraj numer jeden do odwiedzenia w przyszłym roku.

Wyspy Owcze. Źródło: Twitter

Za tym odległym wyspiarskim krajem podąża Norwegia, znana z dramatycznych lodowców i pierwszego na świecie hotelu produkującego energię. Trzecie miejsce zajmuje Mauritius, który niedawno został ponownie otwarty dla międzynarodowych podróżnych.

Regionalnie Oman był najwyżej ocenianym krajem, zajmując siódme miejsce na liście Lonely Planet. Sułtanat jest chwalony za swoje naturalne piękno, wartości Beduinów i bogate dziedzictwo.

Egipt jest również bardzo polecany przez wydawców przewodnika. Kraj znalazł się na ostatniej pozycji na liście 10 najlepszych krajów na świecie i jest znany ze starożytnych ruin, miejsc historycznych i urzekającego życia morskiego w Morzu Czerwonym.

Czytaj: 10 surrealistycznych miejsc, które faktycznie istnieją

Egipt. Źródło: Twitter

10 najlepszych krajów do odwiedzenia w 2022 roku:

 1. Wyspy Cooka (Cook Islands);
 2. Norwegia;
 3. Mauritius;
 4. Belize;
 5. Słowenia;
 6. Anguilla;
 7. Oman;
 8. Nepal;
 9. Malawi;
 10. Egipt.

Maleńki archipelag Wysp Cooka został ukoronowany jako najpopularniejszy kraj do odwiedzenia w 2022 roku, zdobywając uznanie dla eko-inicjatyw, w tym Marae Moana, największego na świecie chronionego obszaru morskiego. Kraj ten, leżący w połowie drogi między Nową Zelandią a Hawajami, oferuje podróżnikom niesamowitą różnorodność na wszystkich 15 swoich wyspach.

Lonely Planet powiedziało, że „różnorodne krajobrazy otoczone odległymi przestrzeniami największego oceanu świata obiecują aktywną przygodę, interakcję kulturową i kulinarne rozkosze”.

Ponieważ podróże powoli zaczynają wychodzić z ograniczeń nałożonych podczas globalnej pandemii, przyszły rok może być wielkim wydarzeniem dla tych, którzy walczą o powstrzymanie swojej żądzy wędrówek.

Dla każdego, kto ma ochotę na city break, Lonely Planet wymienia również 10 najlepszych miast na świecie z nowozelandzkim Auckland na pierwszym miejscu.

Na drugim miejscu uplasowało się Tajpej, stolica Tajwanu, a na trzecim niemiecki Fryburg.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Auckland, Nowa Zelandia. Źródło: Twitter

10 najlepszych miast do odwiedzenia w 2022 roku:

 1. Auckland, Nowa Zelandia;
 2. Tajpej, Tajwan, prowincja Chin;
 3. Fryburg, Niemcy;
 4. Atlanta, US;
 5. Lagos, Nigeria;
 6. Nikozja, Cypr;
 7. Dublin, Irlandia;
 8. Merida, Meksyk;
 9. Florencja, Włochy;
 10. Gyeongju, Korea Południowa.

Jeśli chodzi o najlepsze regiony do podróży, na pierwszym miejscu znalazły się Islandzkie Fiordy Zachodnie, gdzie znajdują się przybrzeżne klify, czerwone piaszczyste plaże i grzmiące wodospady.

Następnie pojawiła się Wirginia Zachodnia w USA i Xishuangbanna, znana ze swojego charakteru prefektura w chińskiej prowincji Yunnan.

Wielka Brytania znalazła się na liście 10 najlepszych regionów z Kent’s Heritage Coast na czwartym miejscu, a karaibska wyspa Portoryko znalazła się na piątym.

Czytaj: Gdzie polecimy zimą z Wrocławia? Znamy nowy rozkład lotów

Kent’s Heritage Coast. Źródło: Twitter

10 najlepszych regionów do odwiedzenia w 2022 roku:

 1. Vestfirðir, Islandia;
 2. Wirginia Zachodnia, Stany Zjednoczone;
 3. Xishuangbanna, Chiny;
 4. Kent’s Heritage Coast, Wielka Brytania;
 5. Portoryko;
 6. Sikoku, Japonia;
 7. Pustynia Atakama, Chile;
 8. Region Scenic Rim, Australia;
 9. Wyspa Vancouver, Kanada;
 10. Burgundia, Francja.

Best in Travel Lonely Planet są tworzone przez zmniejszenie setek nominacji od pracowników, współtwórców, blogerów i partnerów wydawniczych, które są następnie omawiane i wybierane przez panel ekspertów w dziedzinie podróży.